AÖF'ten çok önemli değişiklik! Önümüzdeki sene tüm kayıt ücretleri düşüyor...

2018 - 2019 AÖF yeni kayıt ve kayıt yenileme ile ilgili karar verildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomi modeli kapsamında önümüzdeki dönem Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencilerine artık kitap vermeyecek, kitaplar dijital ortamda olacak.

AÖF'ten çok önemli değişiklik! Önümüzdeki sene tüm kayıt ücretleri düşüyor...
AÖF'ten çok önemli değişiklik! Önümüzdeki sene tüm kayıt ücretleri düşüyor...
GİRİŞ 28.08.2018 12:48 GÜNCELLEME 28.08.2018 12:48
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomi modeli kapsamında kamuda tasarruf tedbirleri için kurumlara talimatlar gönderildiği ve tüm devlet kadrolarının tasarruf edeceğini duyurmuştu. Kamuda tasarrufun ilk icraatı Açık Öğretim Fakültesi'nden geldi. AÖF öğrencilere artık kitap vermeyecek, kitaplar dijital ortamda olacak.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nin web sitesi üzerinden yapılan açıklama şöyle;

 

 

Bilimsel bilginin sürekli güncellenmesi, var olan bilginin yeni gerçeklik karşısında doğruluğunun teyit edilmesi ihtiyacı ve ülkemizde yeni yönetim sistemine geçişin beraberinde getirdiği ve devam etmesi beklenen yoğun mevzuat değişiklikleri sebebiyle basılı malzemeler güncelliğini hızla yitirmektedir. Öğrencilerimize daha güncel ve doğru bilgiyi sunabilmek, kâğıt ve baskı maliyetlerindeki yükselme ve bunların öğretim giderine yansıtılmasıyla ortaya çıkacak artışlardan öğrencilerimizi korumak ve her yıl milyonlarca kitap basılması nedeniyle doğaya verilen zararı en aza indirmek ve kamu kaynaklarını daha etkin ve verimli kullanmak amacıyla 2018-2019 öğretim yılından itibaren öğrencilerimize basılı kitap vermek yerine Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla sunulacak olan dijital kitaplar ve e-öğrenme malzemelerimiz kullanılacaktır. Bu adımlar neticesinde elde edilen maliyet düşüşü öğrencilerimize olumlu bir şekilde yansıtılacak ve hâlihazırda 275 TL olup basılı kitaba devam edilmesi durumunda 350 TL’nin üzerine çıkması kaçınılmaz olan öğretim gideri 225 TL’ye düşürülecektir. Üniversitemizin topluma hizmet misyonunun vazgeçilmez unsuru olan dezavantajlı grupta yer alan öğrencilerimize yönelik yeni uygulamalarımız da öğrencilerimiz ve kamuoyuyla ayrıca paylaşılacaktır.

aöf

Uzun zamandır yürütülen altyapı çalışmalarımızın sona ermesiyle 2018-2019 öğretim yılından itibaren Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla kitaplarımız öğrencilerimize dijital ortamda sunulacaktır. Öğrencilerimiz kitaplarının en güncel hallerine pdf, html5, e-pub, mobi gibi çok çeşitli formatlarda ulaşabileceklerdir. Örnek bir ders içeriğimize https://ekampus.anadolu.edu.tr adresinden ulaşılabilir. Ayrıca, önceden basılmış olan ve mevzuat değişikliklerinden etkilenmeyen kitaplarımız ise stoklarımızla sınırlı kalmak kaydıyla http://kitapsatis.anadolu.edu.tr adresinden öğrencilerimize ve kitaplarımızdan yararlanmak isteyenlere sunulacaktır.

"Önemli bir maliyet kalemi de ortadan kaldırılmış olacaktır"

Özellikle kağıt ve baskı maliyetlerinin öğrencilere yansımaması için kararın alındığı belirtilen açıklamada, "Bu kararın alınmasındaki bir diğer etken kâğıt ve baskı maliyetlerindeki yükselişin öğrencilerden alınan öğretim giderlerinde artış yapmayı kaçınılmaz kılmasıdır. Öğrencilerimizin açık ve uzaktan öğretim hizmetleri için ödedikleri giderlerle; sınavların organizasyonu, her bir sınavda yaklaşık 500 bin kamu görevlisinin ücretli görevlendirilmesi, ders içeriklerinin üretilmesi, kitap basımı, ders anlatım videolarının üretilmesi, soruların yazdırılması, uygun internet altyapısının kurulması ve sürdürülmesi gibi çok sayıda faaliyet gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda kitap basımının kaldırılmasıyla önemli bir maliyet kalemi de ortadan kaldırılmış olacaktır" ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR 31
 • aöffff 9 ay önce Şikayet Et
  aynı masrafı ösym de yapıyo diğer öğretim kurumlarıda yapıyo ama hiç biri bu kadar maliyetli olmuyo lütfen biraz okuyup bi şeyler kazanmaya çalışan öğrencinin yanında olun
  Cevapla
 • sinir bozucu 9 ay önce Şikayet Et
  dağıtmadıkları kitapların parasını versinler bu nasıl bir kurum kolay mı kazanılıyo o para her sene para vericez kitap almıcaz üstüne gidip yüne kendi yardımcı kitaplarını alıcaz bu nasıl uygulama bi an önce düzeltilmesini umuyorum yoksa bir sürü kişi kaydını sildireceğini biliyorum
  Cevapla
 • fikret 10 ay önce Şikayet Et
  bilgisayarı ve interneti olmayanlar ne olacak veya sanaldan çalışıp gözlerinin sağlığını hiçe mi sayacak bu kadar insan sağ ol para tuzağı ve sistemi tamamen para üzerine zorlaştırıp kafalarına göre yönlendiren baronlar ...
  Cevapla
 • Feyzi HEYBECİ 11 ay önce Şikayet Et
  Açık öğretimde okuyanlar isterseler basılı kaynaktan istifade edebilmeliler. Bu kağıt israfı değildir. Asıl kağıt israfı, okunan kitapları ücretsiz geri alıp yerine ücretsiz kitap vermeyen akademik anlayıştır. 56 yaşındayım. Açık Öğretim Fakültesi, basılı eser olarak bu seneden itibaren kitap vermezse 2. okuluma kayıt yaptırmayı mallesef düşünmüyorum.
  Cevapla
 • Alan Carlos 11 ay önce Şikayet Et
  zaten kitap alıyoruz veya almıyoruz, kitaba bakan kim? çıkmış sorulara çalışıp öyle giriyor %90. sadece finale çalışırken zayıf derslerin pdf lerini matbaada çıkarttırıyorum ortalama 8 lira tutuyor 1 kitap.
  Cevapla
 • Dilek Tokgöz 5 ay önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum kitaplara pek çalışan olmuyor madem öyle pdf olarakta bakabiliyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Aslan'a 90+6'da ağır darbe!
Türkiye'de il il cami sayısı!