Bakan Selçuk: Bizim kıyameti koparmamız lazım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023'e Doğru Türk Eğitim Sistemi "Bulma Konferansı"na katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitimde 'bir şey yapmamız lazımın ötesinde kıyameti koparmamız lazım" dedi.

GİRİŞ 08.09.2018 11:27 GÜNCELLEME 08.09.2018 14:56
Bu Habere 139 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul’da düzenlenen 2023’e Doğru Türk Eğitim Sistemi "Bulma Konferansı”na katıldı. Hilton Bosphorus Otel’de düzenlenen konferansta konuşan Bakan Selçuk, tüm karamsarlığa ve eksikliklere rağmen Türkiye için güzel bir ufuk gördüğünü belirterek, “Türkiye’nin şu ana kadar ortaya koyduğu birçok başarıyı eğitimle taçlandırmasının zamanı geldi diye düşünüyoruz. Ciddi bir beklenti var. Bu toplantının adına ‘Bulma Konferansı’ dedik. Bunu farklı bir şey olsun diye yapmadık. Bu toplum Katip Çelebi’den beri arıyor. Artık bulalım. Tanzimat'tan beri arıyoruz, artık bulalım. Bulduğumuz şey aslında olduğumuz şey. Dolayısıyla bulmak ve olmak arasındaki ilişkiyi kurduğumuzda meselenin büyük kısmı çözülmüş olacak. Biz bulmak için buradayız. Bir taraftan da ezberi ve taklidi bırakıp tahkike geçmek için buradayız. Biz biraz araştırma için, sorgulama için, akıl için, kalp için buradayız” ifadelerini kullandı.

"BİZİM KIYAMETİ KOPARMAMIZ LAZIM EĞİTİMDE"

 

Dünyada üst seviyede bir rekabet olduğunu vurgulayan Bakan Selçuk, “Dahi sayısı, üstün zekalı sayısı bizim ülkemizin nüfusu kadar olan ülkeler var dünyada. Başka bir rekabet var. Başka bir anlayış var dünyada. Başka bir bilim ve teknoloji var. Bizim kıyameti koparmamız lazım eğitimde. Bir şey yapmamız lazımın ötesinde kıyameti koparmamız lazım. Bunu yaptığımızda çok daha farklı bir çağ geliyor. Dijitalin, biyolojik olanın ve fiziksel olanın birlikte olduğu bir tekillik çağı geliyor. Bizim bu çağa hazırlanmamız lazım. Sadece gelecek için değil, şimdi için bir şey yapmamız lazım. Eğitim çocukları geleceğe hazırlamak değil, çocukları şimdiye uyandırmaktır. Şimdiye uyanmazsanız gelecek tasavvurunuz olmaz” şeklinde konuştu.

"ORTAK AKLA DEĞİL, SİVRİ AKLA İHTİYACIMIZ VAR"

“Bizim artık ortak akıldan uzaklaşmamız lazım” diyen Bakan Selçuk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ezberleri bozmamız lazım. 20 kişinin 18’inin ortak karar kıldığı bir ortak akıl bizim problemimizin çözümü değildir. Bizim problemimiz o kadar devasa ki, bizim sivri akıllara ihtiyacımız var. Ortak akıl ortalama akla götürür, ortalama problemler söz konusu ise. Bizim sivri akıllara ihtiyacımız var, çünkü derdimiz büyük. Bizim şöyle bir derdimiz var. ‘Biz’ olmak istemiyoruz. ‘Biz’ diyen birisi varsa ‘onlar’ diyordur. Biz hepimiz olmak zorundayız. Biz olmayı aşmak durumundayız. Eğer biz hepimiz olursak o zaman çokluk içinde birlik ne demektir buna varırız. Biz bu manada inanın bir reform peşinde değiliz. Biz formun kendisi ile ilgilenmiyoruz. Biz inşa ile ilgiliyiz, biz ihya ile ilgiliyiz. Yenilenerek dönüşmek peşindeyiz. Biz inovasyon peşinde de değiliz.” 

YAZDIR
YORUMLAR 139
 • gubudik 1 hafta önce Şikayet Et
  işteböyle görüşlere düşüncelere ezberleri bozan eyitim yapısını deyiştirecek reform yapacak ezber bozan konuşmalar lazım cancazım
  Cevapla
 • Ali 1 hafta önce Şikayet Et
  Eğitimde teorikte fazla zaman harcamadan buluşçu ARGE'li üretici düşünce sistemine geçmeliyiz.
  Cevapla
 • gökhan 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın bakanım dan çok ümitliyim, enerji, neşe dolu. Allah muvaffak eylesin inşallah
  Cevapla
 • mehmet ş. 1 hafta önce Şikayet Et
  okullara yeteri kadar temizlik ve yeknik eleman olsun. sikintilarin yarisi çözülür. okul idarecileri eğitimden daha cok mutahitlerin eksik bıraktıkları islerle uğraşıyorlar.
  Cevapla
 • la.galibe.ilallah 5 gün önce Şikayet Et
  ne alaka arkadaşım, öğretmenler anlatıyor dersi siz değil
  Cevapla
 • İsmail oruç 1 hafta önce Şikayet Et
  Sayın Bakanımız biz öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek için yeni okullar açıp onlara her şeyi öğretmekten vaz geçip sadece yetenekli oldukları alanlarda donanımlı hale getiririsek bu işolur
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'tan kriz çıkartacak hamle: İmzaladı
ABD'ye çağrı yaptı: Artık gerçek bir savaş başlat!