Grip salgını aldı başını gidiyor

Sonbaharın gelmesi ve havaların aniden soğumasıyla birlikte bir çok vatandaşın yakalandığı grip hastalığına karşı uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Bu salgın hangi yollarla bulaşır, en önemli belirtileri nelerdir ve salgına yakalanmamak için neler yapmalıyız

Grip salgını aldı başını gidiyor
Grip salgını aldı başını gidiyor
GİRİŞ 07.09.2012 12:59 GÜNCELLEME 07.09.2012 12:59

Kader Basayoğul'un Haberi

Havaların soğumasıyla, mevsim değişikleri nedeniyle grip mevsiminin geldiğini belirten uzmanlar, hastalığa yakalanmak istemeyen vatandaşların önlemlerini bir an önce alması gerektiğini vurguluyor.

Bu salgın nasıl bulaşır

Grip salgınının en çok ortak eşyaların kullanılmasından dolayı ve hastalığın mikrobu taşıyan kişilerin öksürmesi ve hapşırması ile havaya yayılan mikroplar ve doğrudan temasla bulaştığını belirten Uzmanlar bu salgından kurtulmanın temel faktörünün bir an önce gribe karşı aşı olunması gerektiğini söylüyorlar.Uzmanlar ,grip aşısının bazı insanlar için kaçınılmaz oldugunu bazılarının da kesinllikle grip aşısı olmaması gerektiğini vurguluyor.

 Peki,kimler grip aşısı olmalı

 •65 yaşından büyük kişiler

 •Şeker hastaları (diyabet)

 •Astım hastaları

 •Kronik akciğer hastaları (Bronşit v.b)

 •Kronik kalp ve damar sistemi hastaları (koroner arter hastaları)

 •Bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler ( kronik kan hastalığı- hemoglobinopati- olanlar, kanser hastalığı, immunsupresif kullananlar)

 •Huzurevi, bakımevi v.b ortamlarda yaşayanlar

 kimler grip aşısı olmamalı

 •6 aydan küçük bebekler

 •Yumurtaya karşı anafilaktik tarzda alerjisi olanlar (yumurta yediğinde alerjik şoka girenler)

 •Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan bayanlar (ancak doktor tarafından kesin gerekli olduğu tespit edilirse grip aşısı olabilirler)

Peki, Grip salgının belirtileri nelerdir

Bu salgında klasik grip belirtilerine kusma, bulantı, yüksek ateş ve karın ağrısı da eşlik ediyor.

Gripten korunmak için ne yapmalı

Ellerinizi sürekli yıkayın

 virüs en çok el temaslarıyla geçeceğini belirten uzmanlar bu salgın virüslerden baş etmenin temel etkeninin sık sık ellerin yıkanmasın dan geçeceğini belirtiyorlar.

Dengeli beslenin

Vücudun ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ ve vitaminler yeterli olarak alınmazsa, vücut direnci düşer ve solunum organları mukoza hücreleri de bu durumdan etkilenir.

Yeterli miktarda su için

Solunum mukoza hücrelerinin nemli olması, virüs taşıyan damlacıkların etkisine karşı direnci sağlıyor. Bu nedenle özellikle su içme ihtiyacının azaldığı kış mevsimi de dahil olmak üzere, her dönemde günde 8-10 bardak su içilmesi faydalı oluyor.

Düzenli spor yapın

Sağlıklı yaşamın bir parçası olan spor, gripten korunmak için de çok önemli etkendir. Yetişkin biri için haftada 3 gün, günde 1 saat olmak üzere spor yapılması faydalıdır.

Haber7

ETİKETLER
sonbahar grip aşısı
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • okan uzun 5 yıl önce Şikayet Et
    devlet ve halk uyuyor. dikat edin etrafa girip yayan bir madde sikiyorlar insnalrin hasta olup ilac satmalari icin bu nu amerikada yapmislar ucakdan balonlarin icine koyup gece havaya birakmislar o gun 500 bin kisi hastanelere basvurmus, turkiye ilac satan yabanci firmalar bunu yapabiliyorlar gerce cok dikkat etmeli.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Milyonları kişiye müjde! Bir haftaya Meclis'te
Macron'dan dikkat çeken Suriye yorumu