Kaçak elektrikte rekor kırdılar! Trafo dayanmıyor

Batman'ın Petrol mahallesinde havaların soğuması sonrası ev ve işyerlerini elektrik sobalarıyla ısıtanların oluşturduğu aşırı yüke trafolar dayanmıyor.

Kaçak elektrikte rekor kırdılar! Trafo dayanmıyor
Kaçak elektrikte rekor kırdılar! Trafo dayanmıyor
GİRİŞ 11.01.2017 14:58 GÜNCELLEME 11.01.2017 15:02

Dicle Elektrik tarafından her fırsatta yapılan uyarılara rağmen ev ve işyerlerini elektrik sobalarıyla ısıtanların oluşturduğu aşırı yük, Batman’da bulunan Petrol Mahallesinin trafosunun cayır cayır yanmasına neden oldu. 

Olay, önceki akşam saat 20.00 sıralarında Batman’ın Petrol Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, çok sayıda evin elektrik aldığı trafo, aşırı yüklenme sebebiyle yanmaya başladı. Trafoda patlamaların ardından başlayan yangın, kısa sürede yerdeki panoya da sıçradı. Trafo ve panonun bulunduğu elektrik direği adeta ateş topuna dönerken, mahallenin elektriği kesildi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiyenin çabaları sonunda yangın güçlükle kontrol altına alınabildi.

“10 GÜNDE 10 TRAFO YANDI”

Dicle Elektrik Dağıtım Batman İl Müdürü Faruk İşlek, 2016 yılında aşırı yüklenme ve israf nedeniyle 178 adet, 2017 yılının ilk 10 gününde ise Petrol mahallesindeki ile birlikte 10 trafolarının aşırı yüklenme yüzünden yandığını belirtti. İşlek, tüm uyarılarına rağmen ısınma amaçlı kullanımdan kaynaklanan aşırı yüklenme ve israfın devam ettiğini belirterek, bunun hem ülke ekonomisine zarar verdiğini hem de diğer müşterilerinin sağlıklı enerji almasını engellediğini söyledi.

“ARTIK TRAFO YETİŞMİYOR”

İl Müdürü Faruk İşlek, 2016 yılının Eylül-Ekim döneminde 100 milyon kWA olan Batman’daki aylık elektrik tüketiminin havaların soğumaya başlamasıyla tırmanışa geçtiğini ve şu anda aylık tüketimlerinin 230 milyon kWA’ya ulaştığını aktardı. Tüm uyarılarına rağmen elektriğin israf edildiğini, aşırı yüklenme nedeniyle çok sayıda arızanın meydana geldiğini ve bu yüzden de müşterilerinin mağdur olduğuna işaret eden Dicle Elektrik Dağıtım İl Müdürü İşlek, bu sebeple artık trafo yetiştirememekten yakındı.

“YÜZDE 75'İ KAÇAK KULLANIYOR”

Yüzde 75’i bulan kayıt dışı elektrik kullanımıyla ilgili tavizkar davranmayacaklarını da kaydeden İşlek, “Kaçak elektrik kullanımıyla ilgili mücadelemiz sürecek. Kaçak elektrik kullanımı aşırı tüketim ve israfı da beraberinde getiriyor. Bu durum ülkedeki her vatandaşı etkiliyor. Maddi kayıpların yanı sıra vatandaşların elektriksiz kalmasına da neden oluyor. Kaçak elektrik kullanmayalım, israftan kaçınalım, kimseyi de mağdur etmeyelim” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 203
 • Engin OK 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu hem biliyorsun hem gerekeni yapmamışsın, yapıcaz diyosun nasıl bir açıklamadır böyle mi senin mücadelen o kaçakçıları hemen bulup o trafo paralarını da dahil ödeteceksin konuşmaya yapıcaz diye yaptık diye açıklama yapın ki icraatiniz belli olsun
  Cevapla
 • Batmanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazıktır günahtır valla yeter artık bıktık usandık inş bi an önce bu sorun çözülür
  Cevapla
 • AKINCI 1 yıl önce Şikayet Et
  adam bana utanmadan 3 ayda on tl ödedim diyor bende ona evlatların hayırlımı dedim başını egdi biliyorum bunu evinden kovdugunu ee nede olsa haram yedirmişsin ya kovar yada daga çıkar kaçak kullananlar yerin altına girdiğiniz zaman çok çarpılacaksınız çoook
  Cevapla
 • Ataman 1 yıl önce Şikayet Et
  Adaletsizliğe dur diyen yok mu?
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben İstanbul dan tazıyorum 80 milyonun hakkını yiyenlere ve buna izin verenlere hakkımı helal etmiyorum tabi ki bu dünyada hakkımızı alamayız sahibimiz yavuzumuz Fatih imiz olmadığı için ahirete bırakıyoruz ha bir de onca hain vardır kaçak kullanan yani pkk sempatizanı hatta belki asker ve polis katili bile vardır kaçak kullanan maalesef
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
100 hacker seçim için görevde
İstanbul mitingine kaç kişi katıldı? Büyük fiyasko