Bakan Elvan açıkladı: 92 milyar liralık yatırım

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Cazibe Merkezleri Programı ile ilgili son durumu paylaştı.

Bakan Elvan açıkladı: 92 milyar liralık yatırım
Bakan Elvan açıkladı: 92 milyar liralık yatırım
GİRİŞ 17.07.2017 14:26 GÜNCELLEME 17.07.2017 14:29

Program kapsamında 3 bin 380 firmanın başvuru yaptığını ifade eden Elvan, söz konusu projeler kapsamında 92 milyar liralık yatırım ve 365 bin kişilik istihdamın öngörüldüğünü söyledi.

Elvan, anılan firmaların değerlendirilmesi ve program dahilindeki 23 ilin yapısı itibarıyla hangi yatırımların öncelikli olduğu, firmaların teklif ettikleri yatırım alanıyla ilgili deneyimlerinin bulunup bulunmadığı gibi konuların değerlendirildiğini bildirdi.

Elvan, Kalkınma Bankasının çalışmasını hemen hemen tamamladığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"İnşallah önümüzdeki günlerde sonuçlar Sayın Başbakanımız tarafından açıklanacak ve program çerçevesinde firmalarımızı desteklemeye başlayacağız. Bütçemizde 2017'de harcayabileceğimiz yeterli kaynağımız var. Dolayısıyla biz firmalara destek vereceğiz. İlk aşamada destek verilenlerin dışında 2018 yılının ilk çeyreğinde de bir grup firmaya destek sağlayacağız."

DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA HUZUR VE SUKUNET ARTACAK

Elvan, programın bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması açısından önemine işaret ederek, başvuranlar arasında büyük ölçekli yabancı firmalar bulunduğunu söyledi.

Yüksek teknoloji alanında yatırım yapan bazı firmaların da başvuruda bulunduğunu dile getiren Elvan, "Bu, Türkiye ekonomisinin ne kadar sağlam temeller üzerine oturtulduğunun önemli bir göstergesi." diye konuştu.

Bölücü terör örgütü PKK ile yapılan mücadele noktasında da çok önemli adımlar attıklarına dikkati çeken Elvan, şunları kaydetti:

"İnşallah önümüzdeki günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki huzur ve sükunet daha da artacak. Bölgede yatırım ortamı için de uygun bir iklimin oluştuğunu düşünüyorum. Yatırımcılarımızın da hem hükümetimize güveni hem de terör örgütünün tamamıyla yok edilmesine yönelik atmış olduğumuz adımların neticesini verdiğini bu şirketlerimiz görüyor. Bu nedenle bu yoğun talebi yaptılar. "

ETİKETLER
lütfi elvan
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  bütün bölgelere eşit bir şekilde yapılsada halen yıl 2017 insanlar kurtuluşu büyük şehirlerde aramasa
  Cevapla
 • polat 11 ay önce Şikayet Et
  keşke benim doğduğum ilçedede şemdinlidede bir fabrika açılsada gitsem bu gurbet ellerde zor taş yerinde ağır derler ya çok doğruymuş yatağı yorganı alıp düşsem yollara lanet olsun sana pkk terörü hep sizin yüzünüzden fabrika açılmıyor memleketimde ama ALLAH büyük sonunuz gelecek inş
  Cevapla
 • Turkiyeli 11 ay önce Şikayet Et
  Gecmis hukumetlerle beraber abartmiyorum ama G.doguya bin milyari gecmistir yatirimlar zaar?Su bizim Yozgata bi bir milyar yatirsaniz cok seviniriz,en cok gurbetde olan orta Turkiyeliler biz gurbetciler senelerdir abartmiyorum Turkiyeye milyarlari yatirdik.,hayrini insAllahu teala ahiretde goruruz!
  Cevapla
 • TOSUN 11 ay önce Şikayet Et
  şu doğu karadeniz yatırımdan faydalamayacakmı
  Cevapla
 • Sami Yılmaz 11 ay önce Şikayet Et
  Karadeniz ayaklanmıyor ki yatırımı hak etsin! Ancak milliyetçilik yapalım. Diğerleri parayı yesin!
  Cevapla
 • ozgur ata 11 ay önce Şikayet Et
  hayir, vatansever dogu karadeniz yine bekleyecek
  Cevapla
 • Türk 11 ay önce Şikayet Et
  yatırımlar coğrafi koşullara ,ordaki insan gücüne ,pazara yakınlığıyla,lojistikle alakalıdır firmalar öncelikli olarak kar 'a bakar zarar edecek diye devletin bile bile bu yatırımlara destek vermesi art niyeti gösterir söğüt seramik çankırıya Türkiyede ki tüm seramik fabrikaların üretimi kadar tesis açtı ama kapasitesinin çok çok altında neden mi ?coğrafi şartlar ve istihdam sıkıntısı
  Cevapla
 • öztürk 11 ay önce Şikayet Et
  Hayır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD tutuştu: Türkler, Suriye'de kök salıyor!
Erdoğan 'Bu felaket bir şey, kurtarın' dedim