Türkiye'den Barzani'ye uyarı: Bunun bedeli olur

Dışişleri Bakanlığı: Kuzey Irak'taki referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyoruz" dedi.

 • GİRİŞ14.09.2017 08:52
 • GÜNCELLEME14.09.2017 09:17
Türkiye'den Barzani'ye uyarı: Bunun bedeli olur

- Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de yapmayı planladığı bağımsızlık referandumuna ilişkin, "IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyoruz." ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Irak Temsilciler Meclisinin, “IKBY tarafından yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun yasa dışı olduğu ve bu girişimin reddedildiği” yönünde 12 Eylül'de aldığı kararın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Türkiye'nin, IKBY tarafından 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumun IKBY başta olmak üzere "dost ve kardeş" Irak halkı ile bölge açısından arz ettiği risklere müteaddit açıklamalarıyla dikkat çektiği hatırlatılan açıklamada, bu girişim aleyhindeki görüşlerini de şüpheye yer bırakmayacak şekilde kayda geçirdiği vurgulandı.

Açıklamada, "Irak Temsilciler Meclisinin 12 Eylül tarihli kararını da Irak’ın siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne atfedilen önemin net bir ifadesi olarak görüyor ve kuvvetle destekliyoruz." ifadesine yer verildi.

Türkiye ve uluslararası toplumun sağduyu sahibi tüm üyelerinin uyarılarına rağmen IKBY liderliğinin referandum bağlamındaki ısrarcı tutumu ve giderek "duygusal" bir hal alan açıklamalarının "endişe verici" olarak nitelendiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"IKBY’nin aksi yöndeki bütün dostane tavsiyelere rağmen referandum konusundaki yaklaşımında ısrar etmesinin mutlaka bir bedeli olacağını dikkate alması gerektiğini vurguluyor, bu itibarla IKBY’yi bir an önce aklıselim ile davranmaya ve söz konusu hatalı yaklaşımından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Türkiye, Bağdat-Erbil ilişkilerinin anayasal ve adil bir zeminde yürütülmesini, bu bağlamda, IKBY’nin anayasal anlaşmazlıklara dayanan meşru taleplerine ilişkin hususların diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını arzu etmektedir. Bu yaklaşımla merkezi hükümet ile IKBY arasındaki ilişkilerin toprak bütünlüğü, siyasi birlik ve karşılıklı fayda temelinde kuvvetlendirilmesi için Türkiye elinden gelen desteği vermeye hazırdır."

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar38

 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Çok şiddetli kınarız olur biter
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • salim 5 ay önce Şikayet Et
  askeri müdahale yapılacak dense ilk karşı çıkacak guruptansın
  Toplam 1 beğeni
 • saydemir 5 ay önce Şikayet Et
  Baş rolde ABD ve İsrail olmak üzere ,büyük oyunun esaslı parçalarından bir gündeme getirildi,şer güçler sonuç almak isteyecek ama Allah'ında bir hesabı var,bu arada biz mümin kullar üzerine düşeni yapmalı,zira kavli ve fiili dua eş güdümlü olmalıdır,ayrıca bize düşen birliğimizi,dirliğimizi korumak,fitneye sebebiyet vermemek,liderimiz reisin yanında olmak,destek çıkmak olmalı.Bakarsınız CHP açıktan olmasa da ,dolaylı olarak İsrail,ABD ve Barzani'ye arka çıkabilir,anında saf dışı etmek lazım.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • berzah 5 ay önce Şikayet Et
  petrollerini satmayın,kapatın boru hattını,sınırıda kapatın,ticareti durdurun,suyunuda kesin,anlasınlar türkiye cumhuriyeti ciddimi değilmi,yoksa iş geçtikten sonra yapsanız ne olur
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Kürt 5 ay önce Şikayet Et
  Ha ha ha :))))
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • gani 5 ay önce Şikayet Et
  Bedel belli kan, yıkım, kan ve kan...
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat