Bakanlık sordu, ABD cevap veremedi

Adalet Bakanlığı, ABD Adalet Bakanlığı’na MİT TIR’larının durdurulmasıyla ilgili 2 sivil FETÖ imamının ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu ile telefon konuşmalarını sordu.

Bakanlık sordu, ABD cevap veremedi
Bakanlık sordu, ABD cevap veremedi
GİRİŞ 12.10.2017 07:56 GÜNCELLEME 12.10.2017 09:25

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında daha önce yazılı olarak ABD Büyükelçiliği’ne sorularını yöneltip cevap alamayan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kez Adalet Bakanlığı aracılığıyla ABD Adalet Bakanlığı’na aynı soruları gönderdi.

ABD Adalet Bakanlığı’na hitaben yazılan yazıda, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait yardım TIR’larının 1 Ocak 2014’te Hatay Kırıkhan’da, 19 Ocak 2014’te ise Adana Ceyhan’da FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne mensup sivil ve asker şahıslar tarafından durdurularak arandığı belirtiliyor. Yazıda bu operasyonun, devlet sırrı olan yardım faaliyetinin deşifre edilmesi eylemi kapsamında örgüt yöneticilerinin talimatıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin askerlerini kullanarak Türkiye Cumhuriyeti devletine karşı yapıldığı belirtiliyor.

ABD Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazının 2. bölümünde, MİT TIR’ları operasyonunu organize ettiği belirtilen sivil FETÖ imamlarının rolleriyle ilgili şu ifadeler kullanılıyor: 

JANDARMALARIN İMAMLARI

“FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızdırdığı ve olayların gerçekleştiği tarih aralığında Hatay ve Osmaniye illerinde görev yapan astsubay ve uzman çavuş rütbesindeki Jandarma personeli örgüt mensuplarından sorumlu ‘Öğretmen’ statüsünde örgüt yöneticisinin Bayram Andaç olduğu, 
Yine aynı olay kapsamında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızdırdığı ve Ankara ilinde görev yapan subay rütbesindeki Jandarma personeli örgüt mensuplarından sorumlu ‘Müdür Yardımcısı’ statüsündeki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Yabancılar Daire Başkanı olarak görev yapan Muharrem Gözüküçük olduğu tespit edilmiştir.” 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Türkiye Adalet Bakanlığı üzerinden ABD Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazının son kısmında ise ABD makamlarından istenen yardım talebinde şunlar yer aldı: 

“Söz konusu telefon numaralarından belirtilen tarih ve saatlerde,

a- Hangi gerekçe ile Ankara Büyükelçiliğiniz ve İstanbul Başkonsolosluğunuzun arandığının
b- Hangi görevlilerle görüşme yapıldığının 
c- Görüşmenin mahiyetinin...” 


Yazıda, adli yardımlaşma talebinin dayanağı olarak, Türkiye - ABD arasında suçluların geri verilmesi ve ceza işlerinde karşılıklı yardım anlaşması gösterildi. Türkiye Adalet Bakanlığı üzerinden ABD Adalet Bakanlığı’na 7 Eylül 2017’de gönderilen bu yazıya da henüz yanıt gelmedi. 

ÖKSÜZ’ÜN BAŞKONSOLOSLUK GÖRÜŞMESİ DE SORULMUŞTU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı daha önce de MİT TIR’larıyla ilgili iddianame hazırlanmadan önce ABD Büyükelçiliği’ne bu soruları sormuş ancak yanıt alamamıştı. 15 Temmuz darbe girişiminde Hava Kuvvetleri imamı olduğu tespit edilen Adil Öksüz’ün de ABD Başkonsolosluğu ile telefon görüşmeleri tespit edilmiş, ancak ABD Başkonsolosluğu Adil Öksüz’ün vizesinin iptal edildiğinin bildirilmesi için kendisinin arandığı şeklinde yanıt vermişti.

'TALİMATI BİZZAT GÜLEN VERDİ'

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin hazırlanan 5. iddianamede, bir tanığın, “TIR’ların durdurulması talimatını, Pensilvanya’da yüz yüze görüştüğüm Fetullah Gülen bizzat verdi” beyanı da aktarıldı. Örgüt yöneticilerinden ‘Ertuğrul’ kod adlı Bayram Andaç’ın, TIR’ların durdurulmasının hemen ardından ABD Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nu arayarak görüşmeler yapmasının şüpheli bulunduğu belirtildi.

İŞTE O TELEFON KAYITLARI

Yazıda, FETÖ’cü sivil imamların TCK kapsamında işledikleri iddia edilen suçlara yer verildikten sonra bu kişilerin ABD Büyükelçiliği ve başkonsolosluk ile yaptıkları telefon görüşmeleri, tarih ve zaman olarak şöyle sıralandı: 

-Bayram Andaç’ın 05301573879 numaralı hattı ile

*20 Ocak 2104 saat 11.02’de Ankara Büyükelçiliği’ne ait 312 4555555 numaralı hattı arayıp 48 saniyelik görüşme yaptığı
*20 Ocak 2014 saat 15.21’de Ankara Büyükelçiliği’ne ait 312 4555555 numaralı hattı arayıp 46 saniyelik görüşme yaptığı 
*20 Ocak 2014 saat 15.22’de İstanbul ABD Başkonsolosluğu’na ait 212 3359000 numaralı hattı arayıp 36 saniyelik bir görüşme yaptığı
*24 Ocak 2014 saat 09.04’te Ankara Büyükelçiliği’ne ait 312 4555555 numaralı hattı arayıp 102 saniyelik görüşme yaptığı
*21 Şubat 2014 saat 16.21’de Ankara Büyükelçiliği’ne ait 312 4555555 numaralı hattı arayıp 101 saniyelik görüşme yaptığı 

Muharrem Gözüküçük’ün 5056270467 numaralı hattı ile

*6 Mart 2014 saat 11.48’de Ankara Büyükelçiliği’ne ait 312 4555555 numaralı hattı arayıp 155 saniyelik görüşme yaptığı
*6 Mart 2014 saat 11.51’de Ankara Büyükelçiliği’ne ait 312 4555555 numaralı hattı arayıp 33 saniyelik görüşme yaptığı...

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • bahadır 9 ay önce Şikayet Et
  6 yaşındaki kızıma neden cevabını bildiğin soruları bana soruyorsun diye bazen kızıyorum.
  Cevapla
 • MUŞLUADAM 9 ay önce Şikayet Et
  Malesef dolar kaybetmektense ONURunu kaybeden, abd destekçisi ahlaksız çok bu ülkede. Bu tipler genelde kendi hükümetine, devletine sorumsuzca saldıran kanı bozuklardan oluşması da ilginç.
  Cevapla
 • asil TÜRK 9 ay önce Şikayet Et
  süpersin anlayana
  Cevapla
 • :)) 9 ay önce Şikayet Et
  bir insan bu kadar berrak bir cevap veremezdi
  Cevapla
 • Analist 9 ay önce Şikayet Et
  Bu soru ABD ye soruldu mu? Soruldu is cevabini verdiler: " bana fazla soru sorma,yoksa vatandasinin onunde seni Zora sokarim"(vize isi o sorunun cevabi)
  Cevapla
 • tek gercek allah 9 ay önce Şikayet Et
  cevap veremezler düşünmeleri lazim önce kahrol adb senin dostluğun batsin zaten değilsin olamazsin dinimize ters zaten
  Cevapla
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Ne adamsın ya bu kadar zamandır abd nin dost oldugunumudüşünüyordun
  Cevapla
 • adam 9 ay önce Şikayet Et
  Hristiyan terör devleti abd, teröristleri koruyor. bunda şaşılacak bir durum yok.
  Cevapla
 • ihsan 9 ay önce Şikayet Et
  abd uç üstü yakalandı sakın taviz vermeyin yargıya dahil edilsinler
  Cevapla
 • Vatan sever. 9 ay önce Şikayet Et
  Terörist batının sıkıntısı kendine hızmet eden teröristlerin suç üstü yakalanarak muhakeme edilmelerini engellemek için vize olayını şantaj olarak kullanıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Menbiç’e özel Türk-ABD birliği
Alpay Özalan'dan eleştirilere yanıt!