Vize krizi onun kellesine mâl olacak

Gerçekte Türk halkının ilgisini vize krizine yoğunlaştırıp, arada fark ettirilmeden yapılmak istenen bir iş var.

Vize krizi onun kellesine mâl olacak
Vize krizi onun kellesine mâl olacak
GİRİŞ 13.10.2017 13:22 GÜNCELLEME 13.10.2017 13:27
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Haber7 yazarı Prof. Dr. Ata Atun, vize kriziyle ilgili dikkat çekici tespitlerde bulundu. Vize krizinin arkasında başka nedenler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Atun, bu krizin Tillerson'un kellesine mâl olacağını yazdı.

ESKİ TÜRKİYE ARTIK YOK

Önce bir hatırlatma yapalım; 1970’lerin ve 1980’lerin Türkiye’si ve Milli İstihbarat Teşkilatı yok artık Türkiye’de. Çok daha gelişmiş, göbeğinden bağlı olmayan, teknolojiyi yakalamış ve gerek kendi içinde, gerekse de komşu ülkelerde nelerin döndüğünü bilen bir Türkiye ve MİT var artık. Üstelik artık ABD, AB gibi yabancı ülke ve istihbarat kuruluşlarının etkisi ve baskısı altında değil.

YUNANİSTAN'A SES ÇIKARMADILAR AMA...

Şimdi gelelim esas konumuza; Yunanistan, Kıbrıs krizi nedeni ile Rusya’ya sipariş edilen S300 füzelerini alıp, Girit’e konuşlandırınca ABD, NATO ve üyesi olduğu Avrupa Birliği ağzını açıp bir tek kelime bile etmedi. NATO’dan tıs bile çıkmadı, hiç kimse “Ne yapıyorsunuz siz Yunanlılar ve Rumlar” bile demedi.

TÜRKİYE'Yİ TEHDİT ETMİŞLERDİ

Türkiye, Suriye’den iş kızıştırmak için Türkiye’ye atılması olası füzeleri havada imha etmesi için Suriye sınırına Patriot füze savarları yerleştirmek isteyince, NATO lütfen Hollanda’dan Patriot füzelerini ve ekibini göndermiş ama havalarından, tafralarından ve tehditlerinden geçilmemişti. “AB’nin dediklerini, ABD’nin istediklerini yapmazsan geri çekeriz ha” gibi yakışık almayan ifadeler kullanmışlardı. Bırakın politik dili, kahvehane ağzı ile kabadayı formatındaydı konuşmaları.

15 Temmuz kalkışması ile ilgili ABD ve AB vatandaşları ile birlikte Türkiye’deki eğitilmiş ajanları da MİT tarafından şüphe kaldırmaz cetvel gibi doğru gerekçelerle yakalanınca neye uğradıklarını şaşırdı ABD Yönetimi. Gerçekte, Avrupalı, Ortadoğulu, Afrikalı ve Asyalı devletçiklerin kendilerine biat etmelerine öyle alışmışlar ki, böyle bir cesurca uygulama ile karşılaşmayı hiç beklemediklerinden, açıkçası şok oldular. Şokun yanında korkuya da kapıldılar. Gizli kapıların ardında yıllardır yaptıklarının ortaya çıkacağı, uzun yıllar içinde kurmayı başardıkları gizli ve uyuyan hücrelere zincirleme olarak ulaşılacağı ve yıllardır kurdukları casusluk, provokasyon, kaos yaratma ve terör alt yapısının dağılacağı endişesi belli ki tavan yapmış. Zaten kayıtlara bakıldığında, özellikle de ABD Kongre Binasındaki kütüphanedeki kayıtlar incelendiğinde, ABD’li istihbarat mensuplarının 1913 yılından beridir Anadolu’da cirit attıkları görülmekte. Türkiye’yi suçlamak ve zan altında bırakmak için 1913-1916 yılları arasında ABD Büyükelçisi olarak İstanbul’da görev yapmış Henry Morgenthau’nun dönüşünde ünlü bir gazeteciye bugünün parası ile 1.5 Milyon Dolar verip yazdırdığı “Büyükelçi’nin Hikayesi” adlı yalan dolanla dolu kitap, günümüzün Ermeni iddialarının temelini oluşturmakta. Görevi boyunca Pendik’ten öteye Anadolu’ya gitmemiş olan Morgenthau, Ermeni Tehciri konusunda açıkçası duyuma dayalı ahkamlar kesmiş. Kitabın içinde bir tane olsun resmi belge bile yok ama gelin görün ki Ermeniler tüm iddialarını bu kitaba ve yıllar sonra “İngiliz İstihbaratı’nın verdiği para ve baskısı ile yazdım” diye günah çıkaran ve itirafta bulunan İngiliz tarihçi Arnold Toynbee’nin “Mavi Kitap”ına dayandırmakta. İşte istihbarat ve casusluk, yanıltmak ve yalana dayalı gündem oluşturmak böyle bir şey, aynen 17-25 Aralık Gezi olayları gibi.

Asıl önemlisi, İngiltere, Fransa ve ABD’nin neredeyse bir asır evvel kurmayı ve hayata geçirmeyi planladıkları, Sevr Anlaşması haritasında da Ermeni bölgesinin güneyi ile İngiliz bölgesinin kuzeyi arasına yerleştirdikleri Kürt Bölgesi’nin, veya namı-diğer “Büyük Kürdistan”ın Türkiye, Rusya, İran ve Irak'ın ortak hareketi ile kurulamayacak olmasının hezeyanı.

VİZE KRİZİ ONUN KELLESİNE MÂL OLACAK

ABD, Türkiye’siz Ortadoğu’da ve Yakın Doğu’da başarılı olamayacağının bilincinde. Artık “Vererek almayı öğrenmesi”nin zamanının geldiğini iyice anlamış bulunmakta. Türkiye’ye gerçek olarak ve aynı değerde bir kazanım sağlamadan, Türkiye’den hiçbir şey alamayacağını bilincinde. Vize sorunu, ABD Devlet Sekreteri (Dışişleri Bakanı) Rex Tillerson’un veya Bakan Yardımcılarından Tony Blinken’in ya da Heather Higginbottom’un başını yiyecek ve kısa bir zaman sonra da eskisinden daha iyi koşullarla yürürlüğe girecek. Bana göre kellesi alınacak kişi Tillerson.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • isa çeeçn 11 ay önce Şikayet Et
  Hayatımız ekmeksiz ,susuz bir şekilde geçsede vatansız olmaz.Esaret bu millete yakışmaz derim
  Cevapla
 • Mert 11 ay önce Şikayet Et
  yıllar önceleri yabancı devletlere calismak icin giden gurbetçilerin şimdiki kuşakları güçlü basarili işveren haline gelmişlerdir amma yabancı devletler ve avrupalılarda mecbur kuzu kuzu alışacaklar alışmak mecburiyetindeler ha sunu demek istiyorum eski Türkiye ile ilk gurbetçiler gittikleri heryerde kafalarını sallayıp evet evet dediler amma şimdiki yeni Türkiye ve dünyain heryerinde gurbetcilikden is sahipliğine sahip olan Türklerimiz masaya güçlü bilinçli cesaretli bir sekilde demir yumrukalrini masaya vurabiliyorlar ve istediklerin i alabiliyorlar şükürler olsun
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  artık şu kendimizi küçük görme alışkanlığından vazgeçelim. orta doğuda Türkiyesiz plan yapılamaz.
  Cevapla
 • Vatandas 11 ay önce Şikayet Et
  Arkadas gelecek nesiller icin korkmuyorum sonuna kadar devletimin yanindayim her sartta var olmasi icin calisacagim vatan yahut yok olsun dunyaaaa
  Cevapla
 • canturk 11 ay önce Şikayet Et
  soykırım yaptıgımızı soyledıklerı ermenıler su an kurdıstanı kurmaya calısan sol komınıst materyalıs kesım pkk nın yonetım kadrosu kısaca ulkeyı karıstıran her kım varsa bılınkı ermenı ve yahudılerdır soyadı kanunu ıle kurt kımlıgı altına saklandılar en mıllıyetcı ısımlerı sectıler kurtlerı savastıracaklar ve kendılerıde devlet sahıbı olacaklardı ahmet turk kurdum dıyo soyadı turk kendıne dunya ermenı gunu davetı gelıyo
  Cevapla
 • birkissadanbinhisse 11 ay önce Şikayet Et
  guzel yorum eline yuregine saglik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gündeme bomba gibi düşmüştü: İsrail harekete geçti
Zehir zemberek açıklama! 'Ya bönler ya fesat'