İspanya'da tanıtıldı: Dünyada bir ilk!

Dünyanın ilk giyilebilir mekanik dış iskeleti İspanya'da tanıtıldı.

GİRİŞ 30.11.2017 06:47 GÜNCELLEME 30.11.2017 09:12
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Engelli çocukların yürüyebilmesi için yapılan ve taşınabilir olmasından dünyada ilk olduğu belirtilen eksoskeleton (giyilebilir mekanik dış iskelet) İspanya'nın Barselona kentinde basına tanıtıldı.

Sant Joan de Deu Hastanesi'nde yapılan tanıtımda, "Marsi Bionics" adı verilen eksoskeletonu giyen spinal kas atrofi (SMA) teşhişi konulan 5 yaşındaki Jens adındaki bir çocuk ilk kez yürüyebildi.

Hastane yönetimi tarafından verilen bilgilerde, eksoskeletonun taşınabilirlik özelliğinin dünyada ilk olduğu vurgulandı. İstatistiklere göre, dünyada her 10 bin çocuktan birinde kas hastalıklarına bağlı yürüyememe sorunu görüldüğü belirtilirken, bu cihaz sayesinde söz konusu çocukların sosyal yaşama daha fazla katılmalarının hedeflendiği kaydedildi.

 

Basın toplantısında konuşan hastanenin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Şefi Natalia Rodriguez, "Bu eksoskeletona sahip olmak, yürüyememe sorunu olan çocukların yaşam kalitelerine etki edebilecek çok büyük bir adım. Şu anda 1 yıllık bir deneme yapılacak. Seçilmiş çocuklar haftada birer saatten üç kez bu eksoskeleton ile yürütülecek. Bu şekilde kas hastalıklarıyla bağlantılı diğer sorunların frenlenip frenlenemediğini ve yaşam kalitesine ne kadar etki ettiğini gözlemleyeceğiz." diye konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • arda 10 ay önce Şikayet Et
  allahına kurban ellerinizi öperim
  Cevapla
 • m3hk 11 ay önce Şikayet Et
  Bizim robotikcilerde daha cizgi izleyen yapa dursun. Bunlar bilgi uretiyorlar. Cıkan fikir nerden olursa olsun degerlidir kıskanmadan atılıp gerceklestirilmelidir. Ama bizde kıskanclık dalavere ooofffff.
  Cevapla
 • hasan 11 ay önce Şikayet Et
  helal olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Eski Nokia telefonu bakın neye dönüştürdü!
Adana'da ortalık savaş alanına döndü... Silah...