Skandal büyüyor! Anneler isyan etti

Adana Meydan Doğumevi Hastanesi'nde dünyaya getirdikleri bebeklerin kendilerine 'öldü' denilerek başkalarına satıldığını iddia eden anneler isyan etti.

Skandal büyüyor! Anneler isyan etti
Skandal büyüyor! Anneler isyan etti
GİRİŞ 07.12.2017 15:25 GÜNCELLEME 07.12.2017 15:28
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bir televizyon programına katılan bir grup kadının 1980 ve 1990 yıllarında AdanaMeydan Doğumevi Hastanesi'nde dünyaya getirdikleri bebeklerin, kendilerine 'öldü' denilerek daha sonra satıldığını iddia etmesi üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

O yıllarda doğum yapan ve bebeklerinin öldü denilerek kendilerine verilmediğini öne süren Melek Akar, Zeynep Çağlardere, Amber Özdemir ve İkram Başkale hastaneye gelerek basın açıklaması yaptı. Amber Özdemir, ikizlerinin bir tanesinin kendisine verilmediğini iddia ederek, “O zaman cahillik zamanıydı. Hiçbir açıklama yapmadılar. Televizyon kanalında gördükten sonra şüphelerim arttı” diye konuştu. İkram Başkale ise 1993 yılında 3-4 saat süren sezaryen ameliyatının ardından kendisine bebeğinin ölü doğduğunun söylendiğini aktararak, “Bebeğini istersem kendilerinin gömebileceğini söylediler. Ben de cahil aklımla bir şey diyemedim. Şimdiki aklım olsaydı hastaneyi yıkardım başlarına” ifadelerini kullandı.

'ADINI NE KOYARLARSA KOYSUNLAR GEL'

Zeynep Çağlardere de doğum belgelerinde soyadının Çağlar olarak düzenlendiğini kaydederek, “16 yaşında gelindim, 17'sinde doğurdum. Nefesi daralıyor dediler, geri gelmedi. Hukuki mücadele başlattık. Mehmedim, neredeysen gel. Çocuğum. Adını ne koyarlarsa koysunlar, ne olur gel” şeklinde konuştu.

'UNUTURSUN DEDİLER AMA UNUTULMUYOR'

Melek Akar ise 1998 yılında çocuğunu doğurduktan sonra ne dirisini ne de ölüsünü alabildiğini, 5 yıl önce hastaneye açtığı davanın ise zamanaşımına uğradığını belirterek şunları söyledi: “Dilekçe yazıp aldığım evrakta, 28 Nisan'da canlı şekilde dünyaya getirdiğim kız çocuğumun bana teslim edildiği yazıyor. Ama çocuğum bana verilmedi. Davam zamanaşımına uğradı ama savcılık bugün soruşturma başlatmış. Adana genelinde 10 tane arkadaşım var bu şekilde. Programa çıktıktan sonra şüphesi olan herkes geldi buldu beni. Doğuma girerken çok soru soruyorlardı. 'Ailen var mı, kimsen var mı, akraban var mı, kim getirdi' diye. 'İlk çocuğundur, üzülme daha 18 yaşındasın, daha çok çocuk doğurursun, unutulur gider' dediler ama unutulmuyor.”

BEBEKLERİN DEFİN İŞLEMİ İNCELENİYOR

Öte yandan, Meydan Doğumevi Hastanesi'nde görevli kamu görevlileri ile ilgili araştırma ve ön inceleme yapılıp sonucunun bildirilmesi için Adana Valiliği’ne yazı yazıldı. Hastane arşivindeki mevcut kayıtlar ile olay tarihlerinde doğum sırasında öldüğü söylenen bebeklerin defin işlemlerine ilişkin süreç ile ilgili belgelerin hastane ve belediye kaynaklarından araştırılıp temin edilmesi ve incelenmesi süreci devam ediyor.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • S.KESKİN 10 ay önce Şikayet Et
  Malesef AK parti hükümetlerinden önceki dönemde dönemde bu tür hadiseler yaşanmış. Ya bu yıllarda, 1980 li 1990lı yıllarda işlenen faili mechul cinayetlere ne diyeceksiniz? O yıllar dışa bağımlı, dış güdümlü, Koalisyon Hükumet li yıllar.
  Cevapla
 • kkb 10 ay önce Şikayet Et
  genel müdür o zaman kimdi acaba!!!???
  Cevapla
 • OttoMan 10 ay önce Şikayet Et
  Hadi bunlar cahildi Ya yapan alçaklar ve bu duruma göz yuman onursuzlar, yarın Allaha ne hesap verecek. Ulan hiç mi din iman kalmadı be. Hiç mi utanmadınız.
  Cevapla
 • çocuk 10 ay önce Şikayet Et
  musluman uyanık olmalı ,çok cahil kalmışız çocuk öldü dendiği zaman cesedi niçin istenmedi ,ceset alınmadan hastaaneden niçin çıkıldı ,bunların o zaman demesi tek şey vardı çocuk nerede öldüyse cesedi nerede
  Cevapla
 • büyükdoğu 10 ay önce Şikayet Et
  Neredeyse her ailede böyle olaylar geçmişte olmuş ve cahillikten bilememezlikten ötürü üzerine gidilmemiş.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Jeffrey: Bu, Türkiye'ye tehdit olur, bunu yapmayız
Erdoğan açıkladı! İki ülke arasında kritik anlaşma