Sözcü'nün düzmece haberine Diyanet'ten cevap!

Diyanet İşleri Başkanlığınca, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunulduğuna dair haberlerin asılsız olduğu bildirildi.

Sözcü'nün düzmece haberine Diyanet'ten cevap!
Sözcü'nün düzmece haberine Diyanet'ten cevap!
GİRİŞ 02.01.2018 21:59 GÜNCELLEME 02.01.2018 22:05
Bu Habere 104 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanlığınca, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan başkanlığın, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberlerin asılsız olduğu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

"DİNİ TERİMLER SÖZLÜĞÜ" İSİMLİ YAYINDAKİ MADDELERİ ÇARPITIP BÖYLE BİR İDDİA ÜRETTİLER

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, başkanlığın "Dini Terimler Sözlüğü" isimli yayınındaki tanım ve maddelerin çarpıtılmasıyla böyle bir iddia üretmenin iyi niyetle izah edilemeyeceği belirtildi.

"BÖYLE BİR AÇIKLAMA YAPILMADI"

Bazı basın yayın organlarında yer alan başkanlığın, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklama yaptığına dair haberlerin asılsız olduğu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Kız çocuklarını anne olma ve aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan, psikolojik ve biyolojik olgunluğa erişmeden evlendirmek, nikahta rıza ve irade hürriyetini şart koşan İslam dini ile bağdaşmaz. Nitekim Başkanlığımız, tarihi boyunca erken yaşta evliliklere asla onay vermemiştir, vermeyecektir."

"DEFALARCA BU KONUDAKİ GÖRÜŞÜMÜZÜ KAYDA GEÇİRDİK"

Açıklamada ayrıca, kurum tarafından düzenlenen Din Şuraları ve İl Müftüleri Seminerleri gibi üst düzey toplantıların sonuç bildirgelerinde, kız çocuklarını erken yaşta evlendirmenin asla dini referanslarla desteklenemeyeceğinin defalarca kayda geçirildiği bildirilerek, Din İşleri Yüksek Kurulunun görüşünün de bu yönde olduğuna işaret edildi.

TWITTER'DA "DİYANET KAPATILSIN" KAMPANYASI

Sözcü Gazetesi'nin söz konusu düzmece haberinin ardından, iddialar gün boyunca yerli ve yabancı bazı internet sitelerinde dolaşıma sokulmuştu.

Gazetenin kasıtlı tezviratının ardından, Twitter'da da eş zamanlı "Diyanet kapatılsın" kampanyası başlatıldı.

DÜNYA GÜNDEMİNE BİLE SOKTULAR

"DiyanetKapatılsın" şeklinde başlık saatlerce TT listesinde ilk sırada tutuldu. Başlık aynı zamanda Dünya Gündemi'nde de ilk sırada yer aldı.

KAYNAK: AA, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 104
 • şevket 9 ay önce Şikayet Et
  diyanet kafasına göre fetva vermiyorki dinde azami noktalar var.bunlar 9 yaş diyor 9 yaşındaki hiçkimse türkiye şarlarında rüşt olmaz en minumum 13-14 te başlar bu dine göre başlangıç. Şu an türkiye şartlarında ortalama evlilik şu kadınlarda 30 erkeklerde 35 i buluyor.bunlar dine muhalif oldukları için malzeme bulmuş gibi saldırıyorlar.kendi nikahdız gayrimeşru yaşantılarını ortaya dökülse insanmı bunlar denir.
  Cevapla
 • ulkuhan 9 ay önce Şikayet Et
  allahım yıllardır aynı tereneler bu hainlerin yazdığı tiyatroda yer almayı ne zaman reddedecek bu ahmaklar ordusu...allah sonumuzu hayr etsin...şeytanın sözcüsüne de bu hainliğinden dolayı millet adına tazminat davası açılsın LÜTFEN YETER ARTIK
  Cevapla
 • Anadolu 9 ay önce Şikayet Et
  Bu durumu hiç yadırgamaya gerek yok.. İRAN daki gösterileri organize edenler ile SÖZCÜ gazetesine bu haberi yaptıranlar aynı kaynak. Yıllardır dine diyanete saldırıp ülkeyi kaosa sürüklemek için gerçek sahiplerine uşaklık edip duruyorlar. Çok şükür Türkiye artık o Türkiye değil.. Kim sahip kim uşak hepimiz biliyoruz...
  Cevapla
 • İBRAHİM 9 ay önce Şikayet Et
  sözcü kapatılsın daha iyi olur çünkü fitne yaratıyor .
  Cevapla
 • BÜLENT DUMAN 9 ay önce Şikayet Et
  sorumsuzca yanıltıcı haber yapmanın cezası olmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bankalar indirim yapmak yerine faiz yükseltti!
Çin'den skandal hamle! Sapkın uygulama