Afrin’de canlı kalkana 3 aşamalı önlem

Suriye’de sürdürülen ‘Zeytin Dalı’ harekâtında, Afrin ve benzeri yerleşim yerlerinde sivillerin korunması ve canlı kalkan sorununun çözülmesi için üç aşamalı plan yapıldı. Cenevre Sözleşmesi’nin ilgili hükümlerinden hareket edilerek ‘süre tanıma, anons ve bildiri atma’ gibi yöntemler izlenecek.

Afrin’de canlı kalkana 3 aşamalı önlem
Afrin’de canlı kalkana 3 aşamalı önlem
GİRİŞ 13.02.2018 06:22 GÜNCELLEME 13.02.2018 08:25
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Hükümet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, daha çok kırsal alanda devam eden operasyonun başta Afrin olmak üzere yerleşim yerlerinde nasıl yürütüleceğiyle ilgili birden fazla seçenek ve durum değerlendiriliyor. Yapılan planlamayla, Afrin’in dış mahallelerine bir ay içinde ulaşılacağı hesaplanıyor. Baştaki hava koşullarından kaynaklanan zorluğun da aşıldığı belirtiliyor.

CENEVRE SÖZLEŞMESİ

 

 

Operasyon sırasında, Afrin ve diğer yerleşim yerlerindeki terör örgütlerinin, sivilleri canlı kalkan olarak kullanma olasılığı, ayrı bir başlıkta değerlendiriliyor. Cenevre Sözleşmesi’nde sivil halkın korunması, canlı kalkan olarak kullanılmasının önlenmesi gibi başlıklar, askeri yetkililer tarafından değerlendirildi. Teröristlerin kendilerini güvene altına almak için sivilleri kalkan yaptığı, sivil kıyafetler giyerek halkın arasına karıştığı belirtiliyor.

UYARI VE BİLDİRİ

Bu nedenle planlama yapılırken öncelikle terörist bölgelerden sivillerin ayrılmasına olanak sağlanacak. Ardından harekâtın komutanları, anonslar yaparak sivil halkın bölgeyi terk etmesini isteyecek. Bildiriler dağıtılarak çağrı yapılacak. Operasyonlarda önce sivillerin bölgeyi boşaltması için uluslararası yasalarda belirtilen yollar ve süreler uygulanacak.

Ardından birden fazla bölgeye ayrılan ve birbirinden bağı koparılan alanlara saldırılar başlayacak. Afrin dahil tüm yerleşim yerlerinde, temizlik harekâtının mahalle mahalle değil, şehirlerin büyük bölgelere ayrılarak ayrı ayrı yapılması planlanıyor. Bütün bu operasyonun bahar aylarına kadar süreceği belirtiliyor. Bu planların, Şam yönetimine ait güçlerin Afrin’e girmesi durumunda değişeceği kaydediliyor. Tüm planların sahadaki gelişmelere göre değişebileceği ve revize edilebileceği dile getiriliyor.

SİVİLLERİ KULLANMAK SAVAŞ SUÇU

Uluslararası hukukta, savaş koşullarında sivillerin canlı kalkan yapılması yasadışı olarak tanımlanıyor. Üç tür canlı kalkan öngörülüyor. Bunlar, “yakınlığa bağlı canlı kalkanlar, zorunlu canlı kalkanlar ve gönüllü canlı kalkanlar” diye tanımlanıyor. Korumaya yönelik düzenlemelerin gönüllü canlı kalkanları kapsamadığı belirtiliyor. Savaş Sırasında Sivillerin Korunmasına Dair 4’üncü Cenevre Sözleşmesi’nin 28’inci maddesinde, “Korunan bir kişinin varlığı, belli nokta veya alanları askeri harekât karşısında dokunulmaz kılmak için kullanılamaz” deniliyor.

Sözleşmeyi ayrıntılandıran ek protokollerin ABD tarafından imzalanmadığı biliniyor. Ancak tüm ülkelerin, bu kuralları uluslararası örf ve adet hukuku olarak kabul ettiği belirtiliyor. 1998 tarihli Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsü de, “Bir sivilin veya diğer bir korunan kişinin varlığının belli nokta, alan veya askeri güçlerin askeri harekâtlarda hedef olmaması için kullanılmasını” savaş suçu ilanı sayıyor.

TERÖRİSTLERİN YENİ NUMARASI

Sivil hassasiyeti taşıyan Türk askeri bu yüzden bölgedeki ilerleyişini daha dikkatli bir şekilde sürdürüyor. Bu hassasiyeti gören PKK/YPG'li teröristler, militanlarına sivil kıyafetler giydirdi.

BUNLAR MI SİVİL

Afrin'in merkezinde çekilen bir fotoğrafta ise, tüm teröristlerin sivil gibi giyindiği, hepsinin elinde de uzun namlulu silahların olduğu görülüyor.

ETİKETLER
TSK Zeytin Dalı
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • afrin bizim 1 yıl önce Şikayet Et
  arkadaş çıta bu kadarda düşürülmezki
  Cevapla
 • m.vp 1 yıl önce Şikayet Et
  gebertin hepsini
  Cevapla
 • ......... 1 yıl önce Şikayet Et
  Eline silah alıp sana düşmanlık yapıyorsa yaşı,cinsiyeti , sivil yada asker olması farketmez. Bunlar Türkiye'nin düşmanı yapılacak tek şey bulduğun yerde geberteceksin
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  müslüman kiligina giren caniler asla acimiyacaksin kurunun yanında da yasin yanması asla doğrular degil amma bu bir savaş benim mehmetçiğim her zaman merhametlidir güvecimiz sonuza kadar sivilleri bile bile başka hainler katiller gibi öldürmezler mademki her kiliga bu lağım fareleri gidiyorlar çok sert olup merhameti bırakmak gerekli yoksa başkası üzülmesin derken 80milyon üzülebilir Allah korusun onun icindirki bulundukları yeri hava ucurcaksiniz
  Cevapla
 • Adiga81 1 yıl önce Şikayet Et
  Batı medyası şimdi bu fotoğrafı parlatıp kürt özgürlük savaşçıları diye probaganda yapar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hangisi gerçek hangisi yalan? Dikkatlice bakın...
Meteoroloji uyardı! Başlıyor...