Türkiye'den Hollanda hamlesi!

Hollanda'nın Maslahatgüzarı, Hollanda Meclisinin 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıyan kararı dolayısıyla Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

GİRİŞ 23.02.2018 11:13 GÜNCELLEME 23.02.2018 11:50
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Maslahatgüzar Weststrate'ye, dün Hollanda Temsilciler Meclisi'nde alınan 1915 olaylarına ilişkin kararla ilgili Türkiye'nin kaygıları iletildi.

AB BAKANI'NDAN AÇIKLAMA

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çelik, Hollanda Temsilciler Meclisinin kararına ilişkin "Bu parlamentonun aldığı kararı kınıyoruz, bizim için yok hükmündedir" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Hollanda Temsilciler Meclisinin kararına ilişkin "Bu parlamentonun aldığı kararı kınıyoruz, bizim için yok hükmündedir" dedi.

AB Bakanı Çelik, "Bizim arzu ettiğimiz şey, Srebrenitsa gibi bir soykırım meselesinde son derece sorumluluğu olan, son derece yanlış işlere imza atmış olan, bu soykırım konusundaki sorumluluğu açık olan Hollanda'nın bu konularda daha dikkatli davranması gerektiğiydi. Dolayısıyla Türkiye açısından bir geçerliliği yoktur" diye konuştu.

Bakanlıktan dün yapılan açıklamada da "Hollanda Temsilciler Meclisinin bugün 1915 olaylarını soykırım olarak tanıyan kararlar almasını şiddetle kınıyoruz. Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da acısı hala dinmemiş soykırıma göz yuman bir ülkenin meclisinin aldığı söz konusu mesnetsiz kararların ne tarihte ne adalette yeri vardır. Dolayısıyla hiçbir hukuki bağlayıcılığı ve geçerliliği yoktur." ifadelerine yer verilmişti.

Türkiye’nin 1915 olaylarına ilişkin tutumunun tarihi olgulara ve hukuki normlara dayalı olduğu vurgulanan açıklamada, Avrupa hukukuna yerleşmiş içtihatlar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının, bu hususta haklılığı ortaya koyduğu belirtilmişti. Açıklamada, Hollanda hükümetinin, Temsilciler Meclisinin soykırıma ilişkin değerlendirmesini uygulamayacağı ve Erivan’da düzenlenen anma törenlerinde temsil edilmenin olayların soykırım olarak kabul edildiği anlamına gelmeyeceği yönündeki açıklamasının not edildiği vurgulanmıştı.

Hollanda parlamentosu, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını "soykırım" olarak tanımıştı. Parlamentoda 3'e karşı 142 oyla kabul edilen önergeye sadece Türklerin kurduğu Denk Partisi karşı oy kullanmıştı. Parlamentoda alınan karar, hükümet protokolüne uymuyor. Hükümet protokolüne göre, soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, Birleşmiş Milletlerin (BM) bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçların yönlendirici olması gerekiyor. Hollanda'da hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'ne göre hareket ediyor. Bu nedenle kararın hükümet açısından bağlayıcılığı bulunmuyor. 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar nasılda birlik beraberlik içinde oluyorlar parti gözetmeksizin sağcısı solcusu nasılda birlikte hareket ediyorlar
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  eeeee sonra...?????
  Cevapla
 • nevzat 2 yıl önce Şikayet Et
  En güzeli Trakya, Ege de veya İstanbul'da bir adet Srebrenitsa soykırım anıtı dikmek ve altına da Hollanda gözetiminde yapılmıştır diye yazmak. Böylesi daha anlamlı olur.
  Cevapla
 • caniggia 2 yıl önce Şikayet Et
  bu mu tepkimiz !!!
  Cevapla
 • Elazığlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Gecin kınayı davulu zurnayı Ne yapabilirsiniz onu düşünüp yapacaklarınızı konuşunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Siyasette dengeler değişebilir! İYİ Parti kurmayları: CHP evet derse, biz yokuz
PKK'da çözülme sürüyor: 5 terörist daha teslim oldu