2018 Mahkumlara, Tutuklara ve davası olan vatandaşlara af gelecek mi?

MHP tarafından kısa süre içerisinde çıkarılması için yasa tasarısı hazırlanan genel af ile ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor. 2018 veya 2019 yılında çıkarılması planlanan fakat AK Parti'nin gündeminde şuan için yer almayan genel af ne zaman çıkacak. Bu aftan tutuklar mahkumla ve davası olanlar yararlanabilecek mi?

2018 Mahkumlara, Tutuklara ve davası olan vatandaşlara af gelecek mi?
2018 Mahkumlara, Tutuklara ve davası olan vatandaşlara af gelecek mi?
GİRİŞ 20.09.2018 13:28 GÜNCELLEME 20.09.2018 13:28
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

2018 yılı itibariyle Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) af teklifini Meclis’e sunmaya hazırlanıyor. Genel af ile ilgili çalışmalarını sonlandıran Devlet Bahçeli'nin teklifinde, terör, kadın cinayeti, çocuk istismarı gibi suçları kapsamıyor. İşte genel affın çıkacağı tarih ile ilgili tüm merak edilenler ve detaylar.

Yüz binlerce mahkum ve tutuklunun aileleriyle birlikte af konusu geçtiğimiz günlerde Ak Parti MYK sonrasında grup sözcüsü Ömer Çelik'esoruldu. MHP'nin ısrarlı bir şekilde hükumetten istediği ve gündemden düşürmediği mahkum ve tutuklulara af konusunda müjde bekleyenlere Ak Parti MYK toplantısı sonrasında bir açıklama geldi.

 

MHP'nin, seçim vaatleri arasında yer alan ve "kader mahkumları"nın affını öngören kanun teklifi hazırlıklarında sona geldi. Taslak halindeki teklif 8 maddeden oluşurken, affın kesinlikle FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumlarını kapsamayacağı bildirildi.MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin genel çerçevesini çizdiği teklif üzerinde, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız başkanlığındaki partinin hukukçularından oluşan heyet, teklifin taslağını tamamladı.

ŞUAN İÇİN GÜNDEMDE YOK!

Af ile ilgili daha önce açıkladığımızın çerçevesinde duruyoruz. Pozisyonumuzda değişiklik yok. Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamayı yaptı. Daha önceki pozisyonumuzu aynen koruduğumuzu söyleyebilirim. Bugün de gündemimize almadık.

BAHÇELİ'DEN YENİ AF AÇIKLAMASI

Her fırsatta af getirilmesi ile ilgili fikrini yineleyen MHP lideri Devlet Bahçeli, merak konusu olan af teklifini 24 Eylül Pazartesi günü Meclis'e sunacaklarını açıkladı.

Bahçeli geçtiğimiz günlerde af konusunun toplumsal bir sorun olduğunu ifade ederek, "Bu konuda bizim geri adım atmamız düşünülemez." demişti.

GENEL AF NE ZAMAN ÇIKAR?

MHP, teklifi yeni yasama dönemi başladığında TBMM'ye sunmayı planlıyor. “Genel ve özel af” çıkarabilme yetkisi, anayasanın 87. maddesine göre TBMM’ye ait ve bunun için Meclis üye tam sayısının beşte 3 çoğunluğunun, yani 600 milletvekilinin 360’ının ‘evet’ oyu vermesi gerekiyor.

MHP’nin bu nedenle genel ve özel affı içermeyen, kısmi af şeklinde hazırlanan teklif sunması bekleniyor.

YORUMLAR 127
 • diren 3 saat önce Şikayet Et
  Allahim affediyor bagisliyor siz bu bilip bilmeden af istemeyenler ben en kötüsü cocuk istismari teror diyorum onlarada zaten cikmaz elinizi vicdaniniza koyun ailenizden biri ceza evinde olsaydi sizde bizim gibi dusunurdunz inşallah aff cikar
  Cevapla
 • Ayten 6 saat önce Şikayet Et
  Burdan af isteyenler ceza indirimi isteyenler hangi suçla neden cezaevinde kimlerin canlarını yaktılar onları yazarak af ceza indirimi isteyin hadi
  Cevapla
 • Ayten 6 saat önce Şikayet Et
  Benim alın terimi çalan mı magdur benim hayallerimi yıkan mı magdur hangi benimle çalıştı kazandı gecesini gündüüzne kattı çocuklarımın gelecegini çaldı buna mı ceza indirimi af saçma saçma yazıyorsunuz
  Cevapla
 • İsimsiz 3 saat önce Şikayet Et
  Peki siz mahkum eşi nedir bilirmisiniz kimsesi yok yaradandan başka şu hayatta tek başına hayatın tüm güclüklerine rağmen tek başına ayakta durmak nedir bilirmisiniz mahkum bakmak nedir bilirmisiniz bu gün bizim başımıza gelen yarın sizin başınıza gelmeyeceği ne malum orasını allah bilir kimse bilemez
  Cevapla
 • isimsiz 6 saat önce Şikayet Et
  Her insanın kendine göre derdi var yeter sizde bilip bilmeden yorum yapmayın lütfen biz gerçekten suçsuz olanlara afffff istiyoruz zaten kotuluk yapanlara kim istiyor ki
  Cevapla
 • Bulut 6 saat önce Şikayet Et
  Bu ülkenin en büyük sorunlarından biri biran önce çıkması gerekiyor yetkililerin somut adımlar atması gerekli ilkede af.
  Cevapla
 • ismail 7 saat önce Şikayet Et
  inşallah çıkar dosyası çok olan arkadaşlarımız var sayın başkanım zaten af cıkarsa ınankı suclar azalacak adamlar bunalımda calışamıyurlar ailelerıne bakamıyurlar aramaları var dıye maddı olarak lazım olunca ıster ıstemez suca teşvik edıyurlar inşallah çıkar af
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'tan gövde gösterisi!
Bakan Albayrak Yeni Ekonomi Prgoramı'nı açıkladı