Amasya'da şaşkına çeviren doğum!

Merzifon Devlet Hastanesinde dün doğum yapan Seda Kar'ın (30) dünyaya getirdiği "Elif Nur" adı verilen bebeği kontrol eden doktor, bebeğin 9 tane dişinin bulunduğunu fark etti. Endişe ve şaşkınlık yaşayan Kar ailesi, doktorların kontrolünün ardından bebeğin sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenince rahatladı.

GİRİŞ 11.10.2018 09:40 GÜNCELLEME 11.10.2018 13:39
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Bebeğin ön iki dişi, soluk borusuna kaçarak çocuğun ölümüne neden olabileceği tehlikesi nedeniyle diş hekimleri tarafından çekildi. Merzifon Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Selçuk Sezikli, annenin ilk doğumunu gerçekleştirdiğini ve bebeğin normal doğum yöntemiyle dünyaya geldiğini söyledi. "Hastanemizde dün yapılan doğumda bir kız çocuk dişleriyle dünyaya geldi. Bu ender bir durum." diyen Sezikli, şöyle devam etti:

"Dünyada daha önce tabi ki tespit edilenler var. Ancak diğerlerinden farklı olarak çoklu sayı ikiden fazladır. Daha önce yapılan doğumlarda genelde önde iki diş olarak belirtilmiş. Bu kızımızda 9 adet diş var. Bunlardan ön taraftaki 2 tanesi çok belirgin olduğu için diş hekimlerimizce kontrolleri yapılarak müdahale edildi. Dişlerin vücuttan düşmesi ve düşme riskinden dolayı bebeğimizin hayati riski olabileceğinden dolayı müdahale edildi. Bizim için de bir ilk. Yıllardır bir sürü doğum yapılıyor ama böyle vaka ile ilk defa karşılaşıyoruz. Biz de çok şaşırdık."

 

 

ÖNDEKİ 2 DİŞİ ÇEKİLDİ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Şenol Küçük ise çok şaşkın olduklarını ve az görülen bir durumla karşılaştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Kız bebeğimizin alt damağında natal diş dediğimiz doğuştan dişlerin olduğunu gördük. Çok nadir görülen bir durum, en sık görülen durum ise alt damakta süt dişlerin çıkmış görülmesi. Bu kız çocuğumuzda farklı olan 2-3 değil daha fazla diş olmasıydı. Önde çıkan 2 diş çok büyük olmasından dolayı bebeği riske atacağından hemen müdahale edilerek alındı. Bebeğin onu yutması ya da yemek borusuna kaçma durumu ortadan kaldırıldı. Hastamız gebeliği boyunca Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Kadın Doğum ünitesinde takip edildi."

Bebeğin 2 kilo 800 gram ve 48 santimetre boyunda dünyaya geldiği öğrenildi.

ETİKETLER
Amasya
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • super__doktor 10 ay önce Şikayet Et
  boş boş bakmayalım bir fatiha okuyun maşallah diyelim
  Cevapla
 • Miftah 10 ay önce Şikayet Et
  MaşAllah çok tatlı
  Cevapla
 • taru 10 ay önce Şikayet Et
  Anneye emzirmede Allah kolaylık versin ısırmaz inş
  Cevapla
 • Ammar 10 ay önce Şikayet Et
  Maşallah yavrum senin burnunu ağzını yerim allah islama bağışlasin
  Cevapla
 • Ümmü Hasan 10 ay önce Şikayet Et
  Allah dilerse hersey olur o yeterki ol desin rabbimin mucizeleri çoktur zalimler bunu görmezler çünkü onlar sağırdırlar kördürler dilsizler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Kurum açıklamıştı! Ve Bodrum'da yıkım başladı
THK'yı felç ettiler!