OHAL Komisyonu: 3 bin kişi işe iade edildi

OHAL Komisyonu, incelemeleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Buna göre 42 bin dosya incelendi ve 3 bin kişi işine iade edildi.

OHAL Komisyonu: 3 bin kişi işe iade edildi
OHAL Komisyonu: 3 bin kişi işe iade edildi
GİRİŞ 09.11.2018 09:51 GÜNCELLEME 09.11.2018 10:29
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Komisyondan yapılan yazılı açıklamaya göre, meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'na 125 bin müracaat gerçekleştirildi.

 

 

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri sona eren başvurulara yönelik 22 Aralık 2017'den itibaren karar vermeye başladı. Bugüne kadar 42 bin başvuruyu sonuçlandıran Komisyon, 3 bin müracaatı kabul etti. Komisyonun kabul kararıyla meslekten ihraç edilenlerin iadesine, kapatılan kurum ve kuruluşların açılmasına hükmedildi.

Başvuruların 39 binini reddeden Komisyonda, 83 bin müracaatın incelenmesi ise devam ediyor.

 

 

Dava yolu açık

Kararlar, tebliğ edilmek üzere başvurucuların en son görev yaptığı kurumlara teslim ediliyor. Başvurusu kabul edilenlerin atama işlemleri, en son görev yapılan kurumlar ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yapılıyor.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara 19, 20, 21 ve 22. idare mahkemelerine iptal davası açılabiliyor.

Başvurucular, "ohalkomisyonu.tccb.gov.tr" internet adresindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" üzerinden müracaatlarının kabul ya da reddedildiğine yönelik bilgilere ulaşabiliyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
OHAL komisyonu
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
    Şunu bilir söylerim, bunlarla irtibatı olup da 15 Temmuz dan sonra irtibatını kesenlerin oranı % 5 bile değildir. Bu bağlamda bir şekilde gazetesine, dergisine abone olmuş, meclislerine gitmişlerin çoğu görevlerini geri almak için yalana dolana başvurabilir (mağdur olanlar hariç) ve bu onlar için bir sadakat meselesidir, emin olun göreve iade edilince ilk önce pensilvanyaya bilgi verirler. Çok dikkat etmek lazım ama bürokrasi öyle düşünmüyor ve devlet kademeleri bunlarla dolu ve görmezden geliniyor. 2010 KPSS den dolayı ihraç edilenler hâlâ birileri tarafından avukat vs. tayin edilip atfedilen suçlardan beraat etmesi sağlanıp göreve iadesi yapılıyor, bunu biz görüyoruz devlet mi görmüyor ?
    Cevapla
  • cumali 1 yıl önce Şikayet Et
    işe hiç girememiş zan altında olanlar ne olacak fetö ile iltisakın delilleri içinde zan ve bir iki unsurun yeterli olmamsı gerekir şayet olursa zulum olur zulum üzrede devlet olmaz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Barzani ailesinin ABD'deki iki yeni lüx malikanesi! Fiyatları şok etti
Bakan Çavuşoğlu duyurdu: Yeniden açıyoruz!