TBMM Başkanı Şentop'tan Sonia Krimi'ye sert tepki

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Mustafa Şentop, Twitter hesabından Fransız parlamenter Sonia Krimi'ye tepki gösterdi.

TBMM Başkanı Şentop'tan Sonia Krimi'ye sert tepki
TBMM Başkanı Şentop'tan Sonia Krimi'ye sert tepki
GİRİŞ 13.04.2019 17:42 GÜNCELLEME 13.04.2019 17:42
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri'nde, Türkiye'nin Ermenilere karşı sözde soykırım uyguladığı iddiasında bulunan, daha sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, "Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. ÇünküRuanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın" sözlerini duyunca salonu terk eden Fransız parlamenter Sonia Krimi'ye bir tepki de, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı (TBMM) Mustafa Şentop'tan geldi.

İşte Şentop'un açıklamaları;

Kökenini hatırlatmayı, kökenine saldırı olarak algılayan, kökeninden utanan kişidir. Fransa’yı savunmak yeni vatandaş mazlum Tunuslu’ya kalmamalı. Tam bir "Stockholm sendromu."

Yüzyıllarca Osmanlı'nın hükmettiği coğrafyalarda yaşayanlar kendi dilleriyle, kendi kültürleriyle yaşamaya devam ettiler. Osmanlı ülkeler yönetti; insanların kökenine, inancına, dinine saygı duyarak; kökenlerinden utanmadan yaşayabilmelerini sağlayarak.

Fransa'nın 50 yıl kaldığı coğrafyada ise kökeninden utanan, dilini kaybeden, kültüründen kopartılmış insanlar. Bana bir Fransızın cevap vermesini beklerdim; Henri Alleg'in La Question adlı kitabına Jean Paul Sartre'ın yazdığı önsözü okuyan bir Fransızın.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Abdülhamit 4 ay önce Şikayet Et
  Eğer Şanlı Ecdadımız Osmanlı Devleti zamanında sahip olduğu topraklarda, Fransa'nin 50 yıl sahip olduğu topraklarda yaptığının % 5i yapsaydı şimdi çoğu ülke Avrupa da dahil müslüman ve şimdi Türkçe konuşurdu. Ah Osmanlı ah. Özlem ve hasret ile seni arıyor Dünya ve ARIYORUZ.
  Cevapla
 • Erdal 4 ay önce Şikayet Et
  Fransa ya vur Avrupa, Amerika dinlesin. Akıllı olacaksınız
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  bu kari ermeni yahu.
  Cevapla
 • almanyadan 4 ay önce Şikayet Et
  vay iste bu kadar ya. süper olmus baskanim
  Cevapla
 • kemal 4 ay önce Şikayet Et
  tebrikler bakanım çok güzel izah ettiniz. Darısı diğer ülkelerdeki özellikle Almanyadaki türk vatandaşlarımıza
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tehlikeli hamle! Sınıra 125 bin asker daha gönderdiler
Ayı ile selfie için tehlikeyi göze aldılar