Erdoğan'dan çok net F-35 ve S-400 açıklaması! Trump'a mesajı verdi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11. Büyükelçiler konferansında önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, ''Trump'ın doğru yaklaşımını sürdürüp S-400 konusunun ilişkilerimizi esir almasına izin vermeyeceğini umuyorum'' dedi.

GİRİŞ 06.08.2019 13:06 GÜNCELLEME 06.08.2019 16:51
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamaları şu şekilde;

 


Gerektiğinde diyalogla, gerektiğinde yumuşak güç unsurularıyla, gerektiğinde de fiili güç kullanarak milli menfaatlerimizi mutlaka savunacağız. Bugün hamdolsun 243 dış temsilcilikle dünyanın en büyük beş diplomatik ve konsolosluk ağına sahibiz. Hepiniz güvenlik politikalarının ehemmiyetini yakınen biliyorsunuz. 60 yılı aşkın NATO üyeliğimizi güvenlik politikamızın ana unsuru olarak görüyoruz. NATO'ya bakışımızın temelini adil yük ve külfet paylaşımı teşkil ediyor. NATO ortağımız ABD'den de gerçek müttefike yaraşır adımlar atmasını bekliyoruz. Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık.

Türkiye, müttefikleriyle veya müttefikleri olmadan her türlü tehdidi bertaraf etme hakkına sahiptir. Güney sınırımızda büyütülen yapı ortadan kalkmadıkça Türkiye kendini emniyette hissedemez. Bugün bunu yapmazsak, yarın daha büyük bedeller ödeyerek yapmak zorunda kalırız. Böylece Suriyeli kardeşlerimizin yaşayacağı bir güvenlik koridorunu da kuracağız. Bu adımlarla, hem Türkiye'nin hem de Avrupa'nın üzerindeki düzensiz göç baskısını azaltmayı planlıyoruz. 

''ZARAR VERECEĞİNE DAİR HİÇ BİR VERİ YOK''

S-400'lerin NATO'ya ve F-35'lere zarar vereceğine dair hiçbir veri yoktur. Daha önce birçok ülke bunları satın almıştır. S-400'ler üzerinden Türkiye'nin Batı ile ilişkilerinin sorgulanması yanlıştır. S-400'lerle birlikte Türkiye, stratejik değil tamamen ticari bir adım atmıştır. Biz ortak komite dahil her türlü çabayı sergiledik. ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'ye adil davranılmadığına yönelik açıklaması bunun teyididir. Sayın Trump'ın S-400 konusunun Türkiye-ABD ilişkilerini esir almasına izin vermeyeceğini umuyorum.

AB'ye tam üyelik hedefimizin sürdüğünü belirtmek istiyorum. AB, küresel bir aktör olmak istiyorsa Türkiye'yi kazanmalıdır. Vize serbestisindeki kalan son 6 kriteri de suratle çözerek vatandaşlarımızın hak ettiği rahatlığı sağlamak istiyoruz. Yargı reformu bunun çok önemli bir adımı olacaktır. AB'nin de Gümrük Birliği güncelleme görüşmelerine başlamasını ve fasıllardaki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz. 

YORUMLAR 18
 • Çavuş 7 ay önce Şikayet Et
  Hakkımıza ne hayırlı ise o olsun, biz işimizin çıkarına bakalım reis bunların hakkından gelir, yolu açık olsun.
  Cevapla
 • Ankara 7 ay önce Şikayet Et
  Şu f35 lerden artık paçamızı kurtaralım!! Dostumu düşmanımı ben seçemedikten sonra f35 değil B52 bile satsalar hiç bir işe yaramaz.
  Cevapla
 • Analız 7 ay önce Şikayet Et
  Savas uzmanların konusudur sılahta oyle ıktıdar bır yol bulacaktır adımları onlar attı olayı da onlar nıhayetlendırecektır !
  Cevapla
 • adil yorum 7 ay önce Şikayet Et
  Güzel yorumlamış cumhurumuz
  Cevapla
 • Mehmet şerif akbac 7 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin türkmenistan iran kırgız ve kazak ama özellikle türkmenistan konsoloslukları hiç bir işe yaramıyor türk varandaşlarının haklarını koruyamıyor , türkmem devletinin haydutluğuna karşı türk vatandaşları çaresiz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ekrem İmamoğlu'ndan skandal Başakşehir Şehir Hastanesi açıklaması!
Son dakika: Sabiha Gökçen’de tüm uçuşlar durduruldu