Dağdaki inek 67 yılda koloni oluşturdu

1942 yılında Manisa’nın Saruhanlı İlçesi’nin Aydınlar Köyü’nde dağa kaçan gebe bir inek bulunamayınca sayısı 1500’ü bulan bir koloni oluşturdu.

Dağdaki inek 67 yılda koloni oluşturdu
Dağdaki inek 67 yılda koloni oluşturdu
GİRİŞ 05.09.2009 00:45 GÜNCELLEME 05.09.2009 00:45

Aziz Gül'ün haberi

 Bölgede bulunan yaklaşık 500 yabani atla birlikte onlarca yıldır rahat bir şekilde yaşam süren ve dünyada ilk olduğu belirtilen yabani ineklerin etlerini satmak isteyen kişiler bölgeye dadanınca son birkaç yıldır at ve inek sayısında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Jandarma ve köylüye yakalanmamak için çoğu zaman kadın kıyafeti giyerek bölgeye gelen avcıların avladıkları inekleri ve atların etlerini karıştırarak kasap ve lokantalara sattıkları belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre, 1942 yılında Veli Kazak'a ait gebe inek, Aydınlar köyüne 10 kilometre mesafedeki Tepe Göl mevkisindeki ormanlık alana kaçtı. Burada yavrulayan inek, köylülerin bütün çabasına rağmen geri getirilemedi. Yavrusu ile yaşayan inek, köyden otlamak için getirilen diğer inekler arasında bulunan boğalarla çiftleşerek, üremesini sürdürdü. 67 yıl içinde bölgede üreyen yabani inek sayısı 1500'e ulaştı.  Bölgede bulunan yaklaşık 500 atla birlikte  onlarca yıldır rahat bir şekilde yaşamlarını sürdüren ve sayıları artan inekler son yıllarda varlıklarından haberdar olan kötü niyetli kişilerin kurşunlarına hedef oluyor. Burada avladıkları inek ve atları  yerleşim merkezlerindeki kasap ve lokantalara sattıkları belirtilen kişilerin jandarma ve köylülere yakalanmamak için kadın elbiseleri giyerek bölgeye gelip gittiği belirtiliyor.  Bölgeye kadın elbiseleri giyerek gelip giden acılar kendilerine bölgede bulunan Tep Göl’de piknik yapmaya gelen  ile süsü veriyorlar. Bu konuda da tedbirler alınınca avcılar  bu kez de yanlarına kadın alarak  bölgeye gelerek avlanıyorlar.

İNEKLER VE ATLARI VURUP ETLERİNİ KARIŞTIRIP SATIYORLAR
Koloniyi oluşturan ineği sahibinin torunu olan Aydınlar Köyü Muhtarı Şaban Kazak “1942 yıllarında dedem veli kazak’a ait bir gebe inek dağa kaçmış.  dağda yavruluyor babam tek başına olduğundan hayvanı getirememişiler. bu arada köyden ırklarla  bunlar burada çiftleşerek üremeye devam ediyorlar. Fakat birkaç sene içerisinde bu dağa avcılar lokantacılar Manisa’da kasaplar bunları günlerce vurdular.  budan bir ay önce ben 4 kişiyi yakaladım.  bu inekleri vurup Manisa da lokantalarda satıyorlar.  Kasaplara  dağıtılıyor . Bu dağların gülüydü bu inekler ve atları da vurdular atları da azalttılar. Burada yüzlerce at vardı. Binlerce sığır vardı. Atları da vurup etlerini karıştırıp satıyorlar.  Manisa’da lokantalarda dürüm satılıyor 1 TL ye nasıl veriyorlar ki atlarla sığırların etlerini karıştırıp vatandaşa satıyorlar. Sığır etti diye çok yedik burada 1500 inek vardı vurulmadan önce ama buralara çok azaldı.

 Araba sesinden çok kaçıyorlar. Arabalardan çok zarar gördüler yolun üzerine çıkan hayvanları araçla geliyorlar kafasına bir kurşunlar vuruyorlar daha sonra vurdukları hayvanı alıp götürüyorlar. Çok büyük bir hayvan kaybı  var burada. Ben devletten buraya el atıp bu hayvanları kuruma altına alınmasını istiyorum.  1942 yılından beri bu hayvanlar burada yaşıyorlar. Bu inekler bu bölgede gurup gurup halinde yaşıyorlar burada. Ama şimdi hayvanlar yer değiştirdiler nerde insanların gidemeyeceği yerlerde yaşamaya başladılar. Atlarda çoktu. Atları da çok vurdular at iskeleti bir tarafta sığır iskeleti bir tarafta çok gördük. Daha önce ilk vurmaya başladıklarında ineklerin etli yerlerinde alıyorlardı. Buralarda yüzlerce ceset göreceksiniz . iskelet göreceksiniz kelle göreceksiniz diye konuşan. Muhtarı Şaban Kazak”Bu alanda balık ve hayvan avlamak yasaktır. Zaten hayvanlar dünyada başka yerde yok. sadece Saruhanlı aydınlar köyünde bu yabani inekler var.

Dünyada yabani inek hayatta yok. fakat biz dağlarda daha önceleri domuz biliyorduk. Tv’de domuzları izliyorduk. Fakat şu anda aydınlar köyünde hayvanları izliyoruz. 70 yıldır hayvanlar burada fakat avcılar baya neslini azalttı. Şu anda biz yakalamış olduğumuz hırsızları daha önce bu dağdan çok defalarca kaçırdık. Hırsızlar av sahasında bayan elbiseleriyle gezip, sıkıştıkları zaman bayan elbiselerini giyiyorlar. Bir keresinde jandarmayla yolu kestik 2 tane bayan var diye arabayı saldılar. Ancak arabadakiler erkekti. Bazen de  çok sıkıştıkları dikkat çekmemek için , piknik yapıyor havası vermek için  zaman yanlarında bayan getiriyorlar. Sıkışınca bayan getirmeye başladılar. Bayanlarla birlikte hayvanları avlıyorlar.  Veyahut çok sıkıştıklarında bayan elbisesi giyiyorlar. ”dedi.

Köylü Ramazan Sarıoğlu ise“1942’lerde bizim köyde Hacı Veli Kazak’ın bir ineği dağa kaçıyor. Tutmak için çalışıyorlar ama tutamıyorlar. Dağda doğruyor bizim köyden de başka hayvanlar çıkıyor. Orada birleşiyor böylece ürüyorlar dağda. 1500 civarında hayvan var. Bu hayvanlardan 500’ü bir yerde 300’ü bir yerde 200’ü bir yerde bu hayvanlar grup grup yaşıyorlar. Ama birkaç sene içerisinde bu hayvanların hemen hemen nesli tükenmek üzere. Kasaplar vuruyor ve avcılarda dadanıyor tabiki. Önüne gelen bunlara zarar vermek istedi. Atlarımızın nesli de tükeniyor. Bunlara hiç girmiyoruz. Bunları da kasaplara satıyorlar. Götürüp lokantalarda yediriyorlar. Biz bu atların sığırların korunmasını istiyoruz devlet tarafından.”dedi.

70 yaşındaki Necati Kazak ise. Bunun geçmişi 70 seneye dayanıyordur. Amcam ineğini kaçırdı. Getiremedi bir daha. Ondan üredi ondan üredi köyden birkaç kişin daha öyle gitti. Bu sayı binlere ulaştı. Bunlar insanı görünce kaçıyor insana da saldırıyor. Bunlar böyle” dedi.

YORUMLAR 23
 • fatih ünlü 8 yıl önce Şikayet Et
  aynı etleri yapana yedirelim. Öğrenciyken meşhur 70 cm uzunluğundameşhur 1 milyonluk dürümden az yememiştik. Şerefsiz afiyete ailecek yiyoruz diyodu. o zaman kedilerden şüphelenmiştik ama adamın laflarına kandık 2 sene boyunca yedik. Öğrencilik işte..İşin ilginç yanı Belediye bi denetleme yapmadı 2 sene boyunca...
  Cevapla
 • İsmail ÖBEK 8 yıl önce Şikayet Et
  yazıklar olsun. Allahın üreyip çoğalmasına izinverdigi halde bu aklı kısa kısır kafalı insanlar tarafından talan edilmesinin devletçe önüne geçilmemesi ne acı bir şey öyle üfürükten cezalarla suça suçluların teşvik edilmesi ne kötü,jandarma neden dağda elegeçirdigi bu igrenç insanları dağ usulü kanununa göre cezalandırmazki
  Cevapla
 • emre genc 8 yıl önce Şikayet Et
  ineğe bak ya. nasıl koloni kurabilmiş :) hemde tek başına :) danaları iyi ayartmış :D
  Cevapla
 • Almambet Manas 8 yıl önce Şikayet Et
  İlginç. Tam çizgi filmlere konu olacak bir olay...
  Cevapla
 • selcuk yıldırım 8 yıl önce Şikayet Et
  ziyan olmasın. Bence devlet eliyle kesilip fakir fukaralara dağıtılsın aksi takdirde zaten vadesiyle ölüp ziyan olacak ALLAH yensin diye yaratmış .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Berlin'de skandal toplantı!
BM duyurdu: Savaş suçu işleniyor