Özgen Paşa: 33 şehidin sorumluluğu bendedir

AK Parti'li Hüseyin Çelik'in, Ergenekon için verdiği, kendi hırsızını üreten mahalle bekçisi örneği, 1993'de 33 askerin Bingöl'de şehit edilmesi olayına gönderme yaptığı şeklinde yorumlandı. O askerlerin komutanı Fikret Bila'ya konuştu.

Özgen Paşa: 33 şehidin sorumluluğu bendedir
Özgen Paşa: 33 şehidin sorumluluğu bendedir
GİRİŞ 01.12.2009 10:00 GÜNCELLEME 01.12.2009 10:00
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

Fikret Bila'nın köşe yazısı

Eski Milli Eğitim Bakanı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Van’da katıldığı bir toplantıda, 1993’te Bingöl’de 33 erin şehit edildiği olayla ilgili tartışma yaratacak imalarda bulundu. Çelik, 33 erin şehit edilmesinin “devlet işi”, “Ergenekon işi” olabileceğini ima ederek, bu olayın da aydınlatılacağını söyledi.

Akıllı bekçi
Hüseyin Çelik, konuları örneklerle, teşbihle anlatmayı sever. Van’daki toplantıda da “Ergenekon”la ilgili bir benzetme yaptı ve sonra 33 erin şehit edilmesi örneğini verdi. Çelik, şöyle dedi:

“Düşman üretme paranoyası nedir biliyor musunuz? Şu an Ergenekon diye bir dava görülüyor. Onun da mantığını ifade edelim. Bir mahallede hiç hırsızlık vakası yoksa mahalle bekçisinin önemi kalır mı? Kalmaz. Mahalle bekçisi akıllıysa kendi konumunu muhafaza etmek için mahallede hırsızların kol gezdiğini yayması lazım. Hatta daha akıllıysa arada bir iki kapıyı kendisinin yoklaması lazım. İşte Ergenekon budur.”

Çelik, bu sözlerinin ardından da 33 erin şehit edildiği Bingöl olayı örneğini verdi ve bu olayın da aydınlatılacağını ifade etti.

Çelik’in, “bekçi örneği” ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ni, “bekçinin konumunu muhafaza için arada bir iki evi yoklaması” örneği ile de 33 erin şehit edilmesini ima ettiği yorumları yapıldı.

Daha önce de benzeri iddialar gündeme taşınmıştı. PKK’nın 1993’te tek taraflı ateşkes sürdürdüğü ancak 33 erin şehit edilmesiyle bu sürecin bozulduğu; olayın bu süreci bozmak isteyen güvenlik güçlerince gerçekleştirildiği iddiaları yansımıştı.

“İnsafsız ve   vicdansız bir iddia”
33 erin şehit edildiği Mayıs 1993’te Asayiş Bölge Komutanı olan emekli Org. Necati Özgen, bu yorum ve imalara çok sert yanıt verdi. Özgen Paşa, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu tür iddialar insafsızlıktır, vicdansızlıktır. Şehitlerimizin kemiklerini sızlatacak, aziz ruhlarını rahatsız edecek kasıtlı iddialardır. Böyle bir şey düşünülebilir mi? Askerlerimiz bizim çocuklarımız gibidir. Onları şehit vermek, anneleri, babaları kadar bizi üzer. Biz dağlarda birlikte mücadele ettik. Birlikte çatıştık. Dağda birlikte yattık. Her şeyimizi paylaştık. Devletin böyle bir şey yapabileceği nasıl düşünülebilir? Ben bu kadar saçma sapan bir iddia duymadım.”

“Sorumluluk bende”

Necati Özgen Paşa, 33 erin şehit edilmesinde taktik sorumluluğun kendisinde olduğunu vurguladı ve olayı şöyle anlattı:

“O olay 24 Mayıs 1993’te oldu. Ben Asayiş Bölge Komutanı’ydım. Eğer komutansanız, kanuni olarak sorumlu olmasınız bile, vicdani olarak sorumluluk sizdedir. Bu olayda da komutan ben olduğuma göre taktik sorumluluk bendedir. Kanuni sorumluluk bende değildir ama taktik sorumluluk bendedir. Bu olayla ilgili ne sorulacaksa ben cevaplamaya hazırım. 33 erimiz 300-400 kişilik bir PKK grubu tarafından şehit edilmiştir.”

Operasyon süreci
Emekli Org. Özgen, şöyle devam etti:
“Bir kere PKK’nın ateşi kestiği falan yoktu. Bu yalan. Saldırıları sürüyordu. Bizim de operasyonlarımız sürüyordu. Biz 21-24 Mayıs 1993 tarihleri arasında büyük bir operasyon yaptık. Çatışmalar sürüyordu. 24 Mayıs günü bu konvoyun yolu kesildi ve 33 erimiz şehit edildi. Ben ertesi sabah helikopterle olay yerine indim. Olayı duyar duymaz zaten birliklerimiz erlerimizi şehit eden ve bazı yolcuları da yanında götüren terörist grubu takibe almış. Biz bunları hemen kuşattık. Şiddetli çatışmalar yaşandı. 24-28 Mayıs 1993 tarihleri arasında bu grup ile civardaki diğer terörist gruplarla mücadele ettik. 33 erimizi şehit eden grubu çevirdik. 34 terörist ölü ele geçirildi. 25 personel kurtarıldı. Aynı bölgede Dağlıtepe Tugayı 55 teröristi ölü ele geçirdi. 33 erimizi şehit edenler etkisiz hale getirilmiş oldu.”

İhmali olanlar
Özgen Paşa, erlerin sevkiyatında ihmali olan subayların yargılandığını da belirterek, şu bilgiyi verdi:
“Bu olay sevkiyattaki ihmaller sonucu oldu. İhmali görülen subaylar Elazığ Askeri Mahkemesi’nde yargılandı ve bazıları da ceza aldı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş Paşa’ya da sorulabilir. O da, ben de olayın ihmal yönü üzerinde hassasiyetle durduk ve mahkeme görüldü.”

“Öküz altında buzağı”
Özgen Paşa, 33 erin şehit edilmesiyle devlet veya Ergenekon arasında bağlantı kurma çabalarını da şöyle değerlendirdi:

“Şimdi bir rüzgâr esiyor, her şeyi Ergenekon’a bağlıyorlar. Bilmem fi tarihinde olmuş bir olayı çıkarıp buna bağlıyorlar. 33 erin şehit edilmesi olayı açıktır. Bir terörist grubun saldırısıdır ve saldırı takip edilmiş, şiddetli çarpışmalar yaşanmış ve etkisiz hale getirilmişlerdir. Bu olayda başka bir şey aramak öküz altında buzağı aramaktır. Şehitlerimize de TSK’ya da hakarettir.”

KAYNAK: (MİLLİYET)
YORUMLAR 141
 • burak kesin 9 yıl önce Şikayet Et
  iki kaynagı kıyaslıyınca. paşayı daha güvenilir buldum.
  Cevapla
 • suleyman d 9 yıl önce Şikayet Et
  SİZ İSTERSİNİZ DE BEN YOLLAMAZ MIYIM.ALAYINIZA HEDİYEM OLSUN. Her Zaman Kaçan Sen, Kovalayan Ben Yuvamdan Yurdumdan Bihaber Oldum Kalbimi İnsafsız Yaralayan Sen Bu Sevda Yüzünden Derbedr Oldm.Sen Millet Sevdnı Aldın Gönlüne Ben .Uğruna Gittim Ölüme.Ne .Vardı Ki B.Zulüme Sen Neşe,Ben Dertle Derbder Oldum.Tek Suçum Yoluna Başım Koymk Mı?Vuslatı.Kalpten Saymakmı?Hilafsız Sevgimi Yaymakmı? Birlikte yürürken bu yollarda sevdamız çıktı fallarda.gündüzde,gecede,kışta,baharda hep .ismini zikreder oldum.sen var ya sen sevmen sevilmen zor sen çok zor birisin kafa gücünde irisin
  Cevapla
 • Turan Bozkurt 9 yıl önce Şikayet Et
  NETİCE-İ KELAM ....UYANIN KARDEŞİM UYANIIIIN .... Bu mevzu burada 250 karekterle sınırlı yazılarla bitmez... Ama yanarım yanarım Aziz Nesini haklı çıkaracak orana ulaşacaksınız ona yanarım ... Savunduğun adamların kırdığı ceviz bini aşmış özellikle İslama ve milli değerlere saldıran bir çoğunun da mason olduğu rivayet ediliyor (aşikar olanlar da var ) Sen kalkıp ondan sonra yok İsrail idare etse demiş de yok bilmemne de diye mahalle dedikodularıyla suç bastırmaya çalışıp 50 senelik bu melanet çarkını parçalamaya çalışan insana çamur atmaya kalkıyorsun.
  Cevapla
 • suleyman d 9 yıl önce Şikayet Et
  Hem Turan hem Bozkurt’a:Sorduğum basit sorulara cevap vermek yerine hakarete başvurmuşsun.Az bir zaman sonra narkozdan uyanacağını tahmin ettiğim, Aldatılan ve Kandırılan saflardan olmasan okkalı bir cevap verirdim. Hakareti bırak da sorularıma cevap ver ! Dinci postunun altından Türküm diyene faşist diye saldırıp ardından Kürt ırkçılığın daniskasını yapan, teröre toz kondurmaz,onu güzellemeye çalışırken her fırsatta Ordu,Millet düşmanlığı ile değerler yıpratmaya çabalayan,İsrail bizi yönetse daha iyi diye açıktan yazacak kadar kirli vicdana sahip çete ile kol kola, artık deşifre olmuş çirkin oyunda saf tutmak sana ve senin gibilere yakışıyor mu? Seni bana hakaret etmeye yönelten,gocunduran yanlışım nedir?cevap ?
  Cevapla
 • Turan Bozkurt 9 yıl önce Şikayet Et
  Süleyman , nesepsiz babadan el mi aldın sen ???. Aynı onun gibi laf cambazlığı icra ediyorsun.33 tane genci ölüme gönderen kim?(yukarıdaki itiraf sana yetmemiş)İPlisi,DTPlisi,MHPlisi,CHPlisi bunlere avukatlık yapıp dolaylı bir şekilde omuz verirken bu soysuzlara arka çıkan mı şehitlerin yasını tutuyor yoksa onların yakasına yapışan hükümet mi?Utanmadan bunlara ordu adına sahip çıkmanız yok mu,insanı çileden çıkarıyor.Allaha secde edene savaş açan Yahudiler TÜRKün değil olsa olsa şeytanın paşasıdır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Karar hukuki yorumlar siyasi
HDP kararı sonrası AB'den Türkiye çıkışı Dikkat çeken İmamoğlu detayı