62 TL'lik kimlik cezası polisi yaktı!

Yeni yasayla nüfus cüzdanını kaybedene para cezası uygulaması, yalan beyanı arttırdı. Karakollar, para cezası ödememek için "çalıntı tutanağı" isteyen vatadaşların akınına uğrayınca polislerin iş yükü de arttı..

62 TL'lik kimlik cezası polisi yaktı!
62 TL'lik kimlik cezası polisi yaktı!
GİRİŞ 07.12.2009 05:24 GÜNCELLEME 07.12.2009 05:24

Alper Sancar'ın haberi

Nüfus cüzdanını kaybedenlere getirilen 62 TL'lik para cezası en çok polisin başını ağrıttı. Mevzuata göre vatandaş, kimliğinin "çalıntı" olduğunu tutanakla kanıtlarsa ceza ödemeden yeni kimliğine kavuşuyor. Ancak bu durum karakolların iş yükünü artırdı.

Emniyet yetkilileri, kayıp, çalıntı başvurularında yüzde 50 artış olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle nüfus cüzdanını kaybedenlere para cezası uygulamasını 2009 Nisan ayında yeniden uygulamaya koymuştu. Genelge ile nüfus müdürlükleri nüfus cüzdanını kaybedenlerden 62 TL para cezası alarak yeni kimlik veriyor. Ancak mev zuat gereği kişi kolluk kuvvetinden 'kimlik çalıntı tutanağı' alırsa ceza ödemiyor.

Emniyet birimleri de bu tutanağı 'çalıntı' başvurusuyla gelen herkese vermiyor. Kişiye, beyanı eğer doğru bulunuyor ve şüphe görülmüyorsa savcılığın da talimatıyla çalıntı tutanağı veriliyor. Emniyet yetkilileri, doğru ya da yanlış çok sayıda başvurunun karakolları kilitlediğini belirtti. "Ceza uygulaması nisan ayında il nüfus müdürlükleri tarafından daha kararlı bir şekilde uygulanıyor. Şimdi kimliğini kaybeden de çaldıran da geliyor" diyen aynı emniyet yetkilisi, 62 lirayı ödemek istemeyen vatandaşın doğru ya da yanlış beyanda bulunduğunu bildirdi.

YALAN BEYANI ARTIRDI

Bir emniyet yetkilisi, "Örneğin şahıs 'kimliğim çalındı' diyor. 'Nasıl çalındı' diye soruyoruz, 'cüzdanımdan' diyor. Ama nasıl olmuşsa sadece kimlik çalınmış kartlar yerinde duruyor. Belli ki kayıp. Yalan beyan. Çok sayıda vaka geliyor. Bu başvurular iş yükümüzü yüzde 50 artırdı" diye konuştu. Yalan beyanların sayısının fazlalığından dolayı gerçekten kimliğini çaldıran kişilerin de tutanak alamadığı durumlar yaşanabildiğini kaydeden yetkililer, para cezasının yeni kimlik çıkartılmasında yeniden ele alınarak uygulamaya konması gerektiğini söylüyor.

Kamera ele verdi
NÜFUS cüzdanlarıyla ilgili polis araştırmasından ilginç sonuçlar da çıkıyor. H.B. isimli vatandaş, Çankaya Yıldız'da mahalle ve sokak adı verip cüzdanının çalındığı iddiasıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne başvurdu. Ancak polis olay zamanına ilişkin bölgede yaptığı güvenlik kamerası incelemesinde bu kişinin o bölgede olmadığını ortaya koydu. H.B. de kimliğini çaldırmayıp kaybettiğini, ceza ödememek için uğraştığını belirtince 'yalan beyan' soruşturmasından kurtulamadı.

SABAH

YORUMLAR 2
  • Yusuf Yıldırım 8 yıl önce Şikayet Et
    men dakka dukka.!!. Devletin kamu hizmeti olan ervakta bu kadar kazık tarife uygulaması vatandaşı ister istemez yalana zorluyor..!!
    Cevapla
  • mesut cevdet yavuz 8 yıl önce Şikayet Et
    Sonuç. Aç gözlü devletim nelere sebep oluyor değil mi? Para uğruna ne kadar çalışırlarsa kaçak ve üçkağıt da o kadar artıyor. Üstelik kazanç da okadar düşüyor. Bunlarsa hala vergi,ceza,harç... ne denk gelirse artırma çabasında. Oysa halkın ahlakını çökertiyorlar ki bu yarın öbürgün milyonlar harcayarak geri kazanılacak birşey değil. Bu arada cumartesi akşamı bir TV programından öğrendiğime göre Rusyada benzin 30 cent, yani 45 kuruş. Şu halkının çoğunluğu aç,muhtaç durumda olan Rusya...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türk gemisine saldırıyla ilgili ABD'den açıklama
Muharrem İnce önce söyledi sonra inkar etti