Kızdıran müslüman, hristiyan ve yahudi heykeli

İspanyol sanatçı Eugenio Merino'nun üst üste ibadet eden Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi'den oluşan heykeli tartışma konusu oldu.

  • GİRİŞ20.02.2010 13:52
  • GÜNCELLEME20.02.2010 13:52
Kızdıran müslüman, hristiyan ve yahudi heykeli

İspanya'nın başkenti Madrid'deki ARCO Çağdaş Sanat Fuarında yer alan İspanyol sanatçı Eugenio Merino'nun heykeli tartışılıyor. Sanatçı Merino'nun 'Cennete giden merdiven' adını verdiği heykel, üst üste ibadet eden Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi'den oluşuyor.

Heykelde dikkat çeken bir başka özellik ise papazın elinde Tevrat, hahamın elinde Kur'an-ı Kerim olması ve secde eden Müslüman'ın alnını koyduğu yerin yanında da İncil'in bulunması. Heykelin yanında ise makineli bir silahın namlusunun ucuna geçirilmiş Museviliğin sembollerinden olan yedi kollu şamdan bulunuyor.

Heykele gerçekçi bir görünüm kazandırmak için Merino çalışmasında reçine, silikon ve insan saçı kullanmış. Heykel fuarın ilk günüde 50 bin Euro karşılığında Belçikalı bir sanat koleksiyoncusuna satıldı.

İspanyol sanatçı Merino tartışmalara konu olan çalışmasıyla ilgili olarak İHA'ya yaptığı açıklamada, çalışmasını üç büyük dinin bir arada olmasını göstermek amacıyla yaptığını söyledi. Kendisine çalışması hakkında tepkiler gelebileceğini söyleyen Merino, özellikle kimin üstte, kimin altta olacağı konusunda tepki gelebileceğini ancak buradaki ana fikrin bu dinlerin Allah'a ulaşma ortak amaç dairesinde toplandığını belirtti.

Sanatçı Merino, çalışmasını Eylül ayında zihninde tasarladığını, Kasım ayında yapmaya başladığını ve Ocak ayında ise çalışmasını tamamladığını söyledi. Merino, heykelin yapımına başlamadan önce ise dinler ve semboller hakkında araştırma yaptığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Madrid'deki İsrail Büyükelçiliği heykelin Yahudiliğe, İsrail'e ve aynı zamanda diğer dinlere yapılan bir saldırı olduğunu söyleyerek protesto ettiğini bildirdi.

kullan

KAYNAKİHA

1 DAKİKADA 7 GÜNDEM

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun