Aselsan üretti, PKK'ya artık geçit yok!

TSK, terörle mücadele de zayıf halka karakolları yeniliyor. Aselsan, son teknolojiyle donatılmış, her türlü saldırıya dayanıklı portatif karakol tasarladı.

Aselsan üretti, PKK'ya artık geçit yok!
Aselsan üretti, PKK'ya artık geçit yok!
GİRİŞ 25.09.2012 08:03 GÜNCELLEME 25.09.2012 14:15

15 günde montajı yapılan ve taşınabilen 'Kale-port 'larda Mehmetçik yerine kameralar nöbet tutacak.

TOKİ'nin yaptığı, 'Kale-Kol'lardan sonra şimdi Aselsan tarafından üretilen, top mermisi ve rokete dayanıklı, yüksek teknolojik donanıma sahip portatif karakol sistemine geçiliyor.

Terörle mücadelede ilk hedef olan karakolların yenilenmesi ve sağlamlaştırılması için ilk etapta TOKİ tarafından 'Kale-Kol' inşaatları başlatıldı. TOKİ 243 karakolun ihalesini yaparak, 98'ini bitirip, teslim etti. Ancak bunların yapımının uzun süre alması TSK'yı yeni arayışlara yöneltti. Terörle mücadelede elektronik sistemlerin kullanılmasını sağlayacak ve dış saldırılara karşı korunaklı, kısa sürede inşa edilmesi mümkün olabilecek karakol sistemi için çalışma başlatıldı. Aselsan ile yerli firmalarının ortak çalışmaları sonucunda, yüzde yüz yerli olan, 'Yüksek Güvenlikli Modüler Üs Bölgesi' üretildi. Sistemin testlerden başarıyla geçmesi üzerine sistemin seri üretimi için düğmeye basıldı. Modüler karakollar ilk olarak Hakkari ve Şırnak bölgesindeki İç Güvenlik Taburlarının kullanımına verilecek.

YAPIMI 15 GÜN SÜRÜYOR

Aselsan tarafından üretilen, modüler üs bölgelerinin teknolojinin kullanımının yanı sıra, yapım süresinin kısa olması büyük avantaj sağlıyor. Sağlamlığı nedeniyle bir kaleyi andıran portatif 'Kale-port'lar yüksek güvenlikli ve kısa sürede inşa edilmesi amacıyla tasarlandı. Portatif parçalar, araçlarla veya sarp ve kayalık bölgelerde helikopterlerle taşınacak, inşası ise en fazla 15 gün içerisinde tamamlanacak. Ayrıca bu karakollar modüler olduğu için terör önceliğine göre sökülüp başka yerlere de kurulabilecek. Güçlü yalıtım sistemleri nedeniyle yaz ve kış aylarında kullanım sorunu da ortadan kalkacak.

İÇİNDE HELİKOPTER PİSTİ OLACAK

'Kale-port'lara güvenli helikopter pisti ile M60 tankları da yerleştirilebilecek. Terörle mücadelede büyük hava desteği sağlayan ve Diyarbakır, Batman gibi merkezlerde bulunan helikopterler sınıra sıfır noktalarda konuşlandırılabilecek. TSK'nın bu imkan ve kabiliyete sahip olmasıyla birlikte terörist takibinde, karşı operasyonlarda veya PKK saldırıları karşısında gerekli olan hava desteğine sahip olması süresi kısalacak.

KUMANDALI SENSÖR SİSTEMİ

Elektronik sistemlerin devreye sokulacağı 'Kale-port'lar etrafında sensörlü alarm sistemleri kurularak, 7 kilometrelik mesafede canlı tespiti yapılabilecek. Arazi şartlarına göre yerleştirilecek olan sensör sistemi, modüler karakolun içinde kurulacak olan ana kumanda merkezinden takip edilecek. Sensör sisteminin yazılımı da yaklaşan canlıların hayvan ya da insan olduğunu ayırt etmeye yarayacak şekilde yüklenecek. Yeni sistemde nöbet kuleleri de kaldırılacak. Termal kameralar, nikon dürbünler ve hareketli sensörlerin yerleştirilmesiyle nöbet kulesinde askerlerin yerini elektronik gözler alacak. Bütün parçaları fabrikada üretilerek bölgede sadece montajı yapılan sistem, ABD tarafından Afganistan'da kullanılıyor.

Testlerden başarıyla geçti

Türk mühendis ve mimarlarının tasarımı ve yerli firmalarca üretimi gerçekleştirilen, modüler karakolların testlerinde ise başarı sağlandı. Teröristlerin karakollara saldırılarda kullandığı roketatar ve docka gibi ağır silahlarla yapılan testlerde, yüksek dayanıklı üretilen duvarlarda herhangi bir hasar oluşmadı. Ancak bununla yetinilmeyerek duvarlarda kullanılan malzemeler top mermisine karşı dayanıklı olarak imal edildi. 'Kale-port'ların inşasına Genelkurmay Başkanlığı'nın onayından sonra başlanacak.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • FATİH TEKİN 5 yıl önce Şikayet Et
  çobanı ortadan kaldırmadıkça koyun sürüsü tükenmez ve bitmez. israil yok olmadıkça pkk bitmez bdp bitmez ortadoğuda sorun bitmez çoban başı israildir onlarında türkiyedeki koyunlarıda pkk dır
  Cevapla
 • mehmet akif 5 yıl önce Şikayet Et
  bunlar yetmez, sevinemiyorum.... aselsan bir çok şeyde geri kaldı. şimdiye kadar terör bölgesi doğu coğrafyası için, çok şeyler üretebilmeliydi. elektronik izleyicilerle, pkk orada rahat edememeliydi. çok geç kalındı bunlar için çok geç....
  Cevapla
 • HalitBinVelit 5 yıl önce Şikayet Et
  aselsandan ve özellikle bu imkanı sağlayan r.t.erdoğandan allh razı olsun..... ....10 türkiyeyi teknolojidede çağ atlatdı,kendi silahımızı gemimizi tankımızı ,uçağımızı,helikopterimizi, yapar hale geldik gerçekden gurur duymamak elde değil?..helal olsun?.
  Cevapla
 • emrahh 5 yıl önce Şikayet Et
  artık. şehit vermeyecek miyiz?
  Cevapla
 • yilmaz 5 yıl önce Şikayet Et
  aselsani tebrik ediyorum. aselsanin calismani saglayan devlettir.devlet istemezse ordaki muhendis tasarladigini anca kafasinda insaa eder.hayata geciremez bu hukumetin yanilmiyorsam milli olaylara bakisi iyi ama daha fazla destek verilirse muhendislerimiz koruma ve gözlem altinda olursa suna cani gönülden inaniyorum bu yüz yil türkiye nin liderliginde olur ama is silah teknoloji ve en önemlisi ekonomi tabikide..tebrikler vatan evlatlari ALLAH utandirmasin..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün özeti
CHP'de ortalık toz duman! Tezcan'dan Erdem'e cevap