TBMM'deki çaylak sekretere bu maaş verilir mi?

TBMM Teşkilat Yasası'nda yapılacak değişilik Meclis personeli arasında rahatsızlık yarattı...

TBMM'deki çaylak sekretere bu maaş verilir mi?
TBMM'deki çaylak sekretere bu maaş verilir mi?
GİRİŞ 28.11.2011 06:13 GÜNCELLEME 28.11.2011 06:13
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Ali Ekber Ertürk'ün haberi

Bu hafta Genel Kurul'da oylanacak olan yeni düzenlemede, vekillerin yeni alacağı 'danışman', 'sekreter' ve 'şoför'lerin maaşının, mevcut sekreterlerden yüksek olacağı belirtiliyor. Bu durum Meclis'in kadrolu ve sözleşmeli sekreterlerinin tepkisini çekti. Kulis çalışması başlatan emektar personel milletvekilleri ve parti gruplarıyla görüşüyor, eşit ücret istiyor.

Yeni düzenlemeyle bir milletvekili danışmanının maaşı 3 bin 958 TL olacak. 'Danışman yardımcısı' unvanı alacak olan sekreterlerin maaşı 3 bin 368, şoför maaşı ise yaklaşık 3 bin lira olacak. Halen görev yapan mevcut sekreterin aylığı 2 bin 400, sözleşmeli sekreterin maaşı ise bin 700 TL civarında. Emektar sekreterler farkın kapatılmasını istiyor.

VEKİLİN FATURASI AYLIK 30 BİN LİRA

Bir milletvekilinin brüt maaşı, telefon destek ücreti, kendisi ve yanında çalışacak personelin devlete aylık maliyeti ise brüt tutarlar üzerinden yaklaşık 30 bin lirayı buluyor. Yeni alınacak danışman, yardımcı personel ve şoförlerin yüzde 20 olan sigorta primi kesintilerini de Meclis ödeyecek. Vekillere 'yardımcı personel' adıyla 3 yeni eleman alma olanağı getiren yeni tasarıya göre her vekil, sözleşme statüsünde çalıştırılmak üzere bir danışman, bir sekreter ve bir şoför alabilecek. Bu personelin görevi ise milletvekiliyle birlikte sona erecek.

Vekiller dışarıdan yardımcı personel getirmek istemediği takdirde Meclis'in tahsis edeceği personelle yola devam edecek.

Akşam

ETİKETLER
TBMM
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • vatandaş 7 yıl önce Şikayet Et
  demekki ... isterlerse maaş veya ücretleri artırabiliyormuş hükümetler.. İyiki "media" yazıyor bunları değilse haberimiz olmayacak..
  Cevapla
 • hasan ucar 7 yıl önce Şikayet Et
  murat erkan. yanlısları göre göre yine vereceğim oy demek ne kadar komik 16 trt kanalı var sizler hansini biliyorsunuz hepsinde ki maaşlar ne akdar biliyormusunuz verin verin sizler ama yanlı dierek oy vermek hangi vijdana sığar elekrtıkten bakım parası bile alıyorlar bize ödettirmekteler gelen 2 kriz zaten birincisini görmedınızkı 2. cini göresiniz sizler..kriz yok diyenler son zam veya sizin gibileri kandırmak için söylenen düzenleme neden yapıldı sebep yokken ekonomik büyürken hadi bakalım buna kim cevap verebilcek
  Cevapla
 • Murat ERKAN 7 yıl önce Şikayet Et
  Bir hata mı ?.... Yoksa okuduklarıma inanmalımıyım..Asgari ücret 670 TL iken bu bolluğun hesabını kim verebilir ?..Umarım bir yanlışlık vardır zira ben de 2002 den beri Ak Parti'ye oy veriyorum ve "yine vereceğim" ama onlar bu sorumluluğun yada sorumsuzluğun hesabını Ahiret'te nasıl verirler bilemem...Asgari ücretin ACİL olarak 1000 TL olmasını Devletin ilgili kurumlarından istiyorum.!.Onlar önce buna çare bulsun ve emin olun eğer 1000 TL yaparlarsa (Özel Sektör ile adam gibi oturup konuşarak bu karar mutlaka alınmalı!) işte o zaman bu ülkede bir şeyler olmaya başladı diyeceğim.!. Yoksa değişim sadece lafta kalıyor ve ben ÜZÜLÜYORUM...Bırakın insanlar ayda bir bile olsa evine ET! alabilsin..El İnsaf, Her gün değil, bir gün ama ANGUS DEĞİL !!!...Umarım bir devlet büyüğü bu yazıyı okur da asgari ücretin 1000 TL olması için bir çalışma başlatır, yoksa uçurum gün geçtikçe büyüyor.....Allah (C.C.) Ufkumuzu ve Sonumuzu Hayırlı Eylesin (AmiN)...Selam ve Dua ile...
  Cevapla
 • Ahmet Beşikçioğlu 7 yıl önce Şikayet Et
  Şoför maaşı daha uçuk!. yuh 3 bin lira şoför maaşı mı olur kardeşim bu nedir yaaa :( piyasada asgari ücretle çalışan milyonlarca şoför var bence sekreter maaşı tartışılacağına şoför maaşı tartışılmalı...
  Cevapla
 • Bilal Yasir 7 yıl önce Şikayet Et
  Devlet Malı Deniz Mukabilinden. Üç dönemdir AKP'ye oy veriyorum ama son seçimden sonra o kadar çook pişmanım ki.... Hoş CHP YA DA MHP'ye yine oy vermem. Bundan sonra oylar boşa. En azından vicdanım rahatlar. Öğretmene, emekliye, memura gelince kuruşun hesabını yapan dindar Başbakanım kendilerine gelince üç maymunu oynuyor. Her çıkışın bir inişi vardır bunu da unutmamak lazım diye düşünüyorum. Unutmayın ki sizi oraya getiren gariban (çiftçi, memur ve emekliler) tayfasıdır. Ensesi kalın bürokratlar değil. Kendinizden zannedip te bürokrat yaptığınız o kadar çook insan var ki bunu da ancak birgün iktidarı kaybettiğinizde anlarsınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Derbi öncesi Fenerbahçe hata yapmadı!
Doğu Akdeniz'de Rum'ların hamlesinden sonra Yavuz o bölgeye gideblir