Menopozun 4 belirtisi ve 9 öğüt

İstanbul Hizmet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Meltem Eğilmez, menopoz belirtileri ve nasıl atlatılması ile ilgili bilgiler verdi.

Menopozun 4 belirtisi ve 9 öğüt
Menopozun 4 belirtisi ve 9 öğüt
GİRİŞ 12.09.2007 17:05 GÜNCELLEME 12.09.2007 17:05

Yumurtalıkların daha az kadınlık hormonu üretmeye başlayan her kadın belli bir yaşa geldiğinde menopozu yaşar. Ancak gelişen tıp ve teknoloji, bu dönemin hissedilmeden atlatılmasını, hatta olumlu yönlerinin kadınlar tarafından yaşanmasını mümkün hale getirmiştir. Tabii bu ancak düzenli doktor kontrol ve tedavileri ile mümkündür. Doğal olarak azalmaya başlayan hormonları kısmen yerine koymayı hedefleyen hormon replasman tedavisi, bu dönemde olabilecek riskleri en aza indirebilmekte, yaşam kalitesini arttırmaktadır. Ancak bunun için rutin doktor kontrolleri gereklidir.


Menopoz Belirtileri

1. Sıcak basması ve terlemeler. Bu en çok görülen ve en tipik menopoz belirtisidir.

2. Depresyon, uykusuzluk, sinirlilik ve yorgunluk. Bu şikayetler menopoz dönemlerine yakın hissedilmeye başlandığında altında psikolojik nedenler aramadan önce menopoz üzerinde durulmalıdır.

3. Kilo alma bir menopoz belirtisi değildir ve genellikle menopozdan çok önce başlar.

4. Adet düzeninde değişiklikler. Adetlerde gecikmeler, az ya da fazla miktarda veya uzamış adet dönemleri.


Tedavi:

Menopozun tek bir “tedavi”si yoktur. Aslında yapılmaya çalışılan bu hormonal değişimin vücutta çeşitli sistemlerde yaptığı istenmeyen değişiklikleri önlemek ve hayat kalitesini yüksek tutmaktır. Bu amaçla cinsel hayatı, günlük aktiviteyi, kemik yapısını, kalp-damar sistemini ve ruh halini yerine göre beraber veya ayrı ayrı o kişi için göz önüne almak, değerlendirmek ve uygun tedaviyi vermek gerekir. Bundan da anlaşılacağı gibi herkese uyan “tek tip” bir menopoz “tedavi”si olamaz. Her ilacın bir yan etkisi vardır. Özellikle hormonlar uzman kontrolünde olmadan kesinlikle devam edilmemesi gereken ilaçlardır.

Menopozal yaş grubu bayanların yaş riski ile oluşma ihtimali artan başlıca kanser türleri menopoz takibi yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından taranması ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Bu amaçlarla , kadın hastalıkları ve doğum bölümü dışında da bu yaşlardaki kadınların gerek menopoz gerekse yaşın getirisi olan bir takım hastalıkları taramak ve erken teşhis etmek amacıyla yaş kategorilerine uygun bir menopoz tarama ve takip programı oluşturulmalıdır.


Menopozu Daha Rahat Atlatmanın Yolları:

1. Hemen başlayın ve ömür boyu spor yapın (kemiklerin erimesi önlenir, tansiyon yükselmeleri önlenir, kalp ve damarlar korunur, selülit önlenir, ruhsal durumunuz “genç” kalır).

2. Sigara içmeyin.

3. Güneşe çıkın (güneş kemikleri güçlendirir).

4. Her gün kalsiyum alın. Gerekirse çinko takviyesi yapın.

5. Yeşil renkli sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Örneğin bol bol roka yiyin. Roka, dereotu, ıspanak, brokoli çok yararlı ve sağlıklı besinlerdir.

6. Menopoza girdikten sonra değil, öncesinde bol bol süt ürünü tüketmek önemli. Bunun için her gün yoğurt yiyin.

7. Beyaz unlu gıdalardan ve şekerden uzak durun.

8. Menopoz döneminde kilo alabilirsiniz. Kilo vermek için aç kalmayın. Günde üç öğününüzü yiyip, ara öğünlerde de meyve ve tok tutucu hafif şeyler tüketin.

9. Bol su için ama oda sıcaklığında ılık su olmalı.

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Nalan 2 ay önce Şikayet Et
  Ben 4 sene önce rahim ameliyatı oldum doktorum yumurtlaliklari almadığını sadece rahim alındığını söyledi birkacgun dur şiddetli ateş basıyor ve terliyorum o anda sonra geçiyor menopozmu acaba?
  Cevapla
 • Gamze Türsan 1 yıl önce Şikayet Et
  Kısa ama öz şekilde aydılatmış, evet doktor kontrolu gerekli. Ben henüz başlamadım, geçen yıl 55 yaşında birden bire girdim. Girmeden önce sıcak basmaları ve aşırı terlemeler ile karın bölgesinde yağlanma oldu. Bir de şu sıcak basmalarına bir çare olsa bende çok aşırı boyutlarda seyrediyor ve kalbimi zorluyor. Bir de Antaya da yaşıyorum, yazları halimi düşünün artık
  Cevapla
 • Mine 1 yıl önce Şikayet Et
  40 yaşında menopoza girdim ne yapmalıyım
  Cevapla
 • Meltem 11 ay önce Şikayet Et
  Spor ve sağlıklı beslenme
  Cevapla
 • hilal 1 yıl önce Şikayet Et
  2.5 ay sonra aşırı pıhtılanma şeklinde 3haftadır kanama görüyorum. menapos belirtisi olduğunu düşünüyorum uzun süren bu kanama normalmidir?50 yaşındayım.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Eren Erdem'den bomba Kılıçdaroğlu itirafı!
Maduro'dan ABD'ye 48 saat süre!