İlk Müslüman Türk kadın sultan: Raziye Begüm Sultan

Haber7 yazarı Meryem Aybike Sinan’ın kaleminden Raziye Begüm Sultan romanı Nesil Yayınları’ndan çıktı!

İlk Müslüman Türk kadın sultan: Raziye Begüm Sultan
İlk Müslüman Türk kadın sultan: Raziye Begüm Sultan
GİRİŞ 02.12.2017 13:27 GÜNCELLEME 05.12.2017 12:55

Raziye Begüm Sultan romanında Meryem Aybike Sinan, Raziye Sultan’ın ilk Müslüman Türk kadın sultan olarak nasıl tarihe geçtiğini anlatıyor.

“Bilgi güçtür!” diyordu Sultan İltutmuş. Bu gücü zamanında elde eden, hep önde olur... Ömrü cenkle geçen İltutmuş Delhi Türk Sultanlığı'nı niçin oğullarına değil de kızı Raziye Sultan'a emanet etti? Raziye Sultan'ı babası İltutmuş özel olarak mı eğitmişti?

Delhi’de tam bir kaos ve kargaşa dönemi başlamıştı. Raziye Sultan vezirleri yönetebilecek miydi? Ordusunda da kendisine karşı olanlar saf değiştirmişlerdi. İlk kadın Melike ne yapacaktı? 

Altunay, on binlerce askerlerle Delhi’ye doğru harekete geçmişti. Bu son şanstı! Bu son sefer olacaktı. Ya Delhi’ye gidilecek ya da dönülmeyecekti! Raziye Begüm Sultan her yağmur damlasındaydı sanki ve üzerlerine yağıyordu...

Meryem Aybike Sinan, kitabının arka kapak yazısında okuyucularına şöyle sesleniyor:

Moğol zulmünden kaçan Müslüman Türkleri, Delhi Türk Sultanlığı’nda birleştiren İltutmuş, gücüne güç katmıştı. Ömrü cenkle geçen İltutmuş, yine bir sefer sırasında tahtını oğullarından birine bırakmak yerine, zekâsına ve basiretine güvendiği kızı Raziye Sultan’a bıraktı.

Türk-İslâm tarihinde ilk kez bir kadın melikler yerine tercih edilip, ‘melike’ unvanını aldı. Cesur, zeki ve idari becerileriyle dikkat çeken Raziye Begüm, böylece ‘Türk-İslâm Melike’si oldu ve ilk Türk kadın sultan olarak tarihe geçti. Fakat Raziye Begüm’ü zor günler bekliyordu.

Raziye Begüm Sultan’ın diğer kadınlardan farklı olması, giyimine özen göstermesi, filine binerek yüzü açık bir şekilde sokaklarda dolaşması, taht kavgaları için vezirlerine yeterince fırsat veriyordu.

Taht oyunlarının yanı sıra, gizli bir aşk hikâyesinin de yaşandığı Raziye Begüm Sultan, heyecanla, bir solukta okuyacağınız bir roman.

 

ETİKETLER
nesil yayınları
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Trump'ın 'çekiliyoruz' mesajında çarpıcı detay!
Şimdilerde bakın ne haldeler...