İnternette bir ceza tüm yayınları kapsayacak

RTÜK ve BTK uzmanlarının ortak hazırladığı ‘Radyo Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik Taslağı’nda kritik bir madde yer aldı.

İnternette bir ceza tüm yayınları kapsayacak
İnternette bir ceza tüm yayınları kapsayacak
GİRİŞ 25.09.2018 08:06 GÜNCELLEME 25.09.2018 08:06
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Buna göre, Üst Kurul tarafından yayın içerikleri nedeniyle uygulanan program durdurma, yayın durdurma ve lisans iptali yaptırımları, medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayın yaptığı tüm iletim ortamlarını kapsayacak.

Yönetmelik taslağında internet ortamı “Haberleşme ile kişisel veya kurumsal bilgisayar sistemleri dışında kalan ve kamuya açık olan internet üzerinden oluşturulan ortam” olarak tanımlandı.

Taslakta bir kuruluşun her bir hizmet için ayrı lisans alması öngörülürken; program, yayın durdurma ya da lisans iptal kararının kuruluşun tüm yayınlarını kapsamasına ilişkin şu hükümler dikkat çekti: “Aynı medya hizmet sağlayıcı kuruluş ancak bir radyo, bir televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmeti sunabilir ve bu hizmetler için ayrı ayrı lisans almak zorundadır. Yayın içerikleri nedeniyle uygulanan program durdurma, yayın durdurma ve lisans iptali yaptırımları medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayın yaptığı tüm iletim ortamlarını kapsar.

KULLANICI SAYISI BİLDİRİLECEK

İnternet ortamından yayın lisansı başvurusunda bulunmaz ve yayına 24 saat içinde son vermez ise Üst Kurul ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunur ve erişimin engellenmesi istenir. Lisans ücreti olarak 200 bin Türk lirasına kadar ücret alınabilecek. Tele alışveriş konulu tematik yayın lisansı ücretleri iki katı olarak hesaplanacak. Koşullu erişim sağlayan kullanıcı sayısı her yıl aralık ayı başında Üst Kurul’a bildirilir.”

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • derviş 8 ay önce Şikayet Et
    rtük sen bu işlerle uğraşırken youtube denen mecrada ne biçim videolara maruz kalıyor çocuklar. Ülkede tek yayın organı radyo televizyon değil artık! Youtube da el atın!!! Çocukların beynini kirletiyorlar
    Cevapla
  • selçuk 8 ay önce Şikayet Et
    gayri meşru ilişkileri özendiren yayınların seyredilmesi yasaklansın................
    Cevapla
DİĞER HABERLER
BM noktayı koydu: Sorumlu Suudi Arabistan, Türkiye'den özür dileyin
CHP adayı İmamoğlu Küçükkaya ile 46 dakika görüştü