Diriliş Ertuğrul için şaşırtan rakam açıklandı! 1 milyar insan izliyor...

TRT 1 ekranlarında izlenme rekorları kıran dizisi Diriliş Ertuğrul 5. sezonu merakla beklenirken dizinin usta yönetmeni Metin Günay konuştu."Yalnızca Türkiye’de değil, dört kıtada yaklaşık 1 milyar insana ulaşan bir dizi oldu. Dünyaya anlatacak daha çok sözümüz var"

Diriliş Ertuğrul için şaşırtan rakam açıklandı! 1 milyar insan izliyor...
Diriliş Ertuğrul için şaşırtan rakam açıklandı! 1 milyar insan izliyor...
GİRİŞ 30.10.2018 09:19 GÜNCELLEME 30.10.2018 09:19
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Diriliş Ertuğrul’un usta yönetmeni Metin Günay Sabah gazetesine verdiği röportajda izlenme oranları ve yeni sezon hakkında konuştu. Günay Diriliş Ertuğrul 5 sezonundan büyük sürprizler yaşanacağını dile getirdi.

'Diriliş: Ertuğrul'da bu sezon bizi neler bekliyor?

Mehmet Bozdağ ile beraber 'Diriliş: Ertuğrul'un formatını; her sene yeni bir hikaye, yeni bir mekan ve yeni bir dünya olacak şekilde oluşturduk.

Aksiyon sahneleri için Kazakistan'da Nomad grubu ile çalışıyoruz. Dizi yazın tatile giriyor fakat ekip yazın da çalışıyor. Türk televizyonunda bu tür bir ekip oluşturan ilk proje 'Diriliş: Ertuğrul'dur. Hikayemizin diline, rengine, oyuncu kullanımına ve kamera hareketimize bakarsak bu sezon da seyirciyi sürprizler karşılayacak.

'Diriliş: Ertuğrul' standart bir drama dizisinin dışında, sinema filmi havasında. Bunu nasıl sağlayabildiniz?

Doğru zamanda, doğru hikayenin, doğru insanların bir araya gelmesi sayesinde oluştuğuna inanıyorum. Yapımcımız ve senaristimiz Mehmet Bozdağ ile Ertuğrul hikayesiyle doğru bir zamanda buluştuk. 'Diriliş: Ertuğrul'u başarıya götüren esas yollardan biri; doğru zamanda, doğru projede, doğru karakterde iki kişinin buluşması.

 

Diriliş Ertuğrul

'Diriliş: Ertuğrul' için hangi çalışmaları yaptınız?

Türk sinemasında ve televizyon tarihinde 12'nci yüzyıl hikayesi hiç yapılmadı. Daha önce bir proje için at castı yapılmadı. Biz at castı da yaptık. Türkiye'yi dolaştık, hangi renk, hangi çeşit atlar nereden bulunur, tespit ettik. Daha sonra da bu atları bünyemize dahil edip onları eğittik. Dizimizde bunun gibi ilkler çok. Kostüm atölyesinde kostümler dikilmeden önce kumaşları eskitiyoruz, döneme göre boyuyoruz. Silahların üretimi, mekanların kurulması; ilk defa bu kadar büyük bir plato kuruldu. Kalabalık bir ekip çalışıyor. Bir de 30 atı yan yana koşturmak ilk defa bize nasip oldu. Türk sinemasında, televizyon draması adına baktığınızda beş atlının, atlarıyla yere düşme sahnesi de ilk bize nasip oldu.

'Diriliş: Ertuğrul'un başarısını neye bağlıyorsunuz?

'Diriliş: Ertuğrul'da dünyaya söyleyebileceğimiz doğru sözün olduğunu göstermiş olduk. Yalnızca Türkiye'de değil, dört kıtada 1 milyar insana ulaşan bir dizi oldu. Dünyaya anlatacak daha çok sözümüz var.

Oyuncular arasındaki pozitif sinerjiyi hissetmemek mümkün değil. Bunun sırrı ne?

Bir setin psikolojisi neyse mutlaka objektiften seyirciye geçer. Eğer 'Diriliş: Ertuğrul' setinin psikolojisi pozitif olmasaydı, seyirci anlardı. Çok doğru bir ekiple çalışıyoruz. Dizi, verdiği mesajlarla izleyenleri kendisine bağlıyor... 'Ertuğrul', ne kadar imkansız şartlar altında olursa olsun, inandığı şey için mücadelesine devam ediyor. Bu günümüz insanına da uygun bir söylem; 'Umudunuzu yitirmeyin. Mücadele ederseniz başarırsınız.'

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 15
 • Hasret 10 ay önce Şikayet Et
  Birinci olmaktan veya zirveye çıkmaktan çok zirvede kalabilmek....Bence 1-Aynı benzer sahneleri fazla tekrarlamamk 2-Etkili başrol oyucuların seviyesi veya kalitesi düşük filmlerde oynatılmaması hatta bu diziden başka bir yerde oynamaması 3-Yeni yüzlerle kalitesi ispatlanan oyunculara yer verilmesi...4-Seyircinin kendini kaptırdığı düşüncelerine tercüman olan veya tarihi en iyi şekilde yansıtan oyucunun kesinlikte bırakılmaması...5-Bu dizinin ruhuna vereceği mesaja taban tabana zıt bir filmde oynayan oyuncuların bu filmde oynatılmaması... BENCE ZİRVEDE KALABİLMENİN ŞARTLARI....
  Cevapla
 • amca 10 ay önce Şikayet Et
  Severek izliyorum ama dizide ciddi rahatsız olduğum ve eleştireceğim iki şey var. birincisi ölenin arkasından yapılan abartılı üzüntü sahneleri ağlamalar feryatlar. özellikle şehit olanın ardından bu seviyede günümüzde bile feryat yok. Bizim şehadet makamına bakış açımızla örtüşmez. İkincisi şehitlerin ardından oba meydanında feryat figan edilen intikam yeminleri yakışmaz. Müslüman intikam almaz. Zaten İslam ordularının düşman önündeki en büyük avantajı intikam peşinde koşmamasıdır. İntikam insanın gözünü kör eder.
  Cevapla
 • Osmanlı 10 ay önce Şikayet Et
  1 milyar insan izliyor ama hala niye başlamıyor , diğer diziler eylülde başladı , kasım geldi hala başlamıyor , yuhhh artık .
  Cevapla
 • ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  o zaman daha dikkatli olmak gerekiyor fazla holiwood tarzı abartı yerine o ruhu vermek lazım şimdiye kadar en iyi kurguyu tarık buğra vermiş osmancık okuyanlar bilir.vahşi kuru türkçülük yapmak yerine adalet için savaşan bir devlet anlayışı nasıl kurulmuş onu vermek gerek
  Cevapla
 • M. Korkmaz 10 ay önce Şikayet Et
  De hadi be kardeşim.. başlatın şunu yeter artık..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD ile kendi halkını bombaladılar! Müslüman ülkede kahreden bilanço
Bilecik'te tren raydan çıktı: 2 ölü