Bazı mobil uygulamalar yasaklandı

İran'da sosyal içerikli mobil uygulamalar yasaklandı.

Bazı mobil uygulamalar yasaklandı
Bazı mobil uygulamalar yasaklandı
GİRİŞ 21.09.2014 17:03 GÜNCELLEME 21.09.2014 17:19
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İran resmi haber ajansı IRNA, İran Yargıtay Sözcüsü ve Başsavcı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei'nin Yargıtay Başkanı Ayetullah Amuli Laricani'nin emri doğrultusunda İletişim Bakanlığı'na, whatsapp, viber ve tango gibi mobil uygulamalara erişimin engellenmesi için 30 gün süre tanıdığını duyurdu.

Ejei, İletişim Bakanı Mahmud Vaizi'ye gönderdiği mektupta, "İslam ahlakına, genel güvenliğe ve İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni'ye hakaret içeren mesajların yaygınlaştığı" gerekçesiyle mobil uygulamalara erişiminin engellenmesi emrini verdi.

Başsavcı Ejei, daha önce de İletişim Bakanlığı'na söz konusu uygulamaların engellenmesi ile ilgili taleplerini ilettiklerini ancak konuyla ilgili herhangi bir adım atılmadığı eleştirisinde bulundu.

Ejei, mobil uygulamaların en geç 30 gün içinde engellenmemesi durumunda yargının, yasaları ihlal edenlere karşı kanunlar çerçevesinde karar alacağını vurguladı.

İnternet konusunda muhafazakar muhaliflerle zaman zaman tartışan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ay başında yaptığı açıklamada İranlı bazı dini liderlerden internet ve yeni teknolojiler konusunda daha hoşgörülü olmalarını istemişti. İran hükümeti de kısa süre önce telekomünikasyon şirketlerinin abonelerine sunduğu 3G hizmetlerinin genişletilmesine izin vermişti.

ETİKETLER
yasak Sosyal Medya
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Esad Kılıç 4 yıl önce Şikayet Et
    boşanmaların %70 i türkiye de sosyal medya nedeni ile. eee daha ne diye açık bunlar? millet boşansın diye mi? ilericilik mi bu şimdi?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fırat'ın doğusuna operasyonu yönetecek isim belli oldu
Gözyaşlarına boğan Emine Bulut yazısı: Anne lütfen ölme!