BM'den Kudüs açıklaması: Bu işin B planı yok!

BM, Trump'ın Kudüs kararıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, 'iki devletli çözüm' vurgusu yaptı.

 • GİRİŞ06.12.2017 23:15
 • GÜNCELLEME07.12.2017 09:31
BM'den Kudüs tepkisi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin "Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur." değerlendirmesinde bulundu.

Guterres, ABD'nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına ilişkin yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri olduğu ilk günden bu yana İsrailliler ve Filistinliler için barış ihtimalini tehlikeye atacak tek taraflı tedbirlere karşı sürekli konuştuğunu anımsatarak, "Kudüs, BMGK ve BM Genel Kurul kararları temel alınarak, iki taraf arasında doğrudan görüşmeler yoluyla en son çözülmesi gereken bir konudur." ifadesini kullandı.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜN ALTERNATİFİ YOK, B PLANI YOK"

Kudüs'ün, insanların kalbindeki yerini anladığını dile getiren Guterres, "Yüzyıllardır böyle oldu ve böyle olacak. Şunu açıkça ifade etmek isterim ki iki devletli çözümün herhangi bir alternatifi yoktur. B planı yoktur." vurgusu yaptı.

Guterres, nihai meselelerin müzakere yoluyla çözülmesi gerektiğine işaret ederek, BM Genel Sekreteri olarak İsrail ve Filistin liderlerinin görüşmelere dönmelerini destekleyeceğini ve kalıcı barış için elinden geleni yapacağını kaydetti.

KAYNAKAA

Etiketler

Yorumlar3

 • hamza 3 ay önce Şikayet Et
  Kokuuşmuş BM İsrailin Çiftliği BM İ SOYLARI
  Cevapla
 • yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  Sizde reste rest yapacaksiniz Ayasofya yi müze degil cami yapacaksiniz...!
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Taceddin 3 ay önce Şikayet Et
  Dunya 5den buyuktur. Filistini tanima vakti de gelmistir.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat