Kudüs için tek söz söylememişti! Pişkin açıklama

IKBY eski Başkanı Mesud Barzani, referandum ile bağımsızlık anahtarını ellerine aldıklarını belirterek, "Bir gün bu anahtar ile bağımsız Kürdistan'ın kapısını açacağız" dedi.

 • GİRİŞ14.12.2017 14:43
 • GÜNCELLEME14.12.2017 17:25
Kudüs için tek söz söylememişti! Pişkin açıklama

Dünya üzerindeki neredeyse tüm kesimlerin tepkisini çeken ABD Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararına IKBY yönetiminden en ufak bir eleştiri gelmediği gibi Barzani iptal edilen referandum hakkında yine pişkin açıklamalarda bulundu.

 


 

Barzani, 25 Eylül'de gerçekleştirdikleri bağımsızlık referandumu ve ardından ortaya çıkan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Barzani, şöyle dedi: 

''Kürdistan var, bizim vatanımızdır kimse bunu inkar edemez. Evimiz vardı ama, anahtarı başkalarının elindeydi. Evinin önüne gidip bekliyordun, içeri giremiyordun. 25 Eylül’de yaptığımız bağımsızlık referandumu ile biz evimizin anahtarını aldık. Bu anahtar elimizde kaldıkça bir gün bu anahtar ile bağımsız Kürdistan'ın kapısını açacağız.''

IKBY eski Başkanı Barzani, referanduma giderken her şeyi göze aldıklarını ancak arkadan vurulmayı tahmin etmediklerini ve uğradıkları ihanet ile sarsıldıklarını söyledi. Yaşananlardan sonra toparlandıklarını ve yeniden ayağı kalktıklarını söyleyen Barzani, ''Başkanlık benim için önemli değil. Önemli olan peşmerge olmaktır. Ben daha öncede şimdi de peşmergeyim bu bana yeter. Er ya da geç Kürdistan bağımsız olacaktır'' diye konuştu. 

NE OLMUŞTU?

25 Eylül'de IKBY düzenlediği bağımsızlık referandumuna Kerkük'ün de dahil edilmesi, Bağdat ve Erbil arasındaki gerilimi artırmıştı. Türkiye girişime son derece sert tepki göstermişti. Irak ordusu ve müttefikleri, ülkenin petrol zengini Kerkük vilayetinde Kürt peşmerge güçlerinin elinde bulunan bölgeleri ele geçirmek için operasyon başlatmıştı. Bu gelişmenin ardından IKBY, Kerkük'teki topraklarının yüzde 95'ini kaybetmişti.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar94

 • Zaza 1 ay önce Şikayet Et
  Fitneci hainler
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • MUHSİN ÇINAR 1 ay önce Şikayet Et
  eline kim ne vermişse dikkatli bak
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Nazım Zengin 1 ay önce Şikayet Et
  Bütünden koptukça bağımsızlaştıklarını sanan aptallar, sömürgecilere yalnızca lokmalık birer meze olurlar... Üst kimliği kabilesi olanların, ufukları da bu kadar olur! Allah tüm Müslümanları kabilecilik mikrobundan kurtarsın!
  Cevapla Toplam 19 beğeni
 • Yavuz 1 ay önce Şikayet Et
  Yahudi asıllı biri neden Kudüs'ün İsrail'in başkenti olmasına tepki göstersin ki?
  Cevapla Toplam 16 beğeni
 • Ulubatlı Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Ne kürdistani sen birşey yapamasın oralar Osmanlı toprağı bide. Sen halk bize dua et buz olmazsak seni hiç kimse ayakta tutmaz
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat