Katar ile BAE arasında yeni kriz! Gerilim yükseldi

Katar'ın, BAE'ye ait bir savaş uçağının Katar hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle BAE'yi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) şikayet ettiği bildirildi.

Katar ile BAE arasında yeni kriz! Gerilim yükseldi
Katar ile BAE arasında yeni kriz! Gerilim yükseldi
GİRİŞ 12.01.2018 11:27 GÜNCELLEME 12.01.2018 11:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Katar ihlallerin sürmesi halinde milli güvenliğini savunmak için gerekli tüm tedbirleri alacağını açıkladı.  

Katar merkezli Al Jazeera kanalında yer alan habere göre, Katar'ın BM Temsilciliği, BAE'ye ait bir savaş uçağının Katar hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle BMGK'ye şikayette bulundu. 

 

 

Bir nüshasının da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e iletildiği aktarılan şikayette, olayın Katar'ın otoritesi, sınır ve toprak güvenliği ile uluslararası kanunlara açıkça aykırı olduğu belirtildi.

"TÜM TEDBİRLER..."

Ayrıca ihlallerin sürmesi halinde Katar'ın uluslararası kanunlar uyarınca meşru hakkını müdafaa ederek hava sahasını, sınırlarını ve milli güvenliğini savunmak için gerekli tüm tedbirleri alacağı vurgulandı.

Olayın ne zaman gerçekleştiğine dair bilgi verilmedi. Konuya ilişkin BAE'den henüz açıklama gelmedi. Sınır ihlalinin, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında krizinin başlamasından bu yana ilk kez yaşanması dikkati çekti.  Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Yakub 11 ay önce Şikayet Et
    Bae yi Turkiye'ye gönderin. Son darbelere para gönderen Bae bi gününü bi görsün.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
ABD'den olay çıkartacak hamle!
CHP, 35 bin TL'yi ödemeden kaçtı