İdlib'e yeni bir TSK konvoyu daha intikal etti

TSK konvoyu, İdlib gerginliği azaltma bölgesinde yeni ateşkes gözlem noktası oluşturulması amacıyla bölgeye intikal etti.

 • GİRİŞ09.02.2018 21:53
 • GÜNCELLEME09.02.2018 22:51
İdlib'e yeni bir TSK konvoyu daha intikal etti

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait bir konvoy, Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesinde oluşturulacak ateşkes gözlem noktası için bölgeye ulaştı.

AKŞAM SAATLERİNDE SINIRI GEÇTİ

 

İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, akşam saatlerinde Türkiye-Suriye sınırını geçen askeri konvoy, İdlib-Afrin hattında güneye doğru yol aldı.

KONVOY TEL TUKAN KASABASINDA KONUŞLANDI

Konvoy, İdlib gerginliği azaltma bölgesinin güneydoğusunda Ebu Zuhur ilçesine bağlı Tel Tukan kasabasında konuşlandı.

KONVOYUN 6 KM KARŞISINDA ESED ORDUSU VE İRAN DESTEKLİ GRUPLAR VAR

Konuşlanan noktanın yaklaşık 6 kilometre karşısındaki hatlarda, Beşşar Esed rejimi ordusu unsurları ve İran destekli gruplar bulunuyor.

5'İNCİ GÖZLEM NOKTASI SINIRDAN 50 KM DERİNLİKTE

Yeni gözlem noktası Türkiye-Suriye sınırından yaklaşık 50 kilometre derinlikte yer alıyor.

Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Astana anlaşması çerçevesinde gerçekleşen intikalin amacı, 5. ateşkes gözlem noktasının oluşturulması.

TSK'DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Astana Görüşmeleri kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla; İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, 9 Şubat 2018 tarihinde Tal Tukan bölgesinde gözlem noktalarından 5’incisi olan 7 no’lu Gözlem Noktası tesisi çalışmalarına başlanmıştır."

ASTANA'DA KARARLAŞTIRILMIŞTI

Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, TSK, 12 Ekim 2017'de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes rejiminin takibi için gözlem noktaları oluşturmaya başlamıştı.

TSK TOPLAM 12 BÖLGEDE GÖZLEM NOKTASI KURACAK

Anlaşmaya göre, kademeli olarak İdlib'in kuzeyinden güneyine uzanacak intikalde TSK'nın toplam 12 bölgede gözlem noktası kurması öngörülüyor.

İntikalin sona erip, TSK'nın gözlem misyonunun başlamasının ardından Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü’nde yer alan Rus güçlerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesinin dış kısmında, rejim ile muhaliflerin cephe hattında konuşlanması bekleniyor.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar27

 • Eren 1 hafta önce Şikayet Et
  bunlar rusya. abd, esed ,iran rejimin ortak oyunu olabilir. Askerlerimizi çatışmazlık bölgesi diyerek, afrine terör koridoru diyerek içeri çekerek ağır bombardımana tutabilirler. Zaten dünya medyası halkına asılsız başka haberler veriyorken bu oyunu da Zafer kazandık edalarıyla dünyaya lanse ederler.Plan Yaparken kimseye GÜVENMEMELİYİZ.
  Cevapla
 • K A B A R D E Y 1 hafta önce Şikayet Et
  Katil esat.Çekilmezsen vururuz
  Cevapla
 • Halil 1 hafta önce Şikayet Et
  Bunu bence sözde müttefik ve bölge ülkeleri de anladı,Mehmetciğimiz talep ettiği anda halk olarak 50 km.lik yolu aşıp bölgeye 10 dakikada varırız.100 yıl öncesi olduğu gibi allah,allah diyerek!hatta çok geriye gitmeden 15 temmuz da olduğu gibi.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Yusuf GÖKÇE 1 hafta önce Şikayet Et
  Yüce rabbim devletimize milletimize zeval vermesin.bu ulusu tarihimizdeki gibi güçlü eylesin ki; mazlum ve muhtaçlara layığıyla yardım edebilelim.Allah yâr ve yardımcımız olsun...
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Fatih 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah ordumuzu muzaffer eylesin
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat