Fatih Çollak'tan Erdoğan'a tam not!

İlahiyatçı Doç. Dr. Fatih Çollak, annesinin vefatının ardından Marmara İlahiyat Vakfı Camii'nde düzenlenen hatim duasında İnfitar Suresi'ni okuyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı çok beğendiğini belirtti.

GİRİŞ 11.10.2011 19:09 GÜNCELLEME 11.10.2011 19:09

İlahiyatçı Doç. Dr. Fatih Çollak, annesinin vefatının ardından Marmara İlahiyat Vakfı Camii'nde düzenlenen hatim duasında İnfitar Suresi'ni okuyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı çok beğendiğini belirterek, "Yüzde doksan, hatta daha fazla kurallara uygun. Tatlı bir makam ile bir Kuran okuyor" dedi.

Doç. Dr. Fatih Çollak, Başbakan Erdoğan'ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde, Prof. Dr. Ayhan Songar'ın vefatının yıldönümü nedeniyle Fatih Hırka-i Şerif Cami'nde düzenlenen programda, Kuran-ı Kerim okurken dinlediğini belirterek, "İkindi ile akşam namazı arasında bir program tertip ettik. Bu sırada dualarımızı okuduk. Dua bittikten sonra akşam namazına kısa bir süre kala sayın Başbakan ve beraberindekiler geldi.

Orada görüştük. Kendisinden 'Sayın başkan biz burada okuduk bitirdik.

İnşallah namazdan sonra da sizi dinleyeceğiz' dedim. 'Hocam ben okumasam olur mu' dedi. 'Yok, herkes bildiği kadar, kendi durumuna göre, çok iyi olur. Hepimiz seviniriz. Memnun oluruz' dedim. Sağ olsun beni kırmadı, namazdan sonra Haşr Suresi'nin son ayetlerini okudu. Gayet güzel okudu. Orada ben canlı bir şekilde kendisinin kıraatine şahit oldum. Daha sonra merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın evindeki cenaze merasiminde ki Fatiha ve Bakara Suresi'nin ilk ayetlerini ben internetten dinledim" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın, annesi Tenzile Erdoğan'ın vefatı nedeniyle Marmara İlahiyat Vakfı Camii'nde düzenlenen hatim duasında okuduğu İnfitar Suresi'ni de dinleyip, çok beğendiğini anlatan Doç. Dr. Fatih Çollak, "Gerçekten sevindirici bir durum. Kıraati düzgün, yüzde doksan hatta daha fazla kurallara uygun, kendine has bir tavrı, tatlı bir makam ile bir Kuran tavrı ile okuyor. Yani bugün birçok din görevlisi gibi okuyabiliyor. Belki bir kısmından daha da sağlıklı okuyor. Dolayısıyla ben şaşırmadım. Çünkü imam hatip eğitimi almış bir insan. Okuduğu imAm hatip lisesinde iyi bir Kuran eğitimi almış. Muhtemel ki bunun dışında o dönem özel olarak da bir veya birkaç hocadan özel ders de almış olabilir. Çünkü okuyuş karakterine baktığınız zaman kurallar uyuşu, tavrı, sesi ve onu kullanması yalnız okulla değil de özel bir eğitim aldığını da gösteriyor. Tebrik etmemiz lazım. Çok beğendim" şeklinde konuştu.

"Uzaktan yalnız sesi dinletilse, ben iyi bir din görevlisi arkadaşımızın, bir hocamızın Kuran okuduğuna hamleder ve öyle değerlendiririm" diyen Doç. Dr. Fatih Çollak, Erdoğan'ın Kuran-ı Kerim okumada çok başarılı olduğunu söyledi. Çollak, Erdoğan'ın hata yapmadan okuduğunu da belirterek, "Yani çok ince detaya inemeyiz tabi o ehlinin işi. Dedim ya din görevlisi arkadaşlarımızın, hocalarımızın, zaman zaman bizlerinde ufak tefek hataları olur. Bu gayet tabi bir şeydir ama göze batan bariz ve büyük bir hata söz konusu değil. Çok tatlı bir üslup, güzel bir makam ve kurallara elinden geldiği kadar riayet eden bir okuma olarak değerlendiriyorum" dedi.

Doç. Dr. Fatih Çollak, en çok Erdoğan'ın sesi ve tavrını beğendiğini de belirterek, "Usulü güzel Kuran a gider bir usul. Biz ona Kuran tavrı deriz. Mesela bir mevlit tavrı vardır, bir gazel kaside vardır, bir ezan tavrı bir de Kuran tavrı vardır. Yani Kuran böyle okunur deriz. Yani o çok dikkatimi çekti. Mesela dakikalarca böyle bir okuma insanı yormaz ve germez. Okuyucuyu da dinleyiciyi de yormaz. Tatlı bir üslup ve tatlı bir tavırla okuyor. Ben gerçekten şaşırdım" diye konuştu.

ETİKETLER
fatih çollak tilavet
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Seniha Karoglu Vural 3 yıl önce Şikayet Et
  Cumhur başkanımız ın Tüm Türkıyeye örnek olması gerekir.konuşmasıyla hareketleriyle.düşüncesiyle.Çok güzel kuran okuyormuş.Türkiyeye de böyle bir lider gerekli.Yüce Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun
  Cevapla
 • RTE 3 yıl önce Şikayet Et
  Gurur kaynağımız Allah ondan razı olsun
  Cevapla
 • AHMETAVSAR 6 yıl önce Şikayet Et
  ELHAMDÜLİLLAH. Şaşılacak ne var? Bunu daha doğru bir şekilde şekilde söylemek gerekirse bayağı bir emek verdiği vermeye de devam ettiğidir Başbakanımızın. Bugün diyanette 104 bin görevli olduğundan bahsediliyor. Hiç itirazsız 100 bininden çok daha güzel okuyor. Böyle bir BAŞBAKANA sahip olduğumuz için ne kadar şükretsek azdır. Bİr besmele çekipte aşr-şerif okumaktan aciz görevlilerimizde inşaallah dinlemişlerdir. Ülkemiz sayelerinde nerelere geldi elhamdülillah. Biz 1968 de orta okulda okurken sınıfta arama yapmak için gelen müdür yardımcısı cebinden 99 namaz tesbihi çıkan arkadaşa okunkü tavrı arkasından verilen çok ağır bir disiplin cezası. Ama elhamdülillh bu günlere gelindi.
  Cevapla
 • m.yukser 6 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ım şükürler olsun.... Başımızda Kuran okuyan, namaz kılan, müslüman ismine layık bir başbakan var. Herkes peşinden koştuğu siyasilerin hayatlarına bir baksınlar. Namazları varmı, içki içerler mi, çocukları karun gibi yaşarken, fakirin çocuklarını mı kullanırlar? Bir bakalım Allah aşkına, kimlerin peşinde koşuyoruz.
  Cevapla
 • Mücahit toygar 6 yıl önce Şikayet Et
  Ben de tam puan verdim.. Başbakanımız'ın gücünün kaynağı kalbindeki imandır. Kalbindeki imanın yansımalarından biri yüzündeki nurdur. Kur'an'ı güzel okuması da "nurun ala nur"dur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan dev ekranda anlattı! İşte yeni sistem
Tansu Çiller'den dikkat çeken HDP açıklaması