Beyin tümörleri nasıl sinyal verir?

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebilir. Baş ağrısı çekenlerin %60' ında görülen bu hastalığın belirtileri şöyle sıralanıyor.

 • GİRİŞ11.09.2007 15:45
 • GÜNCELLEME11.09.2007 15:45
Beyin tümörleri nasıl sinyal verir?

Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Canbaz cevaplıyor.


Beyin tümörleri hangi yaşlarda görülür ?

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülürler. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların büyük bir bölümünde kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabilir.


Beyin tümörlerinin belirtileri nelerdir ?

Beyin tümörlerin belirtilerini şöyle sıralayabilirim :

Baş ağrısı, beyninde tümör olan hastaların ancak %60 ında baş ağrısı görülür. Bu ağrı genellikle son birkaç aydır ortaya çıkmıştır ve gittikçe şiddetlendiğini ifade eder hastalarımız.

Bulantı kusma, Baş ağrısı ile birlikte bulunması ve özellikle birkaç gün yada haftadır mevcut olması önemlidir.Ancak burada baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması migren düşündürür.

Çift görme ve görme bulanıklığı, Baş ağrısı ile birlikte veya baş ağrısı olmaksızın ortaya çıkan çift görme, bulanık görme, görmenin azalması beyin tümörlerinin ilk belirtisidir.


Kol ve bacakta kuvvetsizlik, beceriksizlik, dengesizlik, Son zamanlarda ortaya çıkan vücudun sağ yada sol yarısında uyuşmalar, ellerde güçsüzlük, uyuşukluk , beceriksizlik görülebilir . Yürürken “sarhoşvari yürüme” ve “dengesizlik” bir beyincik tümörünün belirtisi olabilir.

Konuşma bozukluğu, Konuşamama, anlama güçlüğü, konuşurken yanlış kelime ifadeleri yada sarhoşvari konuşma keza beyin tümörlerinin ilk bulgusu olabilir.


Sara nöbetleri (epilepsi), Bilinç kaybı olarak yada olmaksızın istem dışı kasılmalar, panik atak tarzında kendini kötü hissetmeler bir epilepsi çeşidi olabilir. Özellikle 20 yaş sonrası ortaya çıkan bu tarz nöbetler aksi ispatlanana kadar beyin tümörüne bağlı olduğu düşünülerek araştırılmalıdır.


Beyin Tümörlerinin oluşumunun sebebi nedir ?

Beyin tümörlerinin kesin sebebi henüz bilinmemekle birlikte kalıtımın, çevre kirliliğinin önemli faktörler olduğu düşünülmektedir.


Erken teşhisin önemi nedir?

Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bunun için hastanın bedeninde olan değişiklikleri erkenden fark edebilmesi ve vakit kaybetmeden hekime başvurması gerekmektedir.Beyin tümörünün erken belirtileri var mıdır ? Bunlar nelerdir ?

Son zamanlarda artan, daha öncekilerden farklı baş ağrısı, görme azalması, işitme ve koku hissinin azalması ya da kaybı, kafa tasında ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılmalar beyin tümörü belirtisi olabilir.
Küçük boyutlarda erkenden teşhis edilen tümörlerde hasta tedavisinde çok daha iyi sonuç alınabilecekken büyük boyuta ulaşmış tümörlerin tedavisi daha zor ve tehlikeli olabilmektedir.


Her başağrısı beyin tümörünü mü işaret eder ? İlk işaret başağrısı mıdır?
Burada baş ağrısının uzun sürelerdir var olması ilk etapta migren düşündürür.Ancak beynin kendisi ağrıya hassas bir organ olmadığından beyinde gelişen bir tümör belirli bir büyüklüğe erişene kadar pek baş ağrısına sebep olmaz. Özellikle büyüme hızı fazla tümörlerde baş ağrısı görülürken, yavaş gelişen beyin tümörlerinde beyin geriye çekilerek tümöre yer açabilir bu taktirde çok büyük boyutlarda dahi baş ağrısı hastada görülmeyebilir.Beyin tümörleri nasıl tedavi edilir ?


Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla beraber ana başlıklar halinde özetlersek..


Birinci seçenek Cerrahi; Tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi ile gerçekleştirilebilir.


İkinci başvurduğumuz yöntem Radyoterapi ;Özellikle habis beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanır.
Üçüncü yöntem ise Kemoterapi; Yine habis beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılır.1 DAKİKADA 7 GÜNDEM

Yorumlar99

 • Serdsr 3 ay önce Şikayet Et
  Bende sol tarafında sadece ağrı var en semin üstü ara sıra oluyor sebebi nedir acaba
  Cevapla
 • BERIVAN 3 ay önce Şikayet Et
  burdaki tüm sonuçlar bende de var
  Cevapla
 • ela 6 ay önce Şikayet Et
  bendede baş ağrısı oluyor her sabah kalktığımda midem bulanıyor ve elimde ayağımda durduk yere uyuşma oluşuyor kelimeleri telefuz edemiyorum ve bazenden arkadaşlarımın anlatıklarını anlamıyorum ve kulağımda ağrı oluyor ve bulanık görüyorum bazen
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • onur 5 ay önce Şikayet Et
  bence görün buna benzer belirtilerle bende gitmiştim .beyincik de timor cıkmstı sonra aldirdim işte. erken mıudahele olursa boyurna gore de acik kapali mudahele durumu oluyor
  Toplam 2 beğeni
 • efsane 6 ay önce Şikayet Et
  bnm migren var ve son 1 aydır sabah uyandğmda ağrır başım ve midem bulanır düzensiz bi şekilde her gün öğlene kadar geçior ağrı çok halsız ve uyku isteği oluyr bulanık göryrm acaba bu migrendenmi migrense her gün düzensiz ağrıması normalmı?
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Zeynep 8 ay önce Şikayet Et
  Benimde sol kulağımda ve başimin sol tarafında agrı oluyo bazende çok şiddetli baş agrisi ve genellikle olan halsizlik çok uyuma isteği sebebi miğren mi acaba veya başka bişey olabilir mi?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun