Beyin tümörleri nasıl sinyal verir?

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebilir. Baş ağrısı çekenlerin %60' ında görülen bu hastalığın belirtileri şöyle sıralanıyor.

 • GİRİŞ11.09.2007 15:45
 • GÜNCELLEME11.09.2007 15:45
Beyin tümörleri nasıl sinyal verir?

Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Beyin Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Canbaz cevaplıyor.


Beyin tümörleri hangi yaşlarda görülür ?

Beyin tümörleri yeni doğan çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülürler. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların büyük bir bölümünde kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabilir.


Beyin tümörlerinin belirtileri nelerdir ?

Beyin tümörlerin belirtilerini şöyle sıralayabilirim :

Baş ağrısı, beyninde tümör olan hastaların ancak %60 ında baş ağrısı görülür. Bu ağrı genellikle son birkaç aydır ortaya çıkmıştır ve gittikçe şiddetlendiğini ifade eder hastalarımız.

Bulantı kusma, Baş ağrısı ile birlikte bulunması ve özellikle birkaç gün yada haftadır mevcut olması önemlidir.Ancak burada baş ağrısı ve kusmanın uzun sürelerdir var olması migren düşündürür.

Çift görme ve görme bulanıklığı, Baş ağrısı ile birlikte veya baş ağrısı olmaksızın ortaya çıkan çift görme, bulanık görme, görmenin azalması beyin tümörlerinin ilk belirtisidir.


Kol ve bacakta kuvvetsizlik, beceriksizlik, dengesizlik, Son zamanlarda ortaya çıkan vücudun sağ yada sol yarısında uyuşmalar, ellerde güçsüzlük, uyuşukluk , beceriksizlik görülebilir . Yürürken “sarhoşvari yürüme” ve “dengesizlik” bir beyincik tümörünün belirtisi olabilir.

Konuşma bozukluğu, Konuşamama, anlama güçlüğü, konuşurken yanlış kelime ifadeleri yada sarhoşvari konuşma keza beyin tümörlerinin ilk bulgusu olabilir.


Sara nöbetleri (epilepsi), Bilinç kaybı olarak yada olmaksızın istem dışı kasılmalar, panik atak tarzında kendini kötü hissetmeler bir epilepsi çeşidi olabilir. Özellikle 20 yaş sonrası ortaya çıkan bu tarz nöbetler aksi ispatlanana kadar beyin tümörüne bağlı olduğu düşünülerek araştırılmalıdır.


Beyin Tümörlerinin oluşumunun sebebi nedir ?

Beyin tümörlerinin kesin sebebi henüz bilinmemekle birlikte kalıtımın, çevre kirliliğinin önemli faktörler olduğu düşünülmektedir.


Erken teşhisin önemi nedir?

Beyin tümörlerinin erkenden teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini etkilemektedir. Bunun için hastanın bedeninde olan değişiklikleri erkenden fark edebilmesi ve vakit kaybetmeden hekime başvurması gerekmektedir.Beyin tümörünün erken belirtileri var mıdır ? Bunlar nelerdir ?

Son zamanlarda artan, daha öncekilerden farklı baş ağrısı, görme azalması, işitme ve koku hissinin azalması ya da kaybı, kafa tasında ortaya çıkan şişlik, sık sık bayılmalar beyin tümörü belirtisi olabilir.
Küçük boyutlarda erkenden teşhis edilen tümörlerde hasta tedavisinde çok daha iyi sonuç alınabilecekken büyük boyuta ulaşmış tümörlerin tedavisi daha zor ve tehlikeli olabilmektedir.


Her başağrısı beyin tümörünü mü işaret eder ? İlk işaret başağrısı mıdır?
Burada baş ağrısının uzun sürelerdir var olması ilk etapta migren düşündürür.Ancak beynin kendisi ağrıya hassas bir organ olmadığından beyinde gelişen bir tümör belirli bir büyüklüğe erişene kadar pek baş ağrısına sebep olmaz. Özellikle büyüme hızı fazla tümörlerde baş ağrısı görülürken, yavaş gelişen beyin tümörlerinde beyin geriye çekilerek tümöre yer açabilir bu taktirde çok büyük boyutlarda dahi baş ağrısı hastada görülmeyebilir.Beyin tümörleri nasıl tedavi edilir ?


Beyin tümörlerinin günümüzde pek çok tedavisi mevcut olmakla beraber ana başlıklar halinde özetlersek..


Birinci seçenek Cerrahi; Tümörün en hızlı ve en etkili bir şekilde vücuttan alınarak yok edilmesi ancak cerrahi ile gerçekleştirilebilir.


İkinci başvurduğumuz yöntem Radyoterapi ;Özellikle habis beyin tümörlerinde cerrahi sonrası ek tedavi olarak uygulanır.
Üçüncü yöntem ise Kemoterapi; Yine habis beyin tümörlerinde cerrahi tedaviye ek olarak radyoterapi ile birlikte yapılır.Yorumlar73

 • Burak 2 hafta önce Şikayet Et
  Bende de gecen sene 5-6 kez cok şiddetli bas ağrısı oldu. Bu senede oldu el ayak kesiliyor boyle baş ağrısı olunca. Önce gözümün cevresinde bulanıklık oluşuyor boyle perde gibi gormeme engel oluyor sonra onunla birlikte çok siddetli bas ağrıları başlıyor. Sonrasinda soguk terleme meydana geliyor. Ellerimde halsizlik mevcut gecen seneye bakarak. Güç düşmesi var. Uyuşma her zaman oluyor. Bas ağrısıyla birlikte migde bulantısı ve 4-5 kez kusma meydana geliyor. Doktor açlık kabi ve tokluk kanı istedi. Bugün de eMaR var bakalim sonuc ne çıkcak..
  Cevapla
 • eslem 1 ay önce Şikayet Et
  ben daha 17 yaşındayım. bu aralarda çok sık başım ağrıyo özellikle arka kısımda sağ gözümde siyah bi nokta var etrafa bakınca bide el titremesi var napmam gerekiyo
  Cevapla
 • seco 1 ay önce Şikayet Et
  beni tarif ediyorsun resmen oha?
 • ööm 1 ay önce Şikayet Et
  iyi
  Cevapla
 • sibel 1 ay önce Şikayet Et
  Iki ay once rahatsizlandim pa dediler ama vitamin eksikligi cikti uyusmalar oluyodu yuzunde kolumda siklasti iki hafta once goz bebeimin biri buyuyodu dr gittim goz dr cik dedi bisey cikmadi noroloji dr mr isyedi sonucta beyinde bisey var arastirma hastanesinde gun aldim arastirilacak. Ins bisey yoktur ben derimki gec kalmadan hemen dr gidin Allah herkese sifa versin
  Cevapla
 • sibel 1 ay önce Şikayet Et
  Iki ay once rahatsizlandim pa dediler ama vitamin eksikligi cikti uyusmalar oluyodu yuzunde kolumda siklasti iki hafta once goz bebeimin biri buyuyodu dr gittim goz dr cik dedi bisey cikmadi noroloji dr mr isyedi sonucta beyinde bisey var arastirma hastanesinde gun aldim arastirilacak. Ins bisey yoktur ben derimki gec kalmadan hemen dr gidin Allah herkese sifa versin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle

SİYASET

GÜNCEL

SPOR

EKONOMİ

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun