Sigaraya tekrar başlamamak için yapılacaklar

Birçok insan bıraktıktan kısa bir süre sonra tekrar sigaraya başlayabiliyor. Sağlıklı kalmak ve sigaraya tekrar başlamak istemiyorsanız, Mayo Clinic uzmanlarının tavsiyelerine kulak verin.

Sigaraya tekrar başlamamak için yapılacaklar
Sigaraya tekrar başlamamak için yapılacaklar
GİRİŞ 25.10.2009 09:40 GÜNCELLEME 25.10.2009 09:40

Kendinizi göz hapsine alın: İlk kez sigarayı bıraktığınızda, muhtemelen içinizde sigara içmek için güçlü bir istek olacak. Birkaç hafta sonra, bu isteğiniz daha az sıklıkta ve yoğunlukta olacak. Bunların üstesinden gelmek için stratejiler belirleyin. Sigarayı bırakma nedenlerinizi ve sağlığınıza faydasını, bütçenizi ve sevdiklerinizi kendinize sık sık hatırlatın.

Stresten uzak durmaya çalışın: Belirli koşullarda ya da stresli olduğunuz zamanlarda, sigarayı daha çok ararsınız. Sigarayı bırakıp tekrar başlayan birçok kişi kızgınlık, üzüntü, sıkıntı ya da sinirlilik anlarında tekrar sigaraya başladıklarını söylüyor.Stresi yenmenin daha sağlıklı yollarını öğrenmeniz gerekiyor. İşte bazı öneriler:

Fiziksel aktivite, etkili bir stres azaltma yöntemidir. Yürüyüşe çıkın, bahçenizle ilgilenin ya da evi süpürün.

Stres için araştırma yapın.

Güvenilir bir kişiyle konuşabilirsiniz. Stresle mücadele etmede size yardımcı olabilecek güvenilir biriyle konuşmak iyi gelir.

Küçük şeyleri kafanıza takmayın: Sigarayı bırakan birçok insan 5 kilo alabiliyor. Eskiden sigara içenler, aldıkları kiloların çoğunu geri verdiklerini söylüyor.

Sağlıklı beslenin, günde en az yarım saat spor yapın. Daha çok kilo alma konusunda kaygılarınız varsa, doktorunuzla konuşun.

Kendinizi ödüllendirin: Sigara satın almadığınız için, daha fazla para harcamıyorsunuz. Örneğin, günde bir paket içiyorsanız, 5 lira cebinizde kalır. Bu haftada 35, ayda 150, yılda bin 820 lira para biriktirmiş olursunuz.

Kaçamaklar yapmayın: Arada bir, birkaç kez sigaradan çektiğinizde ya da tek bir sigara içtiğinizde kendinizi cezalandırmayın. Bunu yapmayı hemen durdurun ve şu adımları uygulayın.

Sigarayı bırakmanın bir süreç olduğunu hatırlayın. Bir günde olmayacağını bilin.

YORUMLAR 1
  • ahmet hanilce 8 yıl önce Şikayet Et
    bırakamıyorom lafı boş. bu lafı bütün doktorlar söylüyordu fakat bana hikaye geliyordu uygulayıp sigarayı bıraktıktan sonra hak verdim sigarayı bırakmak için önce kafada bitireceksin gerisi boş kafadan ben bu sigarayı bırktım deyip kendine söz verip verdiğin sözden dönmezsen kazanan hem sen hemde sigara içmeyip seninle birlikte zehirlenen ailen kazançlı çıkar ben kendime söz vereli kasım 11 de 2 yıl olacak vede her türlü çok iyim
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Muhaliflerden skandal hareket! Tepki yağıyor
Oy verirken dikkat edilmesi gerekenler