'Türkiye'nin savaşını destekliyoruz'

Makedonya’nın dış yatırımlardan sorumlu Türk kökenli Devlet Bakanı Adnan Kahil, Türkiye’yi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelesinde destekleyeceklerini ve arkasında duracaklarını ifade etti.

'Türkiye'nin savaşını destekliyoruz'
'Türkiye'nin savaşını destekliyoruz'
GİRİŞ 12.03.2018 13:14 GÜNCELLEME 12.03.2018 13:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kahil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yakın geçmişte gerek şahsen gerek Makedonya Başbakanı Zoran Zaev'in liderliğindeki heyet ile Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunduklarını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve iş dünyası ile verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye ile Makedonya arasında çok önemli bir politikanın sürdürüldüğünü kaydeden Kahil, yüksek seviyedeki siyasi ilişkinin ekonomiye yansımadığını, bu nedenle 460 milyon avro civarındaki ticari hacminin 1 milyar avro seviyelerini geçmesi gerektiğini dile getirdi.

 

 

Bu doğrultuda her iki tarafın da çalışmaları olacağını belirten Kahil, 2008'den bu yana faal olmayan Karma Ekonomi Komisyonunun başında olacağını, ilerleyen dönemlerde tüm eksiklikleri gidereceklerini ifade etti.

''ERDOĞAN MAKEDONYA'YI SEVEN BİRİ''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Makedonya'ya ilgi, saygı gösteren ve bu ülkeyi seven biri olduğunu aktaran Kahil, "Mayıs veya Haziran'da Makedonya'yı ziyaret edeceklerini dile getirdiler. Makedonya ziyaretiyle, Türkiye'nin Makedonya'ya her türlü, her alanda, her açıdan, hem politika, hem ekonomi, hem de stratejik olarak desteğini verdiğini dile getireceğine inanıyorum. Tabii bu desteğin Balkanlar'a pozitif yönde daha büyük etkisi olacaktır. Makedonya için Türkiye gibi NATO üyesi, ekonomik olarak büyük bir devletin desteğini bizden esirgememesi önemlidir." ifadelerini kullandı.

Makedonya'daki Türklerin sık sık yaşadığı sorunlara da değinen Kahil, bu sorunların giderilmesi yönünde çalışmalarının olduğunu, sorunları birer birer gündeme getirip çözeceklerini söyledi.

Makedoncanın yanı sıra Arnavutçanın resmi dil olarak kullanılmasına imkan veren Dillerin Kullanımı Yasasına da değinen Kahil, "Diller Yasası ve bunun ilerlemesini kötü bir şey gibi görmeyelim. Üsküp’te, her yerde tabelalar iki dildeydi. Ekonomik açıdan birlik beraberliği sağlarsak tabii ki diğer durumlara da yansıyacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Çalışmaları boyunca ülkedeki Türklerin eğitiminin ilerletilmesi için çaba gösterdiklerini kaydeden Kahil, gelecek bir ay zarfında Türk Milli Eğitim Bakanı'ndan davet alarak, Makedonya Eğitim Bakanı ile birlikte Türkiye'yi ziyaret edeceklerini, Makedonya'da yaşayan Türklerin eğitim sorununun nasıl çözülebileceğini değerlendireceklerini aktardı.

Türkiye'nin bu doğrultuda da desteğini esirgemediğini dile getiren Bakan Kahil, sorunların hepsi birden çözülemeyeceğini, zira bunun için biraz zaman gerektiğini söyledi.

''HER YATIRIMCI KOLAYLIKLA BULABİLECEK''

Başta Türkiye'den olmak üzere, Almanya, Lüksemburg, İtalya, ABD, Azerbaycan, Katar ve Çin gibi dünyanın birçok yerinden 200'den fazla şirket ve iş adamının Makedonya'daki yatırım imkanları hakkında kendileri ile görüşmeler gerçekleştirdiğini aktaran Kahil, "Biz çok net ve şeffaf bir program hazırlardık. Bu programa göre her yatırımcı nasıl devlet teşviği alacağını kolaylıkla bulabilecek." dedi.

Son olarak Serbest Bölgede dokuz yatırımcı arasında dört Türk şirketinin de yatırım yaptığını, 7-8 Türk yatırımcısı ile de görüşmelerinin olduğunu anımsatan Kahil, "Bu ayın 17-18'inde Ankara’ya gidip, Kastamonu, Karabük yöresinden iş adamları ile görüşeceğim. İlerleyen dönemlerde bütün büyük kentleri de ziyaret edip, onların ticari, sanayi ve dış ticari odaları ile görüşüp onları Makedonya’ya davet edeceğiz, serbest bölgede yatırımlara gelsinler. Onlara siyasi istikrarsızlığın geçmişte olduğunu, artık siyasi istikrarın bulunduğuna dair garanti vermeliyiz." ifadelerini kullandı.

"HİÇBİR ŞEKİLDE DESTEKLEMİYORUZ''

"Türkiye hiçbir zaman Makedonya'ya NATO ve AB üyeliği yolunda desteğini esirgememiştir." diyen Kahil, Türkiye'de gerçekleştirdikleri üst düzey görüşmelerde Yunanistan ile gerçekleştirdikleri müzakerelerde varılacak her sonuçta Makedonya'ya destek sözü aldıklarını aktardı.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile Makedonya kanunları ve yasaları çerçevesinde mücadelelerinin olacağını vurgulayan Kahil, "Tabii ki FETÖ terör örgütüne karşıyız biz, her türlü terör örgütüne karşıyız. Bu terör FETÖ olsun, başka örgüt olsun her türlüsüne karşıyız ve karşı olacağız. Bilhassa FETÖ terör örgütünün Türkiye’de yaptığı hareketleri hiçbir şekilde desteklemiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Zaev dahil kendilerinin de terörle ve FETÖ ile mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Kahil, şunları kaydetti:

"FETÖ terör örgütüne karşı savaşacağız ve anayasa çerçevesinde, FETÖ'cülerin adım atmasına izin vermeyeceğiz. Nasıl Türkiye bizi her adımda destekliyor, biz de devlet olarak Türkiye’yi FETÖ terör örgütüne karşı olan savaşında destekliyoruz ve arkasında duracağız."

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • fusuy Lubkam 9 ay önce Şikayet Et
    Makadonyayı tüm Türkiye sever
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya'dan bomba Venezuela hamlesi!
TSK'nın tek yardımcısı ÖSO değil!