AB'den Türkiye'ye övgü! Çok etkilendik

AB Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Direktör Yardımcısı Maciej Popowski, Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 2 yıl gibi kısa sürede 600 bine yakın Suriyeli çocuğa verdiği eğitim hizmetinden çok etkilendiğini söyledi.

AB'den Türkiye'ye övgü! Çok etkilendik
AB'den Türkiye'ye övgü! Çok etkilendik
GİRİŞ 17.05.2018 18:05 GÜNCELLEME 17.05.2018 18:13
Bu Habere 83 Yorum Yapılmış

Ankara’da temaslarda bulunan AB heyeti, MEB tarafından uygulanan ve AB'nin finanse ettiği 300 milyon avro değerindeki Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonunu hedefleyen "PICTES" projesi kapsamında bin 100 Suriyeli çocuğun eğitim gördüğü Altındağ ilçesindeki Fatih Sultan Mehmet Geçici Eğitim Merkezini ziyaret etti.

Suriyeli çocukların, tekerlemeler ve Barış Manço’nun "Bugün Bayram" şarkısıyla karşıladığı AB heyeti, sınıfları ziyaret ederek, öğretmenlerden ve yetkililerden bilgi aldı. Projenin işleyişini yerinde müşahede eden Popowski, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtti.'ÇOK ETKİLENDİK'

 

 

Gördüklerinden çok etkilendiğini ifade eden Popowski, "Yapılan bütün çalışmalara müteşekkir olduğumuzu söylemek istiyorum. Başarılmış olan bu kadar çok şeyi gördüğümüz zaman MEB’in iki yıl gibi kısa sürede 600 bine yakın Suriyeli çocuğa vermiş olduğu eğitim hizmetinden çok etkilendiğimi söylemem lazım. Bu bir anlamda genç Suriyeli nüfusa yapılmış yatırım olarak da düşünülmeli." dedi. 'TÜRK HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Popowski, Türkiye’deki mültecilere yardım aracı olarak planlanmış olan programın sürdürülmesi ve devamının gelmesinin söz konusu olduğunu ifade ederek, "Bunların önümüzdeki yıllardaki devamını planlamak için Türk hükümetiyle gerekli görüşmeleri yapmak için burada bulunuyoruz. Bugünkü ziyaretimizin amacı da yapılan çalışmaları ve başarılanları yerinde görebilmekti." diye konuştu. 

Neticeden memnun olup olmadığı sorulan Popowski, "Burada bu okulda verilmiş olan eğitimi, kaç Suriyeli çocuğun okula devam ettiğini, onların mutlu yüzünü gördüğümüzde bizim de mutlu olmamamız mümkün değil." yanıtını verdi. 

PICTES Proje Direktörü Haydar Şahin de AB heyetinin ziyaretine ilişkin şunları kaydetti:

"Biz bu tablonun görülmüş olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başta Sayın Cumhurbaşkanımızın olmak üzere bu konuya vermiş olduğu destek ve bu sorunun arkasında durmuş olmasının ortaya çıkardığı çok önemli bir tablo var. Türkiye yapmış olduğu bu işle bütün dünyaya örnek olacak, çok büyük ölçekte çok başarılı bir faaliyeti MEB eliyle yürütmüştür. Takdir edilmesi de bizim açımızdan güzel bir şey." 

YAZDIR
YORUMLAR 83
 • ayar 9 ay önce Şikayet Et
  Neticede suriye boşaldı.İsrail adına abd oraya yerleşti.Şimdilik kürtler ile bir oluşum hazırlığı devam etse de geri planda israilin arzı mevud işi görülecek .İsrail bölgede kendi kontrolünde bir kürt yönetimine sahip olacak sistem oturduktan sonra kürtler de bölgeden kovulacaktır.Suriye halkının türkiyeye aktarılması hayra alamet değil.
  Cevapla
 • Cevat kelle 9 ay önce Şikayet Et
  Gözlerimiz yaşardı. Nasıl da beğendiniz :((
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Birde şu açıdan bakmak lazım,müslüman suriyeliler avrupa da asimile olmayacakmıydı?Yani müslümanlardan hristiyan yahudi devşirmeyecekmilerdi?Giderleri sadaka zekat gibi düşünürsek her açıdan suriyelilerin büyük bölümünün türkiyede olması büyük avantaj.Yarın bi gün savaş bittiğinde geri gidecek bu insanların bi kısmı.Geri gidenlerdende türkiye yanlısı olursa bu ülkemiz için çok iyi olur.Bu insanlarda yarın bi gün bizim zor günümüzde yardımcı olur kudüs oylaması gibi siyasi bi destekten bajsediyorum tabiki.Ekonomik bi yardım uzunca bi süre pek mümkün olmayabilir.
  Cevapla
 • Midyat 9 ay önce Şikayet Et
  Bütün dünya bizden çok etkileniyor :)
  Cevapla
 • Hakan 9 ay önce Şikayet Et
  Yani adam özetle diyor ki bize göndermeyin sizde kalsın siz iyi eğitiyorsunuz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Unvan maçı öncesi ortalık fena karıştı
Dünya, bu olağandışı karşılamayı konuşuyor!