AK Parti'den mazbata iptali için başvuru hazırlığı

AK Parti, Maltepe İlçe Seçim Kurulu tarafından hazırlanan İlçe Birleştirme Tutanağı’nın hukuksuz olduğu, buna dayanarak hazırlanan İl Seçim Birleştirme Tutanağı’nın da geçersiz olacağı iddiasıyla İl Seçim Kurulu’na başvurma kararı aldı. Başvuruda, İmamoğlu’na hukuksuz şekilde mazbatasının teslim edildiği belirtilecek.

AK Parti'den mazbata iptali için başvuru hazırlığı
AK Parti'den mazbata iptali için başvuru hazırlığı
GİRİŞ 18.04.2019 18:05 GÜNCELLEME 18.04.2019 18:09
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

 İlçe Seçim Kurulu, birleştirme tutanağını hazırlayarak İl Seçim Kurulu'na göndermişti. İl Seçim Kurulu da İl Birleştirme Tutanağı'nı hazırlamıştı.

 

 

AK PARTİ, MAZBATANIN VERİLMEMESİNİ TALEP ETMİŞTİ

AK Parti ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleriyle ilgili olağan ve olağanüstü itiraz süreçlerini başlatmış, süreçler tamamlanana kadar CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verilmemesini talep etmişti.

Aynı zamanda AK Parti'nin YSK Temsilcisi Recep Özel de Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak olağan ve olağanüstü itiraz süreçlerinin devam ettiği süreçte mazbatanın İmamoğlu'na verilmemesini istemişti.

 

 

"BAŞVURACAĞIZ"

AK Parti İstanbul Milletvekili Abdullah Güler, İstanbul İl Seçim Kurulu'nun henüz olağan süreç tamamlanmadan mazbatayı Ekrem İmamoğlu'na verdiği açıkladı.

Güler, Maltepe'deki seçim sonuçlarına ilişkin İlçe Birleştirme Tutanağının usulsüz hazırlandığını, İlçe Seçim Kurulu'nun sonradan hazırlanan oy sayım peronlarına ilişkin karışıklığı gidermeden, yani sandıklar sayılması gerekirken sayılmadan İlçe Birleştirme Tutanağı hazırladığını, bunu da İl Seçim Kurulu'na gönderdiğini söyledi. Usulsüz İlçe Birleştirme Tutanağı ile İl Birleştirme Tutanağı hazırlanıp mazbata verildiğini belirten Güler, İl Seçim Kurulu'na İl Birleştirme Tutanağı'nın hukuksuz hazırlandığına yönelik dilekçe vereceklerini, hakimlerin alelacele mazbata verdiklerini belirtti. Güler, mazbata teslim işleminin iptaline ilişkin İl Seçim Kurulu'na başvuracaklarını söyledi.

"YSK'NIN KARARINA RAĞMEN MAZBATA VERİLDİ"

AK Parti'nin YSK Temsilcisi Recep Özel A Haber’de ise YSK’nın, “Olağan itiraz süreçleri devam ediyorsa mazbatayı vermeyin” kararına rağmen il seçim kurulunun Ekrem İmamoğlu’na mazbata verdiğini ifade etti.

Özel canlı yayında şunları söyledi, ’’Mazbatayı vermek il seçim kurulu başkanlıklarının yetkisinde. Süreç henüz tamamlanmamıştı. En azından olağan ve olağanüstü itiraz sürecinin bitimine kadar mazbatanın verilmemesi için talebimiz olmuştu. Dün YSK da bununla ilgili, “olağan itiraz süreçleri devam ediyorsa mazbatayı vermeyin” yönünde bir görüş verdi. Bunu il seçim kuruluna iletti. Olağanüstü itiraz süreciyle ilgili bir karar vermedi. Bununla ilgili yetki tamamen il seçim kurulunda idi. Bize göre normal olağan itiraz süreçleri bitmiş değil. İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı seçimleriyle ilgili olarak olağan itiraz süreçleri bitmeden YSK’nın bu kararına rağmen mazbata verildi. Diyecek bir şey yok artık verildikten sonra geri al demek de olmaz. Ancak olağanüstü itirazın neticesine göre durum netliğe kavuşacak’’

ÇOK FAZLA MİKTARDA DİLEKÇE VAR

Recep Özel İHA’ya yaptığı açıklamada,’’Araştırmanın sağlıklı olması açısından itirazın sonuçlanması için herhangi bir sürenin verilemeyeceğini belirten Özel, ”MHP’nin Maltepe’de bir olağanüstü itirazı var. Birde büyükşehir ile ilgili bir olağanüstü itirazı var. Dosyalar kapsamlı olduğu için, geniş ve ekleri de çok fazla miktarda olduğu, kapsamlı bir dilekçe olduğu için okumak, incelemek ve araştırmak belirli bir süre alacaktır” şekkinde konuştu

SEÇİM TARİHİ 2 HAZİRAN’I GEÇER

İtirazın kabul edilmesi durumunda, karar verilen tarihe göre YSK’nın yeni bir tarih verme yetkisinin olduğunu söyleyen Özel, “Ara seçim, 2 Haziran olarak bir tarih var ama verilecek karar tarihi itibariyle seçimin yetişmemesi ihtimaline binaen YSK her zaman yeni bir tarih verme yetkisine sahiptir. Yeni bir tarihte verilebilir. (Seçim tarihi 2 Haziranı geçer mi ?) Geçer” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR 37
 • oraloğlu 4 ay önce Şikayet Et
  nasihat: gül oyna tepe tepe kullan ,,, ömrün başkan olarak sadece 5 gün... unutma bunu.sanmaki zehir zehirliyor,, yemek karın doyuruyor. müşahade yakin ehlinden.
  Cevapla
 • Ali Atasoy 4 ay önce Şikayet Et
  Çok büyük şaibe var. Gönüller rahatlatılmalı. Sadece istanbul değil tüm türkiye'de seçimler yenilenmeli. İstanbul'da yapılanın Ankara'da, İzmir'de yapılmadığını düşünmek saflık olur. Gerekirse meclis devreye girmeli ve erken seçim kararı almalı.
  Cevapla
 • Talip 4 ay önce Şikayet Et
  Ne zamandır hırsızlara mazbata veriliyor bu seçimler böyle olduysa bundan sonra da olabilir.. buna mutlaka çözüm bulmak lazım .. halk partisi halkın oyunu çaldı
  Cevapla
 • selami 4 ay önce Şikayet Et
  çekemiyolar bizi oy oy oy
  Cevapla
 • Hatip 4 ay önce Şikayet Et
  Böylesine şaibenin olduğu bir ortamda seçim kurulu mazbata verebiliyorsa o seçim kurulunu iyi araştırmak lazım.. ortada aleni yapılmış bir usulsüzlük varken nasıl bir hakim son kararı verebilir kaldı ki karar usulsüzlük yapananın lehine... Hırsızlara...
  Cevapla
 • Sadi 4 ay önce Şikayet Et
  Anlaşılan bu seçim kurulları da birilerinin kulu... Hatta kripto bile olabilir.. en azından RTE düşmanı olduğu kesin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
4 kat birden düştü! 2. el fiyatına sıfır otomobil
'Türkiye'yi bekliyoruz, biz hazırız!'