Atatürk'ün gizli vasiyetinde ne yazıyor?

Atatürk’ün ölümünden bugüne tartışılan ve varlığı gerek Genelkurmay Başkanlığı tarafından Atatürk’ün gizli vasiyeti’ artık AİHM’de.

Atatürk'ün gizli vasiyetinde ne yazıyor?
Atatürk'ün gizli vasiyetinde ne yazıyor?
GİRİŞ 15.09.2012 16:49 GÜNCELLEME 15.09.2012 16:51

Uzun süredir kendisini bu konuya adayan, kurduğu www.ataturkungizlivasiyeti.com adlı internet sitesiyle tartışmayı sıcak tutan vatandaş Meriç Tumluer, konuyu AİHM’e taşımayı başardı.
 
Bu gizemli tartışmanın fitilini ateşleyen Meriç Tumluer iddialarını şöyle ete kemiğe büründürüyor: “Atatürk, 6 Eylül 1938’de Dolmabahçe Sarayı’nda, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Hasan Rıza Soyak, Ordinaryüs Prof. Neşet Ömer İrdelp’in de olduğu sırada, İstanbul Beyoğlu 6’ncı Noteri İsmail Kunter’i makamına davet ederek, el yazısı ile yazmış olduğu vasiyetlerinin olduğu zarfı kapalı bir şekilde 3 yerinden kırmızı bal mumu dökülüp, mühürletti ve notere ’Bu kapalı zarfta vasiyetlerim var. İcap ettiği vakit gerekeni yaparsınız’ diyerek teslim etti. Mühürlü büyük zarf Ankara 3. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından, 28 Kasım 1938’de bir heyet huzurunda açıldı.”
 
“Ziraat Bankası’nın gizli kasalarındaydı”
 
İddialara göre ise Atatürk’ün vasiyetnamesi eksik açıklanmıştı. Çünkü Ata’nın mühürlettiği zarf içinde bir zarf daha çıkmış, bu zarf da Ankara 3. Sulh Hukuk Hakimi Osman Selçuk ve görevli bir heyet tarafından 5 Ocak 1939 ‘da Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü Merkez Şubedeki özel bir kasaya konmuştu. Tumluer, “Bu zarf mahkeme kayıt altına alınmıştı. Kasaların gününden önce açılmasını engellemek maksadı ile 50 yıllık süreç için kasaların kapısı özellikle bir kaynakla tutturulmuştu. Vasiyetin açıklanma zamanı geldiğinde dönemin yetkilisi 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren bu konuda kamuoyuna hiçbir bilgi vermedi.”
 
Atatürk’ün gizli vasiyetinin açıklanması için beklenen süre dolup da kimseden ses çıkmayınca bu kez konu mahkemeye taşındı. Meriç Tumluer’in 2005’te Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne verdiği dilekçe Atatürk’ün gizli vasiyeti iddiasını mahkeme gündemine getirdi. Aralarında 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in yanı sıra eski miletvekili Emin Şirin ve Araştırmacı-Yazar Aytunç Altındal’ın da bulunduğu isimler tanık olarak gösterilmişti. Hakim 2005’te “Davacıların iddia ettiği gibi bir vasiyetnamenin varlığı sübuta ermediği” gerekçesiyle davacıların talep ve davasının reddine karar verdi.
 
AİHM başvuruyu kabul etti
 
Türkiye’deki iç hukuk yolları tükenince bu kez gözler AİHM’e çevrildi. Tumluer son çare olarak Strasburg’daki AİHM’e 19 Nisan 2007’de, 40 sayfadan oluşan dilekçeyle başvurdu. 31 Mayıs’ta ise Strasburg’dan yanıt geldi. 17820/07 dosya numaralı başvuruyla ilgili şöyle denildi: “Başvurunuz alınmıştır. Mahkemenin kararı hakkında ileride size bilgi verilecektir.”
 
Vasiyette hilafet mi vardı?
 
AraŞtIrmacI-Yazar Aytunç Altındal’a göre, Atatürk, bazı notlarının ölümünden 50 yıl sonra açıklanmasını vasiyet etmişti. Altındal, “Kenan Evren ve dönemin başbakanı Turgut Özal, bunları okudular. Ancak bu görüşlere, bu fikirlere ’toplumun henüz hazır olmadığını’ öne sürerek bunların açıklanmasını engellediler” dedi. 1988’de Atatürk’ün vasiyetinin üstüne 25 yıllık yeni bir yasak konulduğunu da iddia eden Altındal, “Atatürk, hilafetin kişi bazında değil, bütün İslam ülkeleri arasında rotasyonla değişecek bir kurum olarak canlandırılabileceğini düşünüyordu. Bu vasiyeti 1958’de Adnan Menderes de öğrendi ve ’Siz isterseniz hilafeti bile geri getirebilirsiniz’ cümlesini bu nedenle söyledi.”
 
KIRMIZI MÜHÜRLÜ VASİYET
 
6 Eylül 1938’deki vasiyet mektubunda bir gizli zarf daha vardı. Tartışılan zarf, şimdi AİHM’in de gündemine geldi.
 
PEŞİNİ BIRAKMIYOR
 
Meriç Tumluer, yıllardır araştırdığı “gizli vasiyet”i AİHM’e kadar götürmeyi başardı. Bundan sonra ne olacağını kendisi de merak ediyor.

YORUMLAR 9
 • gizemli 3 yıl önce Şikayet Et
  ehhh iste
  Cevapla
 • virdis moment 5 yıl önce Şikayet Et
  unutmayın ki mustafa kemal atatürk bir osmanlı paşasıydı,,,. osmanlı eğitimi almış insanları yargılayacak derinlikte değilsiniz,,, dikkatli olun, lütfen,,,
  Cevapla
 • ahmet şengül 5 yıl önce Şikayet Et
  arapların dini (islam) ve gökten indiği sanılan kitap(kuranı kerim). atatürk bir konuşmasında böyle bir cümle kuruyor,zannetmiyorum hilafetle ilgili birşey olacağını.
  Cevapla
 • tolga ceyhan 5 yıl önce Şikayet Et
  yıllarca anlatıladurdu bu vasiyet. milletin kafasında farklı farklı düşünceler oluştu kimisinde kin kimisinde bir umut kimisinde kendi düşüncesi ne göre bir vasiyet olduğu için açıklanmadığı için kızanlar tepkiler tepkiler millet hazır değilmiş millet neye hazır olup olmadığını kim belirleyecek 12 eylülde darbeyede hazır değildi 28 şubatta muhtıraya hazır değildi daha önceki darbelere hazır değildi darbe zemini hazırlayan katliamlarada hazır değildi eğerki böyle bir vasiyet varsa bunun avrupası bilmem nesine gerek kalmadan kendi devletimiz açıklamalı hemde bir an önce hiçbir yabacı kuruluşun etkisi ile olmamalı bu ayrıca ab ye dahil edilmeyen bir ülke olarak bazı sözleşmelerin iptalinide istemek gerek artık ortaklık olmayan bir yerde siz bir işletmenin koyduğu kurallara nekadar uyarsınız sizi yonlendirmesine nekadar izin verirsiniz bir düşünün
  Cevapla
 • Umut Ziya OK 5 yıl önce Şikayet Et
  karışık. bana biraz tuhaf geldi...hem adnan menderes , kenan evren turgut özal vs birsürü kişi okumuş mektubu hemde kaynakla tutturulmuş deniliyo... işine gelmeyenler o mektubu okuduysa artık o mektubun varlığından şüphe ederim gerçektende bir mektup bulunursa bunun gerçekten atanın yazıp yazmadığını anlamak için diğer el yazmaları ile laboratuvar ortamında da kanıtlanması gerekir.
  Cevapla
 • ercan 2 yıl önce Şikayet Et
  bu konu benimde dikkatimi çekiyor şuna inanıyorumki o zarftakiler türk milletine bildirilseydi türkiye şimdi çok ileri bir ülke olurdu buna yürekten inanıyorum
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Müjde verildi! Emekli maaşına en az 433 TL zam
Muharrem İnce TRT'de fena yakalandı!