Şivan Perwer CNN Türk canlı yayınına katıldı

Türkiye'deki Nevruz kutlamalarına katılabileceği yönündeki iddialarla gündeme gelen Kürt Sanatçı Şivan Perwer, Erbil'de CNN Türk'e konuştu.

Şivan Perwer CNN Türk canlı yayınına katıldı
Şivan Perwer CNN Türk canlı yayınına katıldı
GİRİŞ 23.03.2013 01:19 GÜNCELLEME 23.03.2013 02:54

Türkiye'den 37 yıldır uzakta yaşayan Kürt Ozan Şivan Perwer CNN TÜRK'te bu akşam 'Ne Oluyor?' programına konuk oldu. Erbil'de röportaj veren Perwer, Türkiye'deki sanatçıları neden eleştirdiğini, Sezen Aksu ve Tarkan'la ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sezen Aksu ile konser meseleniz. Bu Türkiye'de bir efsane haline geldi. Doğru mudur değil midir? sorusuna
Şivan Perwer 'Sezen Hanım dopdolu bir sanatçıdır. Türkler rahmetli Pavarotti'yi de çağırdılar. Jackson'ı da çağırdılar. Bir sürü yabancı sanatçı dinliyorlar, değil mi? Ben o ülkenin çocuğuyum, niye beni dinlemiyorlar? Kürtçe söylediğim için beni dinlemiyorlar, değil mi? Onun için Türkiye'deki sanatçıları eleştirdim. Yüzü hep Amerika, Avrupa tarafında. Biraz taklit etmek, biraz kıvırmak. Gerçekten kendi gerçeklerine yönelmediler. Türkiye'deki sanatçının aslında yapması gereken gerçek şey benimle ya da Kürt sanatçıyla şarkı söylemektir. Bu da Türkiye'yi güzelleştirir bence' diyerek eleştirisini dile getirdi.

Size geldi mi bir teklif bir mesaj? Doğrudan mı geldi, dolaylı mı geldi? sorusu üzerine Perwer 'Yoo dolaylı geliyor arada sırada öyle' diye yanıt verdi.

SEZEN AKSU BENİ HİÇ ARAMADI Kİ…

Sezen Aksu'nın sizi aramasını ister misiniz? Siz onu aramak ister misiniz? sorusu üzerine Sezen Aksu'ya olan sevgisini dile getiren Perwer 'Sezen güzel bir insandır biliyorum yani. Arasın ben sevinirim' dedi.

TARKAN, ERBİL'E BENİ ZİYARETE GELDİ

Şöyle bir konser yapsak dediğiniz biri var mıdır Türkiye'de? sorusu Perwer'den çok çarpıcı bir yanıt buldu. Perwer, 'Bazı gruplar çıkıp söylüyorlar. Fakat Sezen Hanım'la şimdiye kadar öyle bir direkt ilişkimiz olmadı. Ama selamımız geldi birbirimize. Bunuda söylüyorum söylenmesin denmişti ama niye saklayalım. Mesela Tarkan iki gün benim misafirim oldu. Çok şey konuştuk. Tarkan'ın güzel bir ruhu var. İyi bir sanatçı gerçekten' diyerek bir bilinmeyi açıkladı.

Sanatçıların barış sürecine barış demeyelim sadece demokrasiyle, demokratik bir Türkiye ile sonuçlanacak bu sürece katkı yapacağını düşünüyor musunuz? Risk almalılar mı, cesaretli olmalılar mı? Alırlarsa siz sanatçılar neyi değiştirebileceğinizi düşünüyorsunuz? dendiğindiğinde ise Perwer, 'Sanatçılar siyasetin değil halkın malıdır. Halk sanatçılarla birlikte hareket eder her zaman. Kendi adıma hiçbir şey istemiyorum. Sadece barışsınlar. Ben hizmet ederim. Eğer gerçekten beklediğimiz şeyler olursa ben hemen katılırım' sözleriyle sanatçı duyarlılığını gösterdi.

ETİKETLER
nevruz
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'den Rusya'ya çok sert uyarı: Son verin yoksa..
Muharrem İnce şiiri değil, baş döndüren bir destan