NASA'dan çığır açacak 'Güneş' planı

NASA, Güneş'i lens olarak kullanmanın planlarını yapıyor. Peki bu plan gerçek olursa, Uzay araştırmalarında neler değişecek?

NASA'dan çığır açacak 'Güneş' planı
NASA'dan çığır açacak 'Güneş' planı
GİRİŞ 17.03.2017 18:29 GÜNCELLEME 18.03.2017 00:57

NASA astronomları uzayın daha derinlerine bakarken, giderek daha büyük ve daha güçlü teleskoplara ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden de Jet Propulsion Lab'dan bir araştırma ekibi, yıldız sistemimizdeki en büyük nesne olan Güneş'i bir kozmik büyüteç olarak kullanmayı önerdi.

Einstein'ın Görecelik Teorisi'ne göre büyük nesneler çevrelerindeki alanı büküyor ve bu alan içerisinde ilerleyen her nesnenin yolunu eğiyor. Yolu değişen şeylerin arasında ışık da bulunuyor ve doğru şartlar altında bu durum, arkasında kalan alan için bir büyüteç etkisi yaratabiliyor.

Bu durum, yer çekimi lensi olarak biliniyor ve astronomlar, yıllardır bu özelliği kullanarak teleskopların yeteneklerini arttırmaktaydı. Dış gezegen Kepler 452b bu şekilde keşfedildi ve bu gezegen binlerce ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

Ancak bu planın bazı teknik sorunları da yok değil. NASA'nın Planetary Science Vision 2050 atölyesinde JPL ekibi tarafından yapılan sunuma göre bu yöntemin çalışması için görüş nesnelerinin (teleskopların) ışığı düzgün odaklayabilmek için Güneş'ten 550 AU uzaklıkta yer almaları gerekiyor.

1 AU uzaklığı, Güneş ile Dünya arasındaki mesafeye denk gelmekte ve 550 AU uzaklığı da yıldızlar arası uzay içerisinde bir noktaya denk geliyor. Karşılaştırma amacıyla belirtmek için Voyager 1 şu anda Dünya'dan 137 AU uzaklıkta ve bu küçük uzay aracının bu noktaya ulaşması 40 yıl sürdü.

Ayrıca Dünya'nın yörüngesi ile ilgili de bir sorun söz konusu. Gezegenin Güneş ve görüş cihazlarına göre konumuna göre belirli yıldızları veya bölgeleri inceleme yeteneği oldukça sınırlı olabilir.

Ancak bütün bu zorluklara rağmen, sistemin geri dönüşü oldukça karlı görünüyor. Şu anda bir dış gezegeni yıldızından ayırmakta zorlanmaktayız. Örneğin bu haftanın başlarında sunulan TRAPPIST-1 görüntüleri, genel olarak sadece küçük bir piksel grubundan oluşmaktaydı. Ancak Güneş'in kendisinin bir lens olarak kullanılması ile gezegenlerin kendilerini görme imkanımız olabilir.

Son olarak büyütme oranı da şu andakine göre ciddi bir şekilde iyileşiyor. Sadece birkaç piksel görüntü almaktansa 100 ışık yılı uzaklıktan 1000x1000 piksel görüntülere - gezegen yüzeyinin 10 kilometre kare büyüklüğündeki bir alanı - ulaşabiliriz.

Hubble, bu görüntü kalitesine Mars'a bakarken bile ulaşamıyor. Bu büyütme yeteneği de gezegenlerin atmosferlerinin kimyasal yapısını belirleme yeteneğimizi ciddi bir şekilde arttıracaktır.

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Doğancan 1 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten önemli ve etkileyici bir plan ama bu planın 2050 yılına kadar gerçek olması için çok devrimsel bir dizi çığır atıcı keşif yapılmalı çünkü o kadar uzağa bu kadar yakın zamanda araç yollanması, teleskobun güvenliği ve iletişimi için önemli keşifler lazım. En önemlisi Voyagerlar'ın iletişiminin kesileceği tarihin beleirlenmesine neden olan neden ile aynı olacak : Yakıt problemi kayda değer bir sorun olacak gibi görünüyor...
  Cevapla
 • derviş 1 yıl önce Şikayet Et
  adamlar nelerle uğraşıyor
  Cevapla
 • Doğancan 1 yıl önce Şikayet Et
  Biraz sizde birkaç proje üretseniz yada en azından neden uğraştıkları üzerine sizde düşünseniz keşke...Bu tip projeler bütün insanlık için yapılıyor
  Cevapla
 • devirdaim 1 yıl önce Şikayet Et
  seni tutanmı var sende uğraş biz bunların uğraştıklarıyla yüzlerce yıl evvel rasathanelerimizde uğraştık zaten uluğ bey ali kuşcu biruni
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan yeniden Mustafa Cengiz!
HDP Almanya'da rezil oldu