Kaybettiği arkadaşı için çizdi dünya ikincisi oldu

Konya'da immün yetmezliği olan 12 yaşındaki Topçu, trafik kazasında kaybettiği arkadaşının ölümünden etkilenerek çizdiği resimle, Ukrayna'da düzenlenen yarışmada ikinci oldu.

Kaybettiği arkadaşı için çizdi dünya ikincisi oldu
Kaybettiği arkadaşı için çizdi dünya ikincisi oldu
GİRİŞ 07.12.2017 15:57 GÜNCELLEME 07.12.2017 15:57

Konya'da yaklaşık 10 yıldır immün (bağışıklık) yetmezliği nedeniyle tedavi gören 12 yaşındaki Ümmü Gülsüm Topçu, trafik kazasında vefat eden arkadaşının organlarının bağışlanmasından etkilenerek çizdiği resimle uluslararası yarışmada ikinci oldu.

Ukrayna'nın Kharkiv kentinde düzenlenen "3. Uluslararası Hasta Çocuklar Resim Festivali"ne yöresel kıyafetlerle giden Topçu, başarısıyla neredeyse ellerinde büyüdüğü doktorlarını, hastane personelini ve aşçılık yaparak kendisine bakan annesini gururlandırdı.

Ümmü Gülsüm, yarışma sonrası uçakla Türkiye'ye dönerken, pilotun tebrik anonsu ile büyük sevinç yaşadı.

Ümmü Gülsüm Topçu, kronik rahatsızlığı nedeniyle sürekli hastaneye gittiğini, evde eğitim uygulamasından yararlanarak eğitimine devam ettiğini söyledi.

ORGAN NAKLİ İLE İLGİLİ RESİM ÇİZDİ

Resim yapmayı çok sevdiğini, Türkiye'deki yarışmada başarılı olunca Ukrayna'daki uluslararası yarışmaya katıldığını belirten Topçu, "Trafik kuralları ve organ bağışının önemini anlatmaya çalıştım. Resimde bir araç kırmızı ışıkta geçerek yayaya çarpıyor. Hayatını kaybeden yayanın organları da bağış bekleyen bir hastaya naklediliyor ve iyileşiyor. Bunu anlatan bir resim çizdim." dedi.

Yaptığı resmin kendisi için büyük anlam taşıdığını vurgulayan Topçu, şöyle devam etti:

"Çok sevdiğim arkadaşıma araba çarptı ve vefat etti. Bütün organları ihtiyacı olan hastalar için bağışlandı. Bağışlanan organlarla hasta çocuklar hayat buldu. Ben de bu olaydan etkilenerek böyle bir resim çizmek istedim. Bu resmi vefat eden arkadaşıma hediye ediyorum."

MADALYASI UÇAĞA ALINMAYACAK DİYE KORKTU

Topçu, yarışmada ikinci olduğunu öğrendiğinde çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Ödülünü aldıktan sonra dönüşte havaalanı personelinin madalyasını uçağa alamayacağını söylemesi üzerine ağlamaya başladığını anlatan Topçu, "Görevli, ağır olduğu için madalyamı sırt çantamdan çıkararak 'bu ne?' diye sordu. 'Buradaki resim yarışmasında kazandığım ödülüm' dedim. Uçağa alınamayacağı korkusuyla ağlamaya başladım. Diğer görevlilerin araya girmesiyle sorun çözülünce rahat bir nefes aldım." diye konuştu.

Uçakta pilotun, ismini anons ederek resim yarışmasında derece aldığını yolculara duyurduğunu aktaran Topçu, "Yolcuların hepsi alkışlayıp, tebrik etti. Uçaktan inince yolcular benden yaptığım resmi göstermemi istediler ve fotoğrafını çektiler. Çok güzel bir duyguydu." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Milli atlet soyunma odasında ölü bulundu!
Suudileri iyice köşeye sıkıştıracak çıkış!