Türkiye 10 yaşındaki 'felsefeci' Atakan'ı konuşuyor

10 yaşındaki Atakan, sosyal medyada paylaşılan videosuyla Türkiye'nin gündemine oturdu. Okuduğu kitaplar ve yaptığı derin yorumlarla kendine hayran bırakan Atakan, "Kitap okuyun" tavsiyesinde bulundu. Atakan'ın annesi ise, çocuğunun iyi bir eğitim alması için çağrı yaptı.

GİRİŞ 19.02.2020 19:09 GÜNCELLEME 19.02.2020 19:14
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Türkiye 10 yaşındaki Atakan Kayalar'ı sosyal medyada paylaşılan görüntüsüyle tanıdı. Bir alışveriş merkezinde kitaplara bakarken düşüncelerini paylaşan ve okuduğu kitaplardan bahseden Atakan Kayalar, Demirören Haber Ajansı'na konuştu. Avcılar Mustafa Kemal Paşa Ortaokulu beşinci sınıf öğrencisi Kayalar, son 5 ayda 250'den fazla kitap okuduğunu ifade ediyor. 

 

 

"FAZLA ANLATABİLECEK HAYAT HİKAYEM YOK"

Kayalar, "Adım Atakan. Bu kadar. Fazla anlatabilecek hayat hikayem yok. Metafor uzmanıyım desem olmaz, beyin cerrahıyım desem olmaz, cumhurbaşkanıyım desem olmaz. Felsefeyle ilgilisin galiba dedim. Eğitim ve bireysel haklar üzerine konuşuyorduk. O an da Fethi Çağıl bir şey söyledi. Tam olarak hatırlamıyorum. Okuduğum kitaplara bakacak olursak. Kayı serisinin tamamını okudum. Nutuk okudum. Homeros İlyada okudum. Böyle buyurdu Zerdüşt okudum" şeklinde konuştu. 

 

 

"İLK ÖNCE FELSEFE ONDAN SONRA İSE TARİH ÖĞRETİLMELİDİR"

Okul öncesi felsefe eğitimi verilmesi gerektiğini ifade eden Atakan Kayalar, "Okuldan önce ayrıca bir ahlak eğitimi, ahlak, terbiye ve saygı eğitimi verilmesi gerekiyor. Ondan sonra ise felsefe eğitimi verilmesi gerekiyor. Eskiden felsefe ve psikoloji derdim ama artık sadece felsefe diyorum. Küçük çocuklara psikoloji öğretmekte büyük bir sıkıntı vardır. İnsan hep kendinde bir şeyler arar. Gider şizofreniye bakar. Ben böyle miyim, ben şöyle miyim, ben öyle olacak mıyım, ben böyle olacak mıyım, benim düşüncelerim nasıl, ya ben şizofreniysem diye düşünmeye başlar. O yüzden ilk önce felsefe ondan sonra ise tarih öğretilmelidir" ifadelerini kullandı. 

"KİTAP OKUYUN" 

Sosyal medyada kendisiyle ilgili yorum yapanlara çağrı yapan Atakan Kayalar, "Çoğu insan 'seni görünce kitaplığımın sadece sayfalardan oluşan bir yığın olduğunu fark ettim' demiş. Yapmayın. Olmaz lütfen. Kitap okuyun" şeklinde seslendi. 10 yaşındaki Atakan'ın öncelikli kitap önerileri ise Hayvan Çiftliği - George Orwell ve Küçük Prens - Antoine De Saint Exupery. 

Atakan'ın annesi.

"ÇOK MUTLUYUM VE GURURLUYUM" 

Atakan Kayalar'ın annesi Hülya Kayalar, "Şu an duygularım çok karışık. O kendini hemen ifade edebiliyor ama benim duygularım çok karışık. Bizim herhangi maddi, manevi beklentimiz yok. Sadece eğitim konusunda doğru, düzgün, sosyal arkadaşlarından koparılmadan biraz farklı eğitim alması. Cumhurbaşkanımız ve Milli Eğitim Bakanımızdan tek ricam oğlum Atakan Kayalar arkadaşlarından ayrılmadan öyle bir eğitim istiyoruz. Onun ötesinde çok mutluyum. Çok gururluyum. Maddi ve manevi her türlü mutlu. Halkımızdan istediğim bu hayatının devam ettirilmesi. Tıpkı benim yaptığım şekilde" diye konuştu. 

KAYNAK: DHA
YAZDIR
YORUMLAR 68
 • Şura kaya 1 ay önce Şikayet Et
  Atakan maşallah büyümüş küçülmüs bir çocuk Ama çocuk. Kendisi çocuk aklı kocaman.bu aklini kendisi olması için harcamalı insallah atakan kitap yazar ama kendi düşünlerini kendi yasanmişliklarini kendisi olarak.Atakan her okudigu kitabin etkisinde kalmiş okudugu kitap kadar yazarlarin düşüncesini beyninde depolamış beynini bosaltmak onun için faydalidir. Akil yasta degil bastadir.
  Cevapla
 • Pedagog 1 ay önce Şikayet Et
  Bu çocuk demedi demeyin kafayı yer boş saptırıcı işlerle uğraşıyor.
  Cevapla
 • muşi dayı 1 ay önce Şikayet Et
  bu çocuk tamamen bir proje, öncelikle psikolojik destek ve iyi bir doktora görünmesi gerekli.okumaktan güneşe çıkmamış yüzü bembeyaz.esas konu ellerinde tuttuğu kitaplar, hayvan çiftliği kitabı kapakta domuz resmi, ikincisi küçük prens adlı kitap yazarı ateist, kitaplarında ateizmi öven benim kitaplarımı kim okursa kesin ateist olur diyen bir yazar.fitne her yerde dikkat edelim.
  Cevapla
 • harun 1 ay önce Şikayet Et
  Maşallah çok akıllı, çocuklarımıza önce Allah'ı ve İslam'ı öğretmeliyiz felsefeyi değil.
  Cevapla
 • GRKN 1 ay önce Şikayet Et
  henüz 10 yaşında felsefeden bahsediyor (varolma,varolma nedeni,varoluşun kaynağı bilgi ve bilimi araştırma değil sorgulama yöntemidir felsefe) yani bu çocuk toplumdan uzak soyutlanmış asosyal bir şekilde mahfolup gidecek felsefe ahmaklıktır ötesi yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir futbol maçıyla kabusa dönen iki şehir!
ABD'den korkunç görüntüler: Seyyar morglar bile doldu, cesetler ortada