Yörükler kültürlerini böyle yaşatıyor

Kışı Ege ve Akdeniz sahillerinde geçiren Yörüklerin yaylalara göçü başladı. Yörükler, zorlu yolculuk öncesi Muğla'nın İkizce yaylasındaki şenlikte, ''Geleneksel Yörük Düğününü'' canlandırıldı.

Yörükler kültürlerini böyle yaşatıyor
Yörükler kültürlerini böyle yaşatıyor
GİRİŞ 12.05.2009 06:29 GÜNCELLEME 12.05.2009 06:29

Anadolu'da bin yıldır yaşayan, efsane olan ancak yerleşik düzene geçenlerin yoğunlaşmasıyla sayıları azalan Yörükler, atalarından kendilerine miras kalan kültürlerini yaşatmaya devam ediyor.

Göçerlerin son temsilcileri olan ve yaz mevsimini Muğla'nın İkizce, Göktepe ve Fethiye'nin yaylalarında geçiren Yörüklerin zorlu yolculukları başladı.

At, eşek ve keçileriyle birlikte sahillerden yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek geleneklerini sürdüren Yörükler, yılın 6 ayını yaylalarda, 6 ayını da sahillerde geçiriyorlar.

Uzaklığına göre 2 ila 5 gün arasında yaylaya ulaşacak olan Yörükler, yaklaşık 6 ay sonra, havaların soğumaya başlamasıyla birlikte sahil kesimlerine dönecekler.

Sonbahar'da Akdeniz ve Ege sahillerine inen ve Mayıs ayının ilk haftalarından itibaren yaylalara göç eden Yörükler, eskiden olduğu gibi at ve deve sırtında değil, traktörlerle göç ediyorlar.


-YÖRÜK ŞENLİĞİ-


Yörüklerin zorlu yolculuğu öncesinde, Muğla'nın İkizce yaylasında, ''Yörük Türkmen Şenliği'' düzenlendi. Şenliğe Muğla, Milas, Yatağan ve Fethiye'de yaşayan Yörükler ve aileleri katıldı.

Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Nurhan Keleş, AA muhabirine amaçlarının Yörük ve Türkmen geleneklerini yaşatmak olduğunu belirterek, ''Bu şenlikte unutulmaya yüz tutan Yörük Düğünü'nü canlandırıldı. Bu etkinliklerle örf ve adetlerimizi gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Bu tür etkinliklerin yaşatılması lazım. Biz bu şenliğe maddi destek verilmesini ve 1 hafta süreyle yapılmasını istiyoruz. Bu kültürel değerlerin yaşatılması hayati önem taşıyor.'' dedi.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ise insanların kültürel yaşamlarına, gelenek ve göreneklerine sahip çıkmasının önemli olduğuna işaret ederek, ''Muğla'nın çoğu Yörüktür. Bende bir Yörüğüm. Muğla'da Yörük kültürünün yaklaşık 400 yıllık bir geçmişi var. Bu kültürü mutlaka gelecek nesillere aktarmalıyız. Geçmişi unutmamalıyız. Bu bir kültürel zenginlik. Bu kültürel zenliğimizin kıymetini bilmeli ve korumalıyız'' diye konuştu.

Şenliğe Fethiye'nin Boğa Köyü'nden katılan Yörükleri temsilen konuşan köy muhtarı Bahri Boğa ise şunları söyledi:

''Yörük kültürünü yaşatmak için 12 yıldır Fethiye'de Yörük şenliği düzenliyoruz. Yeni yetişen gençler geçmişini bilmiyor. Her şenlikte, köyün en fakir gencini evlendirerek düğün yapıyoruz. Şenliğe Türkiye'nin farklı kentlerinden Yörükler geliyor. Özellikle Toroslar ve Fethiye'deki yaylalara göç ediyoruz. Eskiden develerle yolculuk ediyorduk ve yaylaya 1 haftada ulaşıyorduk. Artık kamyonet ve traktörlerle 2-3 günde yaylaya ulaşıyoruz.''


-YÖRÜK DÜĞÜNÜ-


İkizce Yaylası'nda düzenlenen ''Yörük Türkmen Şenliği'' kapsamında unutulmaya yüz tutan geleneksel ''Yörük Düğünü'' de canlandırıldı. Yaklaşık 70 kadın ve erkek tarafından canlandırılan düğünde, ''Gelin alma, kına merasimi, çeyiz gönderme, gelin alayı karşılama, damat tıraşı'' bölümleri şenliği izleyen vatandaşların ve turistlerin beğenisini kazandı.

Yaylanın farklı noktalarına Yörük çadırları kuruldu ve çadırlarda Yörükler bağlama eşliğinde türküler söylediler. Gelin alma töreninde, geline ait çeyizlerin eşek ve develer yardımıyla taşınması dikkati çekti.

Yörük düğünü kapsamında gösteri yapan ''Yörük Obaları'' halk oyunları ekibi, izleyicilerin isteği doğrultusunda iki defa gösteri yaptı.

 

 (aa)
Yörükler kültürlerini böyle yaşatıyor
GALERİYE GİT
YORUMLAR 8
 • emrah m 9 yıl önce Şikayet Et
  yörüyün yörüklerim.... yörüyün yörüklerim. şanlı yürüyüşünüz bolluk bereket getirsin.
  Cevapla
 • salih akca 9 yıl önce Şikayet Et
  helallllll.. Emre AYDIn kardeşim eline diline yüreğine sağlık ne güzel demişsin gözlerim yaşardı.bende yörüğüm mersin erdemliliyim.veyörüklüğümle gurur duyuyorum.ben yörükistan diye bir devlet peşinde değilim ben özerklik tanınmak kendime ait başka bir dil peşindede koşmadım çünkü bu bana yakışmaz çünkü bu su iştiğin tasa ..... anladınız siz.haber7 ye çok teşekkür ediyorum.ellerinize sağlık
  Cevapla
 • ahmet gürsoy 9 yıl önce Şikayet Et
  batı ve emperyalizm. Kürtlerde,yörüklerde Türklerin bir koludur yani başka milletten veya ırktan değildir.Bir boy veya Aşirettir.Türklerin has soyudur.öğrenmek istiyorsanız biraz internete göz atalım.batının ve emperyalistlerin oyununa gelmeyelim.
  Cevapla
 • BAHADIR NURETTİN CANBOLAT 9 yıl önce Şikayet Et
  Selam olsun Bizi anlayan Dağlar.... Tam 10.000 yıldır. işte bu insanların kanları suladı çin seddinden -manş denizine her karışı her toprağı. dünyaya hırslarıyla hakim olmadı... allah Türkleri adelet dağıtsınlar diye, yarattı. elimde Atalarımın eli var. Şen olsun seferiniz. Harekette bereket var...
  Cevapla
 • emre aydın 9 yıl önce Şikayet Et
  bende yörüğüm.... ama kürt vatandaşlarımız gibi kimlik arayışına özerklik arayışına girmiyorum... ovalarda,yaylalarda,dağlarda yaşıyorum ama askere kurşun sıkmıyorum...sokakta ıspanak fiyatına satılan demokrasi peşinde diilim... vatanımı seviyorum bir Türk'ün sahip olduğu haklara sahip olduğumu inanıyorum ki öleyimde... saygılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Suudi Arabistan, Katar planını açıkladı! Yakında başlıyor
Erdoğan imzayı attı