BM'den Kuzey Kore raporu! Devam ediyorlar

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programının devam ettiğini açıkladı.

BM'den Kuzey Kore raporu! Devam ediyorlar
BM'den Kuzey Kore raporu! Devam ediyorlar
GİRİŞ 12.03.2019 17:36 GÜNCELLEME 12.03.2019 17:36

BM Yüksek Düzeyli Uzmanlar Panelinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) yönelik hazırladığı, Associated Press tarafından elde edilen 66 sayfalık raporda, "Yongbyon nükleer kompleksinin aktif olduğu" ve uydu görüntülerinin, reaktörlerin su tahliye tesislerinin yakınında kanallar kazıldığını ve yeni bir binanın inşa edildiğini gösterdiği belirtildi.

Raporun özet kısmında, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarının sürdüğüne dikkat çekildi.

Uydu görüntülerinin aynı zamanda "radyokimya laboratuvarı ve ilgili buhar tesisinin olası faaliyetine" işaret ettiğinin belirtildiği raporda, BM uzmanlar panelinin, ülkedeki uranyum yoğunlaştırma tesislerini ve maden sahalarını izlemeye devam ettiği vurgulandı.

Raporda ayrıca uzmanların, "balistik füze faaliyet alanlarını araştırdığı, doğruluğunu onayladığı ve raporladığı" ve Kuzey Kore tarafından "montaj, depolama ve test alanlarını ayrı ayrı yerlerde tutma yönünde tutarlı bir eğilim olduğuna dair kanıt bulduğu" belirtildi.

YAPTIRIMLARIN OLASI İHLALLERİ ARAŞTIRILIYOR

Raporda, BM uzmanlarının, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların olası ihlallerini, Çin'de iddia edilen gizli nükleer tedarik meselesinden, Suriye'de silahlanma, İran, Libya ve Sudan'la askeri iş birliğine kadar pek çok konuda 20'ye yakın ülkede araştırdığı bildirildi.

Raporda, Kuzey Kore'de Rolls-Royce, Mercedes-Benz limuzinleri ve Lexus gibi lüks araçların görülmesi, lüks malların ülkeye satılmasını yasaklayan yaptırımla ilgili ihlalin örnekleri olarak ayrıntılı şekilde yer aldı.

Öte yandan Kuzey Kore'nin finansal yaptırımları delmek için "finansal kurumlardan ve kripto para birimi borsalarından fonların yasa dışı şekilde transferini zorlamak üzere siber saldırıları kullanma" eğiliminde olduğunun altı çizildi.

Amerikalı uzmanlar geçen hafta, Kuzey Kore'nin, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında geçen yıl yapılan ilk zirvede varılan mutabakatın ardından sökümüne başladığı füze deneme sahasında normal faaliyetlere döndüğünü iddia etmişti.

ABD merkezli "North 38" internet sitesi, 6 Mart'ta alınan uydu görüntülerinin, fırlatma rampasını ve roket motoru deneme sahasını yeniden inşa etmek için başlatılan inşaatın ardından Tongchang-ri'deki Sohae uydu fırlatma istasyonunun "normal faaliyet durumuna" döndüğünü gösterdiğini aktarmıştı.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi Direktörü Suh Hoon da geçen hafta salı günü, bir grup parlamentere verdiği özel brifingde, Kuzey Kore'nin geçen yıl kapatmayı taahhüt ettiği Tongchang-ri füze fırlatma tesisine yeni yapılar eklediğini belirtmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Kuzey Kore bmgk
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Karadeniz'deki Doğalgaz keşfini küçümseyen Kılıçdaroğlu'ndan trajikomik açıklama
Kötü haberler peş peşe geliyor! Devlet başkanları bizzat açıkladı