Tüm hayatı durma noktasına getirdi! Avrupa'da 'Dennis' paniği

İngiltere başta olmak üzere bölgede etkisini sürdüren Dennis Fırtınası’ndan dolayı sel uyarıları sayısı 634'e çıktı.

Tüm hayatı durma noktasına getirdi! Avrupa'da 'Dennis' paniği
Tüm hayatı durma noktasına getirdi! Avrupa'da 'Dennis' paniği
GİRİŞ 17.02.2020 13:11 GÜNCELLEME 17.02.2020 13:11

İngiltere'de Dennis Fırtınası'nın getirdiği şiddetli yağmurun ardından sel tehlikesi devam ediyor. İngiltere'deki 5 şiddetli uyarıyla birlikte, Birleşik Krallık genelinde 300'den fazla sel uyarısı yapıldı. Galler'in güneyinde ve İngiltere'nin bazı bölgelerinde ise özel durum ilan edildi. İngiltere'deki Staffordshire ve Nottinghamshire bölgesi ile Galler'deki Powys ve Monmouthshire bölgelerinde sel nedeniyle yolların hasar gördüğü belirtildi. İskoçya'da da M90 Friarton Köprüsü ve bazı bölgelerde yolların kapalı olduğu bildirildi. Galler'de bulunan Tawe nehrine düşen bir adamın da hayatını kaybettiği öğrenildi.

SEL UYARILARI ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR

İngiltere'deki Çevre Ajans Sel ve Kıyı Yönetimi Başkanı John Curtin, yaptığı açıklamada toplam sel uyarısı sayısının 634'e ulaştığını söyledi. Galler'de 60'tan fazla ve İskoçya'da da 20'den fazla sel uyarısı yapıldığı aktarıldı. İngiltere'nin York kentinde bulunan Ouse Nehri yakınındaki evlerin etrafına binlerce kum torbası yerleştirildi. Çevre Ajansı nehrin, 2000 yılında görülen rekor su seviyelerine yaklaşabileceği uyarısında bulundu.

KızılHaç'ın kriz müdahale görevlisi Georgie Timmins, "Fırtınaların devam etmesi ve su seviyesinin Pazartesi ve Salı günü en yüksek seviyelerde olması bekleniyor" dedi.

Selden etkilenen bölgeler için Nottinghamshire, Leicestershire, Derbyshire, Shropshire, Telford ve Wrekin, Worcestershire ve Herefordshire bölgelerini kapsayan acil durum finansman programı başlatıldığı duyuruldu.

Geçtiğimiz Cumartesi günü de Etihad Havayolları'na ait Airbus A-380 tipi yolcu uçağı, şiddetli fırtına nedeniyle Londra'daki Heathrow Havalimanı'na güçlükle iniş yapmıştı.

Fırtına aynı zamanda Fransa genelinde de etkisini sürdürüyor. Ülkenin kuzeybatı bölgesinde 60 bin civarında kişi elektrik kesintilerinden etkilendi, demir yolu ulaşımında da aksamalar meydana geldi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İşte yabancı ikametine kapatılan iller ve mahalleler!
Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı