Almanya’da PKK itirafı

Almanya iç istihbarat birimi BfV, 2019 raporunu paylaştı. 377 sayfalık raporda terör örgütü PKK’nın 14 bin 500 üyesiyle “yabancı aşırı hareketler” arasında en büyük grubu oluşturduğu belirtiliyor. PKK yandaşı derneklerin çatı örgütü NAV-DEM geri plana çekilirken KON-MED ismi öne çıkmaya başlamış.

Almanya’da PKK itirafı
Almanya’da PKK itirafı
GİRİŞ 11.07.2020 06:58 GÜNCELLEME 11.07.2020 07:04
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Almanya iç istihbarat birimi Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), 2019 yılı raporunu paylaştı. 377 sayfalık raporda Türkiye’yi hedef alan örgütün Almanya’daki faaliyetleri ve üye sayıları konusunda itiraf gibi bilgilere yer verildi. Rapora göre PKK, ülkede 14 bin 500 üyesiyle yabancı aşırı hareketler arasında en büyük grubu oluşturuyor. Son 3 yıldır PKK’nın Avrupa’da terör örgütü algısını kırmak için çeşitli isim değişiklikleri yaptığına dikkat çekilen raporda, PKK etkisindeki derneklerin çatı örgütü olarak görülen NAV-DEM’in geri planda kaldığına işaret edilerek, yeni kurulan KON-MED’in örgütün faaliyetlerinde öne çıkmaya başladığı belirtildi.

KATILIMCI AZALIYOR

Raporda son dönemde PKK etkinliklerine katılımda azalma yaşandığı da belirtiliyor. Raporda, 16 Şubat 2019 Strazburg’da (Fransa) PKK elebaşı Öcalan’ın tutuklanmasının 20. yıldönümünde 7 bin terör örgütü taraftarı bir araya gelirken, 2018’de 11 bin kişi bir araya geldiği vurgulandı. 23 Mart 2019’da Frankfurt am Main’de (Hessen) 25 bin kişinin bir araya geldiğine işaret edilen raporda, 21 Eylül 2019 Maastricht’te (Hollanda) terör örgütü yandaşlarının 7 bin kişiyle eylem yaptıkları aktarıldı.

BİR YILDA 16 MİLYON EURO

Raporda terör örgütünün 2019 yılında Almanya’da 16 milyon Euro topladığı, bu rakamın geçen yıla göre daha fazla olduğu belirtildi. Yine raporda PKK’nın geçen sene Avrupa genelinde topladığı paranın ise 25 milyon Euro’yu geçtiği bilgisi yer aldı. PKK’nın son dönemde Almanya’da özellikle “gençleri endoktrine ederek silahlı mücadele için yanına çekmeye çalıştığına” dikkat çekilerek, bu çabaların Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri harekatı ile birlikte arttığı vurgulandı.

280 KİŞİ PKK’YA KATILDI

Raporda Haziran 2013’ten bu yana en az 280 kişinin PKK’ya katılmak için Almanya’dan, Türkiye’nin güneydoğusuna, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye gittiği bilgisi paylaşılırken, bunlardan en az 23’ünün bölgede öldüğü, 135’inin ise tekrar Almanya’ya döndüğü belirtildi. 2019 yılında, PKK’ya katılmış olan en az 4 Alman vatandaşının çatışmalarda hayatlarını kaybettiği belirtilen raporda, “Bunlar, Almanya’dan kişilerin, gerçekten de askeri olarak eğitildikleri ve çatışmalarda kullanıldıklarını ispatlıyor” ifadelerine de yer verildi.

FETÖ’den tek satır yok

Geçen yılki raporda MİT’e çalıştığı öne sürülerek hedef gösterilen Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bu yılki raporda yer almadı. İsmailağa Cemaati, Erbakan Vakfı, Milli Görüş, Milli Gazete, Saadet Partisi, Ülkücü Hareket ve Türk Hizbullahı’nın yanısıra Furkan Cemaati hakkında bilgilere de yer verilen raporda, Almanya’yı ikinci vatan ilan eden FETÖ’nün faaliyetlerinden bahsedilmemesi ise dikkat çekti.

MİT hedef gösterildi

Raporda Milli İstihbarat Teşkilatı da hedef gösterildi. MİT’in Almanya’da hem açık kaynaklardan bilgi topladığı, hem de örtülü casusluk faaliyetleri yürüttüğü öne sürüldü. Almanya’daki Türkiye kökenli toplumun büyüklüğüne, Türk örgütlerinin ve diplomatik temsilciliklerinin sayıca çok olduğuna dikkat çekilen raporda, bunun MİT’in istihbarat faaliyetleri lehine bir ortam sağladığı iddia edildi.

Yenişafak

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Kamil 3 hafta önce Şikayet Et
  Biz çalışmazsak, onlar gibi marka üretmezsek daha nicedir şikayetlerimiz.
  Cevapla
 • milliyetci 3 hafta önce Şikayet Et
  almanya ninn bu raporlari üzerinden aslinda BM nezdinde AP nezdinde avrupabirligi ne özellikle almanya ya su soruyu direk sormak gerekiyor pkk ya 280 kisi nin silahli kanadina katildigi bildirilen sayi eger her hangi bir islmaci örgütün silahli kanadina katlim olsaydi yine sadece seyretmekle mi yetinirledi yoksa hemen tutuklama yoluna mi giderlerdi söz konusu eylemci güc islamci olunca baska pkk olunca baska uygulama öyle mi ??? bu soru BM NATO AP her öenmli oratmda RESMEN SORULMALI dir
  Cevapla
 • Ayhan Birol 3 hafta önce Şikayet Et
  " 280 kişinin PKK’ya katılmak için Almanya’dan, Türkiye’nin güneydoğusuna, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye gittiği bilgisi paylaşılırken, bunlardan en az 23’ünün bölgede öldüğü, 135’inin ise tekrar Almanya’ya döndüğü belirtildi" ...(SIKIYı görünce kaçmışlar)
  Cevapla
 • Hacivat 3 hafta önce Şikayet Et
  Anayasa koruma teskilati nazi ler tarafindan yönetilir und türkiye düsmanliklari cok iyi bilinir pkk destekleride bundan kaynaklanir uyusturcudan cok büyük pararlar kazanan pkk üyelerini almanyada ticarete yönlendirir almanlar en büyük türkiye düsmani fransa hollanda avusturya polonya arkasindan gelir nsu ya para ve silah veren anayasa koruma teskilatidir dönercileri öldürüp algi yaptilar kaybolan ölen türklerin haddi hesabi belli degil
  Cevapla
 • temel 3 hafta önce Şikayet Et
  ne kadar pkk fetø var ise baksinlar usa denedi bakti bunlardan adam olmayacak avrupanin basina bela etti bol masraf etsinler onlarin sorunu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li belediyede skandal: Başkan talimat verdi, kadın gazeteciyi darp edip yerde sürüklediler
Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan ve Mısır'a tepki