Rusya'dan yeni Doğu Akdeniz açıklaması! Güney Kıbrıs'tan Türkiye'ye ağır iftira

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'nın Türkiye ve diğer bölge ülkeleri ile olan özel ilişkilerini, bir diyalog köprüsü kurmak için kullanmaya hazır olduğunu söyledi. Güney Kıbrıs'a ziyaretinde yaptığı ikili görüşmeler sonrası ortak basın toplantısında da konuşan Lavrov, "Doğu Akdeniz'de gerginliği tırmandırmak kabul edilemez" dedi. Rum bakan da konu ile alakalı iftira dolu bir değerlendirmede bulundu.

Rusya'dan yeni Doğu Akdeniz açıklaması! Güney Kıbrıs'tan Türkiye'ye ağır iftira
Rusya'dan yeni Doğu Akdeniz açıklaması! Güney Kıbrıs'tan Türkiye'ye ağır iftira
GİRİŞ 08.09.2020 13:26 GÜNCELLEME 09.09.2020 09:36
Bu Habere 79 Yorum Yapılmış

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyarette ikili görüşmelere geçilmeden önce önemli açıklamalarda bulundu.


 

BAŞ BAŞA GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİ

Lavrov ziyaretinde, Rum Kesimi lideri Nicos Anastasiades ve Dışişleri Bakanı Nikos Christodoulides ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Lavrov, Rum lider Anastasiades ile baş başa görüştü.

GÖRÜŞMELER ÖNCESİ AÇIKLAMA

Lavrov, Moskova'nın Türkiye ve diğer bölge ülkeleri ile olan özel ilişkilerini, bir diyalog köprüsü kurmak için kullanmaya hazır olduğunu söyledi. Lavrov ayrıca, ABD'nin "yanımızda olmayanlar bize karşıdır" ilkesini pekiştirmek için, Doğu Akdeniz'deki ülkeleri birbirlerine karşı kışkırtma girişimlerinden endişe duyduklarını belirtti.

Ortak basın toplantısında bir kare

İKİLİ GÖRÜŞMELERDEN SONRA ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Lavrov ve Rum mevkidaşı, yaptıkları görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Rum bakan, Suriye ve Libya'daki krizlerin çözümüne dair görüş alışverişinde bulunduklarını söylerken, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ise, Kıbrıs sorununun çözümü için her zaman çalışacaklarını belirterek, "Kıbrıs'ın egemenliği uluslararası kararlara uygun olarak güvence altına alınmalıdır" dedi.

Lavrov, Doğu Akdeniz için verdiği mesajda, "Gerginliği tırmandırmak kabul edilemez. Gerilimi arttıran adımlardan kaçınılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Rusya'dan Doğu Akdeniz açıklaması! Güney Kıbrıs ve Türkiye'ye ilginç teklif

DÜNÜN ARDINDAN BUGÜN DE "ARABULUCULUK" TEKLİFİNDE BULUNDU

Rus bakan, Anastasiades ile yaptığı görüşmede ise, Türkiye ile aralarında arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını söyledi. Lavrov, "Türkiye ile ilişkilerinizde endişeli olabilirsiniz fakat biz diyaloğu ve pragmatik olarak tarafların ortak çıkarlarını öne çıkarmayı ve bu doğrultuda uluslararası kanunları gözeterek kararlar alınmasında arabulucu olmaya hazırız" dedi.

AB: TEK TARAFLI EYLEMLERİ DURDURUN

Öte yandan Avrupa Birliği'nden (AB) yapılan açıklamada, Doğu Akdeniz'deki tek taraflı eylemlerin durdurulması çağrısı yapıldı.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 79
 • OSMANLI 1 yıl önce Şikayet Et
  bizans hristiyan haçlı birliği osmanlıda hain ermeniler vardı şimdi torunları fetöcüler ve onlara kucak açan kaçanları ülkelerine alan hristiyan avrupa oyun devam ediyor uyuma
  Cevapla
 • ttttt 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların hepsi dansöz. Hatta dansöze taş çıkartırlar. Türkiye de iken aman Türkiye, canım Türkiye. Sen on numarasın, süper güç sün. Buradan ayrılınca başkasının ayaklarının dibine yatınca ya bu Türkiye ne yapıyor böyle. Sizlere yaptığı kabul edilemez gibi kıvrak hareketler. Batı ve tüm dünya aynı dansözlüğü çok güzel yapıyor. Beş dakika onurlu ve şerefli olamıyorlar.
  Cevapla
 • irfanettin 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada en zorlu savaşlar gerilla savaşlarıdır. heledi dağlık sarp bölgeler gerillalarla savaşılmaz. kaybettirir herşeyin. TSK yıllardır bu PKK müsveddelerini sivri sinek lağım faresi gibi avladı. tek tek. sonra Suriye daeş. ABD ve RUSYA kimin nekadar tehlikeli oldunu okadar iyi biliyorki korkusundan yan yapamıyor. olası bir savaş belki bize çok zarar verir ama birçoğunu daha ilk saatlerde tarihe gömer.
  Cevapla
 • irfanettin 1 yıl önce Şikayet Et
  mezhepdaşlarına destek çıkıyor lar. hazımsızlık almış yürümüş. iki yüzlülüğü son perdesi. etk gitmedikleri kaldı bunların. hele şu Yunanlıların futratıda PKK lı müdveddelerden farkı varmı? kopya gibiler. aciz bir millet gibi ordan burdan destek arıyor. kime verecek neyiniz var ki sizin yüzünüze kim baksın. Bir saate talan eder TSK sizide kimse yerinden kımıldayamaz.
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  Moskof herifler hepiniz defolup gitseniz gerginlik falan olmayacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Barış Yarkadaş rezil oldu! AK Partili diye hedef aldığı düğün sahibi CHP'li çıkınca....
Şahin ve Türeci'den flaş açıklama! (18 Ekim 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)