Çin fırlatma kapasitesini artırmak için yeni roket tankları geliştirdi

Çin Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Kurumu'na (ÇUBTK) göre Çin, roketlerin ağırlığını azaltmaya ve fırlatma kapasitesini artırmaya yardımcı olacak iki yeni roket tankı prototipi geliştirdi.

Çin fırlatma kapasitesini artırmak için yeni roket tankları geliştirdi
Çin fırlatma kapasitesini artırmak için yeni roket tankları geliştirdi
GİRİŞ 28.01.2021 12:36 GÜNCELLEME 28.01.2021 12:36

ÇUBTK kapsamındaki Çin Fırlatma Aracı Teknolojisi Akademisi tarafından geliştirilen iki yeni prototipin her ikisi de 3,35 metre çapa sahip bulunuyor. Biri alüminyum lityum alaşımından, diğeri ise kompozit malzemelerden yapıldı. 

Alüminyum lityum alaşımlı roket tankı, alüminyum bakır alaşımından yapılmış geleneksel tanklardan yüzde 15 daha hafif ve yüzde 30 daha güçlü. 

Pek çok testten geçen ve iyi performans gösteren roket tankı, 

başlangıç aşamasında olarak mühendislik uygulamalarının tüm gereksinimlerini karşıladı. 

Roket tankının Uzun Yürüyüş-5, Uzun Yürüyüş-7, Uzun Yürüyüş-8 ve diğer roketlerin yapısal verimliliğini ve taşıma kapasitesini artıran bir dizi taşıyıcı roket için kullanılması bekleniyor. Aynı zamanda daha büyük çaplı ağır roketlerin ve yeni nesil insanlı roketlerin geliştirilmesi için de temel oluşturacak. 

Kompozit malzemelerden yapılan roket tankı prototipi ağırlıklı olarak sıvı oksijen ortamlarında kullanılacak. Metalden yapılmış roket tankları ile karşılaştırıldığında, yaklaşık yüzde 30 daha hafif, daha güçlü ve dayanıklı. 

Ayrıca, daha kısa süreli üretim süreci ve daha hızlı üretim döngüsü gibi avantajları da var. Bu özellikleri de roket maliyetini düşürmeye yardımcı olacak. 

ÇUBTK'ye göre, araştırmacılar şu anda roket tankı üzerinde bir dizi test ve değerlendirme yapıyor

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Bakan Koca aşıda müjdeli haberi duyurdu
İçişleri yayınladı: Kontrollü normalleşme hakkında en çok sorulan sorulara cevaplar